A maga nemében rendhagyó eseményre került sor vasárnap Ústí nad Labem (német nevén Aussig) észak-csehországi városban. Az Elba folyót átívelő, Eduard Benes egykori köztársasági elnökről elnevezett hídon a város vezetése cseh és német nyelvű emléktáblával örökíttette meg azoknak az ártatlan német embereknek az emlékét, akik 1945 júliusában, két hónappal a háború befejezése után váltak a propaganda által felbőszített, bosszúra szomjazó tömeg áldozatává.
A negyven évig agyonhallgatott mészárlást kiváltó ok korabeli források szerint egy közeli lőszerraktár felrobbanása volt. A detonáció után közvetlenül futótűzként terjedt el a hír a városban, hogy a robbantás német szabotázsakció volt. Egy másik kevésbé hangoztatott verzió szerint a robbanásra a lőszerraktárt őrző csehszlovák katonák hanyagsága miatt került sor. Vladimir Kaiser történész, aki könyvet írt a mészárlásról, úgy véli, a robbantás mögött az akkori honvédelmi, illetve belügyi tárca ügynökei álltak. „Ez szinte államérdekből történt. A potsdami konferencia ekkor foglalkozott a németek kitelepítésével, s a cseh hivatalok ekkor határozták el, hogy jól jönne egy incidens, amely meggyőzné a világot a csehek és németek együttélésének tarthatatlanságáról” – írja a kutató. A tragikus esemény során a fegyveres „forradalmi gárdisták” a hídra terelt, ütlegekkel agyba-főbe vert németek, idős férfiak, nők és gyermekek közül legalább ötvenet a folyóba dobtak, s azokkal, akik úszva akartak menekülni, a hídról leadott sorozatokkal végeztek.
Az emléktábla leleplezésén a helyieken kívül részt vett a cseh– német történészbizottság, a cseh és a német külügyminisztérium, valamint a két ország több egyetemének küldöttsége. A tábla elhelyezése ellen a kommunista párt tiltakozott.
Néhány cseh lap követendő példaként ír az Ústí nad Labem-i lakosok és a városvezetés döntéséről. Petr Gandalovic polgármester példát mutatott arra, írja a Lidové Noviny, hogy e fontos kérdésben még a saját párt, sőt az államfő nézetével szembeni álláspont kifejezésére is van lehetőség. A város döntése alapvető elvi lépés, s amint a polgármester fogalmazott „egy felnőtt nemzet, városunk büszke polgárainak gesztusáról van szó”.
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
