Több magassági után egy mélységi rekord

Kemény Dénes 1997 óta tartó szövetségi kapitányi pályafutása alatt eddig csak „magassági rekordokat” produkált – két-két olimpiai és Európa-bajnoki, egy világbajnoki cím, több mint egyéves veretlenségi sorozat –, most azonban itt egy mélységi is: a Világliga vasárnap éjszakai belgrádi döntőjén csapatunk tízgólos, 16-6-os vereséget szenvedett Szerbia-Montenegrótól, amely a hatalomváltás igényével bő két héten belül harmadszor győzte le Birosékat.

2005. 08. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ember azt hinné, a magyar pólóválogatott így még soha senkitől nem kapott ki, legfeljebb a XX. század hajnalán a britektől vagy picit később a németektől; ezzel szemben, ha az emlékezet nem is, de a krónika őriz egy 18-2-es verést az NSZK-tól 1987 júliusából, a stuttgarti nemzetközi tornáról. Ez azonban csupán tény, semmiképpen sem vigasz. Mint ahogy lajstromozhatjuk a mentő körülményeket is: 1. tíz nappal a vb befejezése után Világliga-döntőt játszani eszement ötlet; 2. a montreali magyar keretből Kemény öt kétszeres olimpiai bajnokot hagyott ki, és helyükre nyolc játékost hívott be; 3. a friss vb-címvédő szerbek hazai vizeken, a Tasmajdan uszodában ronthattak neki a rohamra felkészületlen együttesünknek; 4. a négyszer nyolcperces játékidejű Világliga-meccseken jobban elszaladhat a számszerű eredmény. Dacára mindezeknek, a 16-6-os arány, különösen a 6-0-s második negyed akkor is megdöbbentő. Ezért érthető, ha Kemény Dénes szövetségi kapitánytól is azt kérdeztük bevezetésként: a vasárnap történtek mennyire rengették meg saját csapatába és a közeljövőbe vetett bizodalmát?
– Semennyire. A szerbek elleni második negyedben összeomlottunk, eddig tartott a benzin. De a Világligán játszott tizenhat negyedből tizenötben jól teljesítettünk, csak egyet rontottunk el. Igaz, azt nagyon. Súlyos vereségünket annak is köszönhetjük, hogy a csapatépítésünk túl jól sikerült, mert a németeket és a görögöket verve bejutottunk a döntőbe. Igaz, ehhez az is kellett, hogy szombati mérkőzésünkön a szerbek 2-3 gólos vezetésüknél rátapostak a fékre, hogy csak eggyel nyerjenek, így a tapasztalatlanabb magyar csapatot vigyék tovább magukkal a vasárnapi döntőbe.
– A sportnapilapban azt nyilatkozta, a legfontosabb poszton szenvedtünk a reálisnál nagyobb különbségű vereséget. Ez konkrétabb formában azt jelenti, hogy az interneten is olvasható statisztika szerint kapusaink 18 lövésből mindössze kettőt hárítottak?
– Valóban nem remekeltek, és védés nélkül nagyon nehéz támadni is. De mi kezdtük meg elsőként a pekingi olimpiai csapat építését, és ha ezt a célt tekintem, nagyon fontos válaszokat kaptam. Pozitívakat, negatívakat egyaránt.
– Ezzel nem azt akarja sugallni, hogy kifejezetten hasznos volt ez a 16-6, ugye?
– Nem. Korábbi mérkőzéseink is mindig szolgáltak információval, és ehhez eddig soha nem kellett tíz góllal kikapnunk.
– Most sem kellett volna, ha nem rendezi át alapvetően a montreali keretet. Nem bánja, hogy megtette? Egyáltalán, saját akaratából vagy kényszerből döntött így?
– Az én döntésem volt, de a szövetségi vezetők, az uszodai szakemberek és a média egyetértésével is találkozott.
– A montreali vb-döntő után is megkérdeztem, és mivel azóta Belgrádban még kétszer a mieink fölé kerekedtek a szerbek, megint megteszem: nem lát alapvető motivációs különbséget a magyar és a szerb válogatott között?
– Belgrádban nem láttam. De most, utólag már elismerem, Montrealban, a világbajnokságon a szerbek motiváltabbak voltak, és ez az előnyük sorozatos ezüstérmeikből származott, a mi mindent megnyert csapatunkat pedig jobban összeroppantotta az az egy hónap, amelyet a család nélkül kellett eltölteni.
– Benedek Tibor ügyét is érdemes még egyszer előhozni, hiszen az együttes a csapatkapitányát, egyik legmegbízhatóbb klasszisát és szellemi vezérét veszítette el, akihez nemcsak a vízben, hanem a parton is lehetett igazodni. Ráadásul úgy, hogy Benedek nem vonult vissza, a klubjában folytatja a vízilabdát, csak a válogatottságot mondta le. Ez milyen hatással lehet a többiekre?
– Nem adott jó példát, az egyértelmű. Döntése, illetve annak következménye benne maradt a fejekben, a gondolatokban.
– Mint ahogy az is, hogy legutóbbi három mérkőzésünket elveszítettük Szerbia-Montenegróval szemben. Ebben a hármasban benne volt a vb-döntő és a vasárnapi 16-6 is. Megtörtént a hatalomátvétel?
– Nem mondanám. A szerbek helyében nem lennék nyugodt, mert csak egyszer játszottak a komplett magyar csapattal, Montrealban, és akkor nem ők győztek le bennünket, hanem mi vertük meg saját magunkat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.