Bárándy üldözőből lett védő

Súlyos etikai kérdéseket és jogi összeférhetetlenséget is felvet Bárándy Péter ügyvédi megbízása, amely szerint azt a Schönthal Henriket képviseli, akivel szemben egykori igazságügy- miniszterként fel kellett lépnie – véli Répássy Róbert.

Török László
2005. 09. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fejlett jogállamokban példátlan, hogy egy jogász védője lehet egy olyan gyanúsítottnak, akit korábban üldözött – fejtette ki Répássy Róbert, aki szerint a magyar jogásztársadalom is „felhördült” azon, hogy Bárándy Péter volt igazságügy-miniszter látja el Schönthal Henrik védelmét. A fideszes politikus úgy vélte: a Medgyessy-kormány miniszterének megbízása egyfelől súlyos etikai kérdéseket is felvet, másfelől a büntetőeljárásról szóló törvény értelmében összeférhetetlenség is szóba jöhet.
*
A törvény ugyanis szabályozza, hogy ki láthatja el egy terhelt jogi védelmét. – Nem lehet védő az, aki korábban a terhelt érdekével ellentétes magatartást tanúsított – hangsúlyozta Répássy Róbert, aki emlékeztetett arra, hogy Bárándynak tárcavezetőként döntenie kellett a Schönthallal szembeni nemzetközi elfogatóparancs, illetve a kiadatási kérelem kiállításáról. A képviselő szerint mindenképpen jogi következménye lesz az ügynek, hiszen vagy az történt, hogy Bárándy igazságügy-miniszterként nem tett meg mindent a pénzmosással gyanúsított üzletember elfogása érdekében, vagy ha megtett mindent, akkor nem lehet Schönthal ügyvédje. Répássy közölte, hogy egy védő kizárásáról a bíróságnak kell döntenie.
Az ügyvédi megbízásnak politikai következményei is lesznek, a Fidesz ugyanis arra kéri Petrétei József igazságügy-minisztert, hogy hozza nyilvánosságra, milyen intézkedéseket hozott elődje Schönthal kiadatása ügyében. Répássy tisztázná, hogy Bárándy Péter mikor ismerte meg Schönthal Henrik tartózkodási helyét, mikor vette fel vele a kapcsolatot a gyanúsított, illetve hogy miniszterként szerzett-e korábban olyan információt, amelyet most felhasználhat a védelem.
A Nap-keltében tegnap reggel vendégül látták Bárándy Pétert, aki közölte, hogy a gyanúsított telefonon kereste meg őt, ennek pontos részleteiről azonban ügyvédi titoktartási kötelezettségére hivatkozva nem kívánt beszámolni. Közölte azt is, hogy nem lepődött meg Schönthal jelentkezésén, hiszen ügyfelei általában telefonon, valakire hivatkozva szoktak bejelentkezni nála.
Bárándy tavaly szeptemberben, egy parlamenti felszólalása szerint még azt sem tudta, hogy van-e egyáltalán Schönthal-ügy. Igazságügy- miniszterként sem válaszolt a Schönthallal kapcsolatos képviselői kérdésekre, amelyek a kiadatási eljárás elhúzódására vonatkoztak. Akkor védett személyiségi adatokra hivatkozott a szakminiszter. Bárándy először tagadta, majd elismerte, hogy találkozott Kulcsár Attilával.
A Nemzeti Nyomozó Iroda előterjesztést tett Schönthal Henrik előzetes letartóztatására – közölte a szervezet szóvivője, Horváczy Emese.



Megvédték Répássyt. A parlament mentelmi bizottsága nem javasolja Répássy Róbert fideszes képviselő mentelmi jogának felfüggesztését. Erről tegnapi ülésén döntött a tíztagú testület. Az ügy előzménye, hogy Répássy egy televíziós interjúban utalt arra: Lamperth Mónika belügyminiszter férjének, Jegesy András ügyvédnek kapcsolata volt a K&H-ügy egyik főszereplőjével, Kulcsár Attilával. A bizottság négy MSZP-s tagja a mentelmi jog felfüggesztése mellett foglalt állást, az öt ellenzéki viszont ellene. A bizottság SZDSZ-es tagja, Kóródi Mária nem jelent meg az ülésen. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.