Szili Katalin elé járul a közrádió főkurátora

Hétfőn fogadja Gellért Kis Gábort, a Magyar Rádiót felügyelő kuratórium MSZP-s elnökét Szili Katalin házelnök. A főkurátor – aki saját nyilatkozata szerint megzsarolta a közrádiót – százmilliókat akar visszatartani a médium költségvetéséből. Eötvös Pál MÚOSZ-elnök és Haraszti Miklós európai médiafelelős szerint a zsarolási kísérlet még nem veszélyezteti a sajtószabadságot.

Bodacz Balázs
2005. 08. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a kormány valóban csak akkor adná oda a Magyar Rádiónak szánt támogatást, ha a neki megfelelő elnök kerül a közszolgálati médium élére, a Fidesz a sajtószabadság megsértése miatt nemzetközi nyilvánossághoz fordulna – közölte tegnap az MTV-ben Rogán Antal. A Fidesz kampányfőnökét megdöbbentette a kuratórium elnökének kijelentése, amely szerint ha nem a kormánynak megfelelő ember tölti be az elnöki tisztséget, akkor a kabinet nem fog pénzt adni a rádiónak. Mint mondta, a kormánynak azt kellene közölnie a szocialista kuratóriumi elnökkel, hogy a pénzt a Magyar Rádió működésére adta, nem pedig arra, hogy munkahelyi vitákat rendezzenek a segítségével. Hangsúlyozta: a médiatörvény kudarca, hogy nem tudnak megállapodni az új elnök személyéről. A jogszabályon változtatni kell, hiszen sokszor abnormális működést eredményez – mutatott rá.
Mint ismeretes, Gellért Kis Gábor kuratóriumi elnök nem akarja átutalni a rádiót megillető 580 millió forintot, míg Hollós János át nem adja Szíjártó Istvánnak az intézmény vezetését. – Nem érdemes bujkálni: igen, megzsaroltam a rádiót – nyilatkozta lapunknak tegnapelőtt Gellért Kis.
Hollós János ügyvezető lapunk kérdésére elmondta: még nem döntöttek arról, hogy miképpen reagálnak Gellért Kis Gábor zsarolására. – Egy biztos, a dolgozók mindenképpen megkapják a fizetésüket. Az esetleges további lépésekkel pedig megvárjuk a kuratóriumi elnökség jövő heti ülésének eredményét – szögezte le Hollós.
Gellért Kis Gábor elmondta: nem döntött arról, hogy visszatartja a rádiónak járó pénzt, csupán nem utalja át addig, amíg az elnökség erre külön fel nem szólítja. Megjegyzésünkre, hogy a közpénz a közrádiónak automatikusan jár, és nem annak utalásáról, hanem esetleges el nem utalásáról kell dönteni, úgy reagált: „Igen, eddig így volt, de most máshogyan van.” – Én felelős vezetőként nem tehetem meg, hogy pénzt adok valamire, aminek a törvényes működéséről nem vagyok meggyőződve – hangoztatta a kuratórium elnöke.
Az utóbbi napokban a Fidesz mellett mások is kilátásba helyezték, hogy nemzetközi szervezethez fordulnak az ügyben. Siklósi Beatrix, a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetségének alelnöke kijelentette, a jövő héten felveszi a kapcsolatot a nemzetközi újságíró-szervezetekkel.
Eötvös Pál, a Népszabadság volt főszerkesztője, jelenleg a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke szerint nem Gellért Kis Gábor a hibás, hanem a médiatörvény. – A Magyar Rádió nem tölti be valódi funkcióját, a kérdésről nem is kívánok többet mondani – nyilatkozta lapunknak Eötvös.
A közmédiában eddig még soha nem tapasztalt zsarolási kísérletről Haraszti Miklós, a bécsi székhelyű Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet médiaképviselője úgy vélte, jelen formájában ez még nem tartozik a sajtószabadság megsértésének témakörébe. Haraszti – aki egyébként korábban SZDSZ-es parlamenti képviselő és szamizdatszerző is volt – a médiatörvényben keresi a hibát. – Hivatalom szerint a vitát a jog- és intézményrendszeren belüli kérdésként kell értékelni, és egyelőre nem a sajtószabadság kérdéseként – mondta Haraszti arra is utalva, hogy meg kell várni a megnyugtató jogi rendezés eredményét.
Szadai Károly, a kuratórium fideszes alelnöke elmondta: a kuratórium törvényességi felügyeletét az ügyészség látja el, ezért Gellért Kis utóbbi napokban hozott döntéseit felülvizsgáltatja a vádhatósággal. Szili Katalin házelnök hétfőn fogadja Gellért Kist, akitől tájékoztatást vár a közelmúlt rádiót érintő eseményeiről.

Vezércikk a 7. oldalon



Veszély a szólásszabadságra. Az alapvető emberi jogokat, azon belül pedig a szólásszabadság és a tájékozódáshoz való jog érvényesülését alapjaiban veszélyezteti, ha egy politikai párt által delegált hivatalnok önkényesen, saját maga által is deklarált zsaroló szándékkal, hatalomtechnikai indíttatásból „elfogja” az Országgyűlés által a Magyar Rádió működésére utalt pénzösszeget – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Szabó Péter ügyvéd a Szabadság Kis Köre nevében. A polgári köri keretekben működő emberijog-védő szervezet félévente teszi közzé jelentéseit az MSZP–SZDSZ-kormány alatti legkirívóbb jogsértésekről. Szabó hozzátette: kívánatosnak tartanák, ha Haraszti Miklós, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet sajtószabadságért felelős biztosa haladéktalanul fellépne a példátlan médiajogsértés ügyében, amely a rendszerváltozást követő másfél évtized egyik legsúlyosabb hatalmi túlkapása a közmédiában. (Cs. J.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.