Szűken mérik a rádió pénzét

A Magyar Rádió Közalapítványának elnöksége a közszolgálati adónál kialakult kritikus helyzet miatt tegnap ülést tartott, ám határozatképtelenség miatt semmilyen döntést nem tudott hozni. Gellért Kis Gábor MSZP-s kuratóriumi elnök úgy határozott: a közrádió működéséhez szükséges legszűkösebb összegek átutalását teljesíti, de csak a saját jelöltjével, Szíjártó Istvánnal történt egyeztetések után.

Bodacz Balázs
2005. 08. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Határozatképtelen volt tegnap a Magyar Rádió Közalapítványának (MRKA) elnökségi ülése, mert azon csak a testület kormánypárti tagjai vettek részt. A négy ellenzéki tagból hárman – Szadai Károly, Hankiss Ágnes és Frisch Oszkár – szabadságukat töltötték, Trombitás Zoltán megjelent ugyan az ülésen, de később elhagyta a termet. Mint lapunknak elmondta: nem kívánt asszisztálni az elnökség és az elnök törvénytelen szándékához. Tegnap megpróbált kompromiszszumos megoldást keresni – fűzte hozzá –, de odáig sem jutottak el, hogy megbeszéljék a dolgokat. „Azt a javaslatot tettem, hogy a jövő hétig próbáljunk meg kimászni a lövészárokból, és addig ne döntsünk a kérdésben, ameddig higgadtan meg nem tárgyaltuk azt. Erre nem adódott lehetőség, ezért hagytam el az üléstermet” – fogalmazott Trombitás. A fideszes kurátor elmondta még, hogy ez már a harmadik olyan elnökségi ülés volt, amelyet Gellért Kis Gábor olyan napra hívott össze, amikor csak a kormánypárti tagok tudtak teljes számban megjelenni.
Két határozattervezetet terjesztett volna az elnökség elé tegnap Gellért Kis Gábor. Az egyik szerint a Műsorszolgáltatási Alaptól érkező üzembentartási díjpótlás címén csak akkora összeget utal tovább az MRKA elnöksége, amennyi a rádió törvényes kötelezettségeinek (adók, járulékok, bérek és közműdíjak) a teljesítését lehetővé teszi.
*
A határozattervezet ezt az összeget nem Hollós János, hanem Szíjártó István rendelkezésére bocsátaná addig, amíg a „törvényes állapot helyre nem áll”. A rádió tehát működhetne, de a mintegy kétezer külsős munkatárs szerződésben foglalt tiszteletdíját nem volna miből kifizetni. A külsős munkatársak nélkül viszont végső soron mégis megbénulhat a műsorkészítés. Mint Gellért Kis Gábor elmondta: ez már végképp Hollós János felelőssége.
A másik határozati javaslat azt az elképzelést tartalmazta, hogy a rádió változatlan formában jusson hozzá a neki rendelt forrásokhoz. Gellért Kis kérdésünkre beismerte: ez utóbbi valóban csak „alibifelvetés” volt, hiszen nem valószínű, hogy ehhez a kormánypárti elnökség hozzájárult volna.
Az ülés sikertelensége miatt a kuratórium elnöke úgy döntött: a Szíjártó Istvánnal folytatott rendszeres egyeztetések alapján dönti el, hogy mennyi pénzt utal a rádiónak. A kuratórium elnöke kijelentette: a kötelező és törvény szerinti kiadások fedezetét a rádió rendelkezésére bocsátja. Ezzel voltaképpen Gellért Kis – elnökségi döntés nélkül – mégis a maga által beterjesztett határozati javaslat szellemében jár el: visszatart forrásokat a rádiótól, amit pedig utal, azt Szíjártó kezébe adja. A kuratóriumi elnökség Gellért Kis szerint augusztus 29-én ülhet össze, ekkor várhatóan megtárgyalják a rádió ügyét. Mészáros László, az MRKA-t felügyelő ellenőrző testület elnöke lapunknak elmondta: elfogadhatatlan, hogy Gellért Kis Gábor döntse el, ad-e pénzt vagy sem és ha igen, mennyit. Már nem azt a kort éljük, hogy anyagi eszközökkel lehet zsarolni egy közmédiumot.
Hollós János tudatta: törvényességi eljárást kezdeményez a Fővárosi Bíróságnál mint cégbíróságnál. Hollós kifogásolja, hogy az MRKA kuratóriumi elnöksége kezdeményezte Szíjártó István átmeneti vezetőként való bejegyzését.
Tartós veszélyben van a közszolgálati rádió, a médiatörvény óta nem vetemedett senki arra, hogy anyagi eszközökkel zsarolja az intézményt – áll a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetségének közleményében. A szervezet a dokumentumot minden parlamenti képviselőnek megküldi, valamint tájékoztatásul átadja Sólyom László köztársasági elnöknek, az európai parlamenti képviselőknek és a nemzetközi újságíró-szervezeteknek is.



Szinetár az MTV-ben
Munkatársunktól


Szinetár Miklós, az Operaház távozott intendáns-főigazgatója régi munkahelyén, a Magyar Televízióban folytatja alkotói pályáját. Holub Katalintól, az intézmény sajtóreferensétől megtudtuk: a volt direktor jelenleg a Magyar Televízió Örökös Tag Alapítványának elnöki tisztségét tölti be. Az index.hu információja szerint Szinetár a nemzeti főadó elnöki kabinetjében nyugdíjas főtanácsadóként vállal munkát, Rudi Zoltán tv-elnök szerint „nagyon olcsón”. A volt operaigazgató a tájékoztatás szerint az MTV külföldi fesztiválmegjelenéseit segíti majd, hiszen szerteágazó nemzetközi kapcsolatrendszerrel bír. Az MTV-vel korábban szerződéses viszonyban állt a Szinetár Miklós, Szinetár Dóra és Hámori Ildikó nevével fémjelzett Cine Art Kft. is. A filmforgalmazással foglalkozó vállalkozás 170 millió forintot számlázott a Magyar Televíziónak. Sem Rudi Zoltán tévéelnököt, sem pedig Czák Ferencet, az MTV elnöki kabinetjének hivatalvezetőjét nem tudtuk telefonon elérni. Meg szerettük volna tudni: Szinetár cége most is végez-e szolgáltatásokat a köztelevíziónak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.