Egyelőre még nem kaptak választ a húsipari dolgozók arra a Gráf József földművelésügyi miniszternek eljuttatott levelükre, amelyben felhívták a miniszter figyelmét a húsiparban kialakult tarthatatlan helyzetre, amelynek következtében munkahelyek százai is veszélybe kerültek. A Húsipari Dolgozók Szakszervezete már jelezte, amennyiben nem sikerül rendezniük az ágazat helyzetét és normalizálni a viszonyokat, akkor nem riadnak vissza a demonstrációtól sem. A Húsipari Szakágazati Párbeszéd Bizottság legutóbbi ülésén a résztvevők megfogalmazták, hogy a hazai húságazat helyzete egyre romlik, amit a gyárbezárások, elbocsátások, a vállalati gazdálkodási eredmények és az esetenként megállíthatatlan veszteségtermelések is alátámasztanak.
Az okok között szerepel, hogy magyar vállalatok az uniós versenytársakhoz képest többletköltséggel működnek, s a nagy kereskedelmi láncokkal szemben is kiszolgáltatott helyzetben vannak, ami szintén komoly forrásokat von el a cégektől, és ezt csak tetézi a mesterségesen gerjesztett erős piaci verseny. Mindezt megerősítette munkatársunknak Menczel Lászlóné, a Hússzövetség titkára, hangsúlyozva, hogy a húsfeldolgozók legalább költségeik megtérülését szeretnék elérni, és természetesen némi hasznot is szeretnének termelni. – Ha jövedelmező lenne a húsgyárak gazdálkodása, akkor a dolgozók helyzete is szilárdabb lenne. Ha azonban a tulajdonosok képtelenek költségeiket érvényesíteni, akkor racionalizálni kell a tevékenységüket, ami óhatatlanul leépítésekkel jár, s a dolgozókat is kedvezőtlenül érinti. Ha azonban jól megy, illetve menne az üzletmenet, akkor a vállalatok terjeszkednének, és nem kellene állandó megszorításokat alkalmazniuk. A titkár kitért arra is, hogy a húsipari fogyasztói árak évek óta stagnálnak, s jóval alacsonyabbak az európai átlagnál, ami ismét csak gátat szab a jövedelmező termelésnek.
Hogy mennyire drámai a helyzet a húsiparban, azt mutatja, hogy jelentős számú kis húsüzem szűnt meg – az ottani munkahelyekkel együtt –, mert nem teljesítették vagy nem tudták teljesíteni a vágóhidakon az uniós előírásokat. Ezt tetézte, hogy a kapuvári Ringa Rt.-től nyolcszáz, a céghez tartozó soproni marhavágóhídtól 130 embert küldtek el, míg a Pick tulajdonába került ceglédi húsüzemben mintegy 300 embernek mondtak fel, magától a Picktől először 200 főt bocsátottak el, most ismét 200 ember munkája szűnik meg. A Zalahús csődje 700 munkahely megszűnésével járt, a Gyulai Húskombináttól pedig 350 dolgozót küldenek el. Mindemellett az ágazati szakemberek folyamatosan hangsúlyozzák, hogy a húsipar válsága az egész mezőgazdaságra kihat.
Petíció. Az ágazati problémákra a Magyar Sertéstartók Szövetsége is felhívta az agrárminiszter figyelmét, amikor a közelmúltban a szervezet képviselői egy tizenhat pontos listát adtak át Gráf Józsefnek. A szövetség a likviditási problémák kiküszöbölését, a stabilabb piaci szereplés érdekében pedig jogszabályi változásokat vártak, és javasolták egy piacvédelmi alap felállítását is.