Becsengettek az erdei iskolákban is

Az előző kormány oktatási tárcájának erdeiiskola-programmal kapcsolatos kezdeményezése értő fülekre talált országszerte, 1998 közepe óta pedig egyre több hegyvidéki település intézményesíti a főleg városi diákok természet közeli oktatásának újszerű rendszerét. Az Orbán-kabinet pedagógiai elképzelései sorra célba értek, s Borsod-Abaúj-Zemplén megye erdei iskolái maximálisan beváltották a hozzájuk fűzött reményeket.

Tolcsvai L. László
2005. 09. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Zemplén egyik legszebb községének tartott Telkibánya önkormányzata fantáziát látott az erdei iskola működtetésében, s hat évvel ezelőtt – 35 millió forintos ráfordítással – megépítették az Aranyásó gyermektábort. A 2000-es tanévnyitó után fogadtak először diákokat, ám azóta sincs okuk panaszra a kihasználtság ellen. A település polgármester asszonya, Mester Lászlóné felhívta a figyelmet, hogy az országban az elsők között sikerült megvalósítani azt a tervet, amelyet az előző ciklus megyei területfejlesztési tanácsa, az Állami Erdészeti Szolgálat Miskolci Igazgatóságának javaslatára a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, az Oktatási Minisztérium, valamint a környezetvédelmi tárca a legmesszebbmenőkig támogatott 1999-ben. A tábor építése közben a Bükki Nemzeti Park, a helyi önkormányzat és az általános iskola kidolgozott egy közös oktatási programot az erdei iskola folyamatos működtetésére, amelynek alapján az ország bármely tanintézményének ajánlatot tehetnek az öt-, illetve tíznapos turnusokban érkező diákok elhelyezésére, oktatására. Száz személy számára építették a fűthető szálláshelyeket, így a tanév minden időszakában jöhetnek a gyerekek tanulni, egyben megismerni a természet szépségeit.
A diákok megismerkedhetnek Telkibánya nevezetességeivel, az egykori bányák és aranymosó helyek középkori használati tárgyaival, a környék érdekes állat- és növényvilágával. Megtekinthetik a ritka geológiai képződményeket, ugyanakkor az Aranyásó gyermektábor területén kialakított minilaboratóriumban vizsgálhatják a víz és a levegő tisztaságát. Az úgynevezett erdei oktatóbázis idegenvezetőket, biológusokat, geológusokat és más szakembereket is felkér előadásokra, s számíthatnak a helyi Szepsi Csombor Márton Általános Iskola pedagógusainak közreműködésére is. Mester Lászlóné hozzátette: Bereczki Béla iskolaigazgató környezetvédelmi, természettudományi szakértelme, gyakorlati tapasztalata révén a városi gyerekek testközelből ismerhetik meg mindazt, amiről korábban legfeljebb csak olvashattak vagy éppen a televízióból tájékozódhattak. Az erdei iskolában a kötelező tananyagot sem hanyagolják el.
A mogyoróskai Miczán Ferencet és családját Borsod-Abaúj-Zemplénben szintén jól ismerik. A pici hegyvidéki faluban fejlesztik idegenforgalmi vállalkozásukat a Zemplén lábánál, s amint arról Miczán Ferenc beszámolt, magánerőből és kormányzati támogatással hozták létre 2000-ben az erdei iskolát. A szolgáltatásra egyre nagyobb igény mutatkozik, már az első tanévben egymást követték az iskoláscsoportok. A Napkelte vendégház úgy kapta a nevét, hogy az először elkészült épületszárny néhány szobájából rálátni a regéci várra. Ez önmagában nyilván nem érv, de felhőtlen időben a nap úgy ér a horizonthoz pirkadatkor, mintha a vár udvarában állna.
– Teljes körű szolgáltatást nyújtunk vendégeinknek – tájékoztatott az üzlettulajdonos. – Az ide érkezők jól tudják, hová jöttek, mire számíthatnak. A visszatérők elvitték vendégházunk hírét, így mindennap kirakhatnánk a „megtelt” táblát. Szinte futva ebédelünk, megállásnyi időnk sincs. Egy turnusban száz ember elszállásolására nyílik lehetőség, s a felhőtlen kikapcsolódás mellett számos érdekes programmal szórakoztatjuk a hozzánk érkezőket. Építettünk egy kápolnát is a domboldalon, miután mélyen vallásos családunk a hívő vendégek igényeit is ki szeretné elégíteni.
Ősszel, a becsengetés után a Miczán család leginkább az erdei iskolába érkező diákoknak ad otthont, ami annyit jelent, hogy a városok, nagyobb települések diákjai a természet lágy ölén sajátíthatják el a tananyagot, megismerik, mit jelent az erdőben élni, távol a világ zajától. A vendégházban nincs szoros házirend, s a gyerekeknek sem kell azt érezniük, hogy feszített az oktatási tempó. A mogyoróskai Napkelte vendégház öt esztendeje működteti az erdei iskolát, miután az aprócska falu vendéglátócentruma alkalmas a diákok fogadására, ellátására. Csaknem száz diákot tudnak elszállásolni, s a körülmények teljes mértékben megfelelnek az iskolától távoli tanítás feltételeinek. Szeptembertől májusig heti váltásban érkeznek diákok az ország minden tájáról, ám megjegyezték, Borsod-Abaúj-Zemplén tanintézményei különösen nagy figyelmet fordítanak az erdőkkel körbevett vendégház adta lehetőségek kihasználására.
A napi elfoglaltság természetesen hasonlít az otthon megszokott tanrendhez, ugyanakkor a szabadidőben a nevelők és a vendégház alkalmazottai különleges látnivalókkal próbálják növelni a gyerekek tudását. Bebarangolhatják a Zempléni-hegység érintetlen tájait, sétakocsizhatnak, igazi falusi ételekből választhatnak, vagy megismerhetik a kisüzemi agrárgazdálkodás fortélyait. A házaspár szavai szerint az erdei iskola működtetéséhez pályázati támogatást vettek igénybe a kezdet kezdetén. Miczán Ferencné, az intézmény háziasszonya külön kiemelte: az UNESCO 1995-ben közzétett felméréséből kiderült, ez a vidék nemcsak a kikapcsolódás céljait szolgálhatja, hanem kristálytiszta levegője miatt gyógyító hatása sem elhanyagolható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.