Nukleáris egyensúly helyett káosz

Hatvan éve, 1945. augusztus 6-án vetettek be először nukleáris fegyvert. A három nappal később végrehajtott második és ez eddig utolsó csapást követő évtizedekben a fegyverkategória úgy vonult be a történelembe, mint ami fenyegetés révén fejti ki hatását. Az elrettentés elmélete azonban a hidegháború vége óta folyamatosan devalválódik.

2005. 08. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két világháború közt keletkezett, úgynevezett bombázóelméletekre – a Németország és szövetségesei elleni hagyományos bombázókampányt követően – a Japán elleni atomtámadások tették fel a koronát. A javarészt az olasz Giulio Douhet tábornok nevéhez kötött teóriák az ellenség lakossági és gazdasági központjainak légicsapásokkal történő lerombolását tekintették a jövő háborúit eldöntő módszernek, s a császárság kapitulációja mintha alátámasztotta volna helyességüket. A tudósok és a történészek máig vitatkoznak ennek az állításnak az igazáról, ám az kétségtelenül tény, hogy a nukleáris fegyverek kifejlesztésével a bombázóelmélet egyik élen járó megvalósítója, az amerikai Curtis LeMay tábornok teljesen újszerű eszközt kapott a kezébe, melyből elég volt néhányat bevetni a kívánt pusztítás elérése érdekében. Szintúgy tagadhatatlan tény, hogy az óriási pusztító erő önmérsékletre intette a nagyhatalmakat, amelyek így nem is vállalták egy újabb globális összecsapás kockázatát.
A szemben állás 1991-es véget értével azonban a nukleáris fegyver nem került a történelem szemetesládájába, hagyományos birtokosai (Egyesült Államok, Oroszország, Franciaország, Nagy-Britannia, Kína, Izrael) az új világrendben sem mondtak le róla. Bár a két szuperhatalom jelentős mértékben csökkentette robbanófejei és hordozóeszközei számát, az elmúlt másfél évtizedben két országgal (Pakisztán, India) gyarapodott az atomhatalmak közössége, további két állam (Irán, Észak-Korea) pedig közel került e képesség megszerzéséhez. Az atomhatalommá válás technológiájának (robbanófej és hordozóeszköz) elterjedését nem sikerült megakadályozni, amiben szerepet játszott a volt szovjet tudósok fellépése éppúgy, mint az alternatív fejlesztők (például a pakisztáni Abdul Kadír Hán) kufárszelleme, vagy a nyugati atomlétesítmények és technológiák elégtelen biztonsági rendszere.
Míg azonban a hagyományos atomhatalmak a pozíciójukat körmük szakadtáig védik, s az Egyesült Államok rakétavédelmi rendszerrel teszi magát immunissá a korlátozott volumenű nukleáris rakétacsapások ellen, kevés szó esik az „alternatív” nukleáris támadóeszközökben rejlő potenciálról. Míg ugyanis a hagyományosnak tekinthető atomrobbanófej-hordozóeszköz kombináció viszonylag könnyen felderíthető infrastruktúrát feltételez, egy miniatürizált atomfegyvert elvben bárki, bármilyen úton célba juttathat, ami növeli a nem állami szereplők (terroristák) atomhatalommá válásának lehetőségét is. Amennyiben a fejrész méretének csökkentésére irányuló erőfeszítések eredményei is a növekedés tárgyává válnak, úgy az atomcsapásokat eddig megelőző elrettentési gyakorlat elveszti jelentőségét, s a világ egy új, minden korábbinál veszélyesebb korszakba lép.



Körkép a hadászati támadófegyverekről. Az évfordulóra időzítve jelentette meg a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpontja (SVKK) Szentesi György katonai szakértő tanulmányát Hatvan évvel Hirosima után címmel, melyben a szerző átfogó képet nyújt a hadászati alkalmazású nukleáris fegyverekről. Külön-külön fejezetben ismerteti a hagyományos „atomklub” öt tagállamának arzenálját, az újonnan deklarált atomhatalmak (India, Pakisztán), valamint a nem deklarált, illetve atomhatalmi státusra törő országok (Izrael, Észak-Korea, Irán) nukleáris fegyverzetét és azok hordozóeszközeit. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.