A Zemplén egyik legszebb községének tartott Telkibánya önkormányzata fantáziát látott az erdei iskola működtetésében, s hat évvel ezelőtt – 35 millió forintos ráfordítással – megépítették az Aranyásó gyermektábort. A 2000-es tanévnyitó után fogadtak először diákokat, ám azóta sincs okuk panaszra a kihasználtság ellen. A település polgármester asszonya, Mester Lászlóné felhívta a figyelmet, hogy az országban az elsők között sikerült megvalósítani azt a tervet, amelyet az előző ciklus megyei területfejlesztési tanácsa, az Állami Erdészeti Szolgálat Miskolci Igazgatóságának javaslatára a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, az Oktatási Minisztérium, valamint a környezetvédelmi tárca a legmesszebbmenőkig támogatott 1999-ben. A tábor építése közben a Bükki Nemzeti Park, a helyi önkormányzat és az általános iskola kidolgozott egy közös oktatási programot az erdei iskola folyamatos működtetésére, amelynek alapján az ország bármely tanintézményének ajánlatot tehetnek az öt-, illetve tíznapos turnusokban érkező diákok elhelyezésére, oktatására. Száz személy számára építették a fűthető szálláshelyeket, így a tanév minden időszakában jöhetnek a gyerekek tanulni, egyben megismerni a természet szépségeit.
A diákok megismerkedhetnek Telkibánya nevezetességeivel, az egykori bányák és aranymosó helyek középkori használati tárgyaival, a környék érdekes állat- és növényvilágával. Megtekinthetik a ritka geológiai képződményeket, ugyanakkor az Aranyásó gyermektábor területén kialakított minilaboratóriumban vizsgálhatják a víz és a levegő tisztaságát. Az úgynevezett erdei oktatóbázis idegenvezetőket, biológusokat, geológusokat és más szakembereket is felkér előadásokra, s számíthatnak a helyi Szepsi Csombor Márton Általános Iskola pedagógusainak közreműködésére is. Mester Lászlóné hozzátette: Bereczki Béla iskolaigazgató környezetvédelmi, természettudományi szakértelme, gyakorlati tapasztalata révén a városi gyerekek testközelből ismerhetik meg mindazt, amiről korábban legfeljebb csak olvashattak vagy éppen a televízióból tájékozódhattak. Az erdei iskolában a kötelező tananyagot sem hanyagolják el.
A mogyoróskai Miczán Ferencet és családját Borsod-Abaúj-Zemplénben szintén jól ismerik. A pici hegyvidéki faluban fejlesztik idegenforgalmi vállalkozásukat a Zemplén lábánál, s amint arról Miczán Ferenc beszámolt, magánerőből és kormányzati támogatással hozták létre 2000-ben az erdei iskolát. A szolgáltatásra egyre nagyobb igény mutatkozik, már az első tanévben egymást követték az iskoláscsoportok. A Napkelte vendégház úgy kapta a nevét, hogy az először elkészült épületszárny néhány szobájából rálátni a regéci várra. Ez önmagában nyilván nem érv, de felhőtlen időben a nap úgy ér a horizonthoz pirkadatkor, mintha a vár udvarában állna.
– Teljes körű szolgáltatást nyújtunk vendégeinknek – tájékoztatott az üzlettulajdonos. – Az ide érkezők jól tudják, hová jöttek, mire számíthatnak. A visszatérők elvitték vendégházunk hírét, így mindennap kirakhatnánk a „megtelt” táblát. Szinte futva ebédelünk, megállásnyi időnk sincs. Egy turnusban száz ember elszállásolására nyílik lehetőség, s a felhőtlen kikapcsolódás mellett számos érdekes programmal szórakoztatjuk a hozzánk érkezőket. Építettünk egy kápolnát is a domboldalon, miután mélyen vallásos családunk a hívő vendégek igényeit is ki szeretné elégíteni.
Ősszel, a becsengetés után a Miczán család leginkább az erdei iskolába érkező diákoknak ad otthont, ami annyit jelent, hogy a városok, nagyobb települések diákjai a természet lágy ölén sajátíthatják el a tananyagot, megismerik, mit jelent az erdőben élni, távol a világ zajától. A vendégházban nincs szoros házirend, s a gyerekeknek sem kell azt érezniük, hogy feszített az oktatási tempó. A mogyoróskai Napkelte vendégház öt esztendeje működteti az erdei iskolát, miután az aprócska falu vendéglátócentruma alkalmas a diákok fogadására, ellátására. Csaknem száz diákot tudnak elszállásolni, s a körülmények teljes mértékben megfelelnek az iskolától távoli tanítás feltételeinek. Szeptembertől májusig heti váltásban érkeznek diákok az ország minden tájáról, ám megjegyezték, Borsod-Abaúj-Zemplén tanintézményei különösen nagy figyelmet fordítanak az erdőkkel körbevett vendégház adta lehetőségek kihasználására.
A napi elfoglaltság természetesen hasonlít az otthon megszokott tanrendhez, ugyanakkor a szabadidőben a nevelők és a vendégház alkalmazottai különleges látnivalókkal próbálják növelni a gyerekek tudását. Bebarangolhatják a Zempléni-hegység érintetlen tájait, sétakocsizhatnak, igazi falusi ételekből választhatnak, vagy megismerhetik a kisüzemi agrárgazdálkodás fortélyait. A házaspár szavai szerint az erdei iskola működtetéséhez pályázati támogatást vettek igénybe a kezdet kezdetén. Miczán Ferencné, az intézmény háziasszonya külön kiemelte: az UNESCO 1995-ben közzétett felméréséből kiderült, ez a vidék nemcsak a kikapcsolódás céljait szolgálhatja, hanem kristálytiszta levegője miatt gyógyító hatása sem elhanyagolható.

Elképesztő, levegőbe repült egy autó az M1-esen