Szijjártó Péter a bosznia-hercegovinai parlament felsőházának alelnökével közös sajtótájékoztatóján feltett újságírói kérdésekre válaszolva rámutatott, hogy Donald Trump amerikai elnök januári hivatalba lépése óta négy nagy amerikai kutatás-fejlesztési beruházást jelentettek be hazánkban, és több más, ugyancsak komoly vállalati beruházásról már a célegyenesben vannak a tárgyalások.

Ha minden jól megy, akkor a következő amerikai beruházást pénteken fogjuk bejelenteni, amelyet szeptemberben újabb három fog követni.
– Tehát a Magyarországra irányuló amerikai beruházások növekedésével, azok munkahelyteremtésével, azoknak a magyar gazdaságra gyakorolt pozitív hatásával sikerül ledolgoznunk az Európai Bizottság által okozott károkat – tudatta.
Aláhúzta, hogy folyamatos a kommunikáció Orbán Viktor miniszterelnök és Donald Trump amerikai elnök között, bármikor tudnak egymással közvetlenül beszélni, így „nyilvánvalóan egy személyes találkozó is minden további nélkül összehozható, amennyiben arra szükség látszik”.
Ami a másodlagos vámokat illeti, nagyon reméljük, hogy ezt el lehet kerülni. Nagyon reméljük, hogy a Donald Trump elnök által előrevetített határidőn belül végre lesz megoldás Ukrajnában, és akkor azt követően a másodlagos vámok kérdése le tud kerülni a napirendről
– fogalmazott.
Szijjártó Péter az előző nap megkötött amerikai–európai vámmegállapodást is érintette, emlékeztetve, hogy a magyar kormány már Donald Trump beiktatásakor azt javasolta az Európai Bizottságnak, hogy haladéktalanul csökkentsék az Egyesült Államokkal szemben alkalmazott vámokat.
– Ha akkor az Európai Bizottság mindezt meglépte volna, akkor nem került volna sor arra a vámügyi vesszőfutásra, amire az Európai Unió rákényszerült az elmúlt hónapokban – vélekedett.
– Ez a vámügyi vesszőfutása Ursula von der Leyen elnöknek és az Európai Bizottságnak ismételten súlyos károkat okozott az Európai Uniónak és az európai gazdaságnak. El lehetett volna kerülni azt, hogy a versenytársainknál rosszabb megállapodás jöjjön létre az Egyesült Államokkal, ha az Európai Bizottság időben, Trump elnöki hivatalba lépésekor meghozta volna a szükséges döntéseket – folytatta.
Sajnos nem ez az első alkalom, hogy Von der Leyen Európai Bizottsága rendkívül nehéz helyzetbe hozza az európai gazdaságot. Az elmúlt évek folyamatos rossz, hibás és veszélyes döntései súlyos problémákat okoznak az európai gazdaságnak, ezért itt az ideje egy átfogó vezetőségváltásnak Brüsszelben
– tette hozzá.