Legkorábban bő két hét múlva csökkenhet az üzemanyagok adótartalma, ha az Országgyűlés a házszabálytól eltérve, sürgősséggel tárgyalja meg a miniszterelnök ötszázalékos áfacsökkentési javaslatát. A januárra tervezett adómérséklés előre hozásával a benzin ára 10-12 forinttal csökkenhet, az ellenzék azonban úgy látja, 20-25 forintos árcsökkentés lenne méltányos, mert három év alatt literenként negyven forinttal nőtt az adótartalom.
Előre hozná a januárra tervezett áfacsökkentést az üzemanyagok esetében a kormány – jelentette be tegnap a Kínából hazatérő Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök már a repülőtéren sajtótájékoztatót tartott, ahol kifejtette: ha az általános forgalmi adó január elsejétől tervezett ötszázalékos mérséklését az üzemanyagok esetében már az idén bevezetik, az tíz-tizenkét forinttal csökkenti a kiskereskedelmi árakat.
*
A kormányfő szerint a lépés nem okoz kiesést az idei büdzsében, hiszen a költségvetést 240-250 forintos benzinárral tervezték. – Mivel most ennél jóval drágább a benzin, és a bevételek magasabbak a tervezettnél, az előre hozott áfacsökkentés mellett is teljesülnek a bevételi előirányzatok – érvelt Gyurcsány Ferenc, aki a jövő évi költségvetéshez kalkulált benzinárakról már nem nyilatkozott.
A miniszterelnök azt kérte a Mol Rt. elnök-vezérigazgatójától, hogy a társaság az áfacsökkentést érvényesítse áraiban, és emellett tanúsítson mértékletességet az áremelésben, akár nyeresége terhére is. Szekeres Imre, az MSZP elnökhelyettese pedig azt szorgalmazta a Mol felé, hogy már a törvény megszületéséig csökkentse árait. Az olajtársaság közleményben reagált a miniszterelnök felkérésére, ebben világossá tette, hogy az áfacsökkentést az erről szóló jogszabály hatálybalépésekor azonnal érvényesíteni fogja a benzinárakban.
A Fidesz örül annak, hogy az üzemanyagárakkal kapcsolatban végre cselekvésre szánta el magát a kormány, de Gyurcsány Ferenc miniszterelnök bejelentése szerintük nem bátor és nem is igazságos. Ezt Rogán Antal, a Fidesz kampányfőnöke mondta, hozzátéve, hogy az ellenzéki párt szívesen látná, ha a kormány visszaadná az embereknek a magas üzemanyagárakból a nyári hónapokban felhalmozódott pluszbevételt. Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy 2002 óta literenként negyven forinttal nőtt a benzinárakban az adótartalom. A 95-ös oktánszámú benzinen jelenleg literenként 103 forint 50 fillér a jövedéki adó, ami magasabb, mint amennyit az unió kötelezően előír. Mivel a benzin kiskereskedelmi árát a Fidesz szerint literenként legalább 20-25 forinttal kellene csökkenteni, a párt az áfa mellett a jövedéki adó mérséklését is szorgalmazza. Rogán Antal közölte, hogy pártja minden benzinárcsökkentést eredményező elképzelést támogat. Ugyanakkor utalt rá: több hónapja benyújtottak az Országgyűlésnek egy fideszes javaslatot, amely a jövedéki adó csökkentésével tartósan fékezné a drágulást.
Kovács Tibor szocialista frakcióvezető-helyettes arra hívta fel a figyelmet, hogy a tavalyi, sávos jövedékiadó-mérséklés után a kormány másodszor dönt az üzemanyagok terheinek csökkentéséről. A politikus érthetetlennek tartja, hogy a Fidesz az egyik nap még túlzott államháztartási hiányról, másnap adócsökkentésről beszél. Kovács Tibor elmondta, az Országgyűlés már jövő hétfőn elfogadhatja a javaslatot, amely nyolc napon belül már hatályba is léphet.
Közleményben üdvözölte az áfacsökkentés tervét az SZDSZ. A távirati irodának nyilatkozó Horn Gábor ügyvivő kijelentette: aki az üzemanyagárak további mérséklését szeretné, az mondja meg, milyen forrásból lehet ezt megtenni. Ezzel kapcsolatban sajátos elképzeléssel állt elő az MDF. Herényi Károly frakcióvezető az MTI-nek elmondta, szerintük az üzemanyagok jövedékiadó-tartalmát ki kellene venni az általános forgalmi adó hatálya alól, és így huszonöt forinttal csökkenhetne egy liter benzin ára. Jelenleg az üzemanyagok alapárát pár forintos termékkészletezési díj terheli, arra jön rá a jövedéki adó. A kisfogyasztói árnál mindezen tételeket összeadják, és az áfakulccsal megszorozzák.
Szakértők szerint aligha kérdéses, hogy bár a politikai pártok eltérően ítélik meg Gyurcsány javaslatát, a tervet végül valamennyi parlamenti erő megszavazza. Ezzel azonban csak átmeneti időre kerülhetjük el azt, hogy ne emelkedjen újra háromszáz forint közelébe, vagy akár a fölé is a benzin ára, ha a Katrina hurrikán miatt felbolydult piacok nem nyugszanak meg.
Blokád készül Londonban. Vészterveket készít az üzemanyag-ellátás adagolására a brit kormány, mert londoni sajtóértesülések szerint a szigetország fuvarozói az olajfinomítókhoz vezető utak és az autópályák eltorlaszolását helyezték kilátásba a magas üzemanyagárak miatt. A gázolaj és a benzin egész Európában Anglia területén a legmagasabb, és ez jórészt a magas adótehernek köszönhető. Egy liter benzin Nagy-Britanniában már egy fontnál, vagyis háromszázhatvan forintnál is többe kerül. A távirati iroda összeállítása szerint a kormányzati tervek között szerepel az egy-egy autósnak kiszolgáltatható üzemanyag-mennyiség, illetve a benzinkutak nyitvatartási idejének korlátozása.