A tárcavezető a bosznia-hercegovinai parlament felsőházának alelnökével, Dragan Csoviccsal folytatott megbeszélést, majd az ezt követő sajtótájékoztatón leszögezte, hogy a jelenlegi, rendkívül kihívásokkal és válságokkal teli időszakban Magyarország külpolitikáját a béke és a stabilitás vezérli.
Azt szeretnénk, hogyha az éppen zajló háborúkra minél előbb békés megoldást lehetne találni, és a stabilitással pedig sikerülne megelőzni újabb és újabb háborúk kitörését. Ez a magyar pozíció különösen érvényes a Nyugat-Balkán és Bosznia-Hercegovina esetében – hangsúlyozta.
A Nyugat-Balkán és Bosznia-Hercegovina esetében is minden magyar célkitűzés a béke és a stabilitás elérésére irányul. Mi a Nyugat-Balkán szomszédságában élünk, és ezért nekünk alapvető érdekünk és célunk, hogy a régióban nyugalom legyen
– tette hozzá.
Majd pedig rámutatott, hogy ennek érdekében a magyar kormány felelős szomszédságpolitikát folytat, míg Brüsszel felelőtlen politikája ezzel szemben folyamatosan rontja Európa biztonságát.
Brüsszel folyamatosan önti az olajat a tűzre akkor, amikor az ukrajnai háborúról van szó. Másodsorban azt erőlteti, hogy Ukrajnát gyorsítópályán vegyük fel, s ezzel az ukránok hozzák be a háborút az Európai Unióba. Harmadrészt az Európai Unió akkor is veszélyes és felelőtlen döntést hoz, amikor elutasítja a nyugat-balkáni térség bevonását az Európai Unióba
– sorolta.
Szijjártó Péter sérelmezte azt is, hogy az európai vezetők a nyilvánosság előtt támogatólag nyilatkoznak a nyugat-balkáni bővítésről, miközben ez a szavai szerint hazugság.
Illúziókba ringatják a nyugat-balkáni országokat, mivel ha valóban támogatnák az integrációt, akkor a nyugat-balkáni országoknak nem kellett volna már eddig is több mint tizenöt évet várniuk a tagságra
– fogalmazott.
Úgy vélekedett, hogy az EU nyugat-balkáni politikája a lehető legveszélyesebb üzenetet közvetíti.
Ez a veszélyes üzenet Brüsszelből ugyanis úgy néz ki, hogy ha háborút hozol az Európai Unióba, akkor jöhetsz, lásd Ukrajna, ha fejlődést, növekedési lehetőséget, frissességet, új energiát hoznál, mint a Nyugat-Balkán, akkor nem kellesz
– mondta.
Ez egy rendkívül veszélyes brüsszeli politika, amelyet mi határozottan elutasítunk, mi nem támogatjuk azt, hogy Ukrajna behozza a háborút az Európai Unióba, de szeretnénk, ha a nyugat-balkáni országok behoznák a frissességet, az új lendületet, az új energiát az Európai Unióba – folytatta.
A miniszter végezetül ismét támogatásáról biztosította Bosznia-Hercegovina stabilitását, fejlődését és nyugalmát, amihez szerinte az szükséges, hogy az államot alkotó valamennyi nemzet megkapja az őket megillető jogokat.
Így a bosznia-hercegovinai horvátok is meg kell kapják azt a jogot, hogy saját maguk választhassák meg az őket képviselő vezetőket. Fontos, hogy a horvátokkal szembeni negatív diszkriminációt a bosznia-hercegovinai választásokon végre szüntessék meg – jelentette ki.
Emellett pedig, amikor Bosznia-Hercegovina szuverenitásáról beszélünk, akkor ez alatt mi azt is értjük, hogy a Bosznia-Hercegovinában élők végre kapják a saját kezükbe az ország jövőjéről szóló döntéseket, és ne kívülről, mindenfajta legitimáció nélkül odaküldött emberek mondják meg, mi legyen
– tudatta.
A bosznia-hercegovinai horvát közösség a jövőben is számíthat Magyarország támogatására, Bosznia-Hercegovina is számíthat Magyarország támogatására és a teljes nyugat-balkáni térség is számíthat Magyarország támogatására – összegzett.
Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a kínai tulajdoni hátterű J-Star Motion Hungary Kft. beruházásának átadásán Kaposváron 2025. július 25-én (Fotó: MTI/Kacsúr Tamás)