Bon Camino!

K ö n y v e s h á z

Temesi Ferenc
2005. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy zarándok olyan utazó, akit komolyan vesznek, mondja Ambrose Bierce. Zarándok az, aki gyógyulást, lelki tisztulást keres, és emléktárgyakat talál.
Pedig ez nem tréfa. Úgy kell készülni az útra, mint a halálra. Tolvaly Ferenc, aki egy regénytrilógia után vágott neki az útnak, tudja ezt. A trilógia három könyvében nincs annyi kérdőjel, mint ebben. Mert a benső út fontosabb, mint a külső. Az embernek magával kell találkoznia, szánalom nélkül.
Két híresebb búcsújáró regényről tudok. Chaucer 1380-ban írt Canterbury mesék-jéről, ahol egy híján harmincan mesélnek és John Bunyan 1675-ben a börtönben írt A zarándok útja című munkájáról, amelyben valaki elhagyja a családját, de nem mondja meg, miért. Egyiküké se hasonlít erre a sebes regényre.
Az első misztérium mindjárt az, hogyan került a vándor az út kezdetéhez. Nagyon jó megoldás, hogy Tolvaly, mélyen hívő katolikus létére, egy istentagadóval járatja végig a világ egyik leghíresebb zarándokútját, az észak-spanyolországi El Caminót. Fikció ez, de átszőve személyes tapasztalatok, megélt helyzetek sokaságával. Nem mondhatunk el mást, mint amit megtapasztaltunk. A kitaláció már rég nem érdekel senkit.
És aki belőlem olvasót csinál, az író. Akinek művében észreveszem ugyan a kisebb hibákat (épp a külső út, az általam útikönyv-irodalomnak hívott részeit), de alig várom, hogy a belső, lélekbéli utazás részese lehessek. Az jó, és nem érdekel, hogyan csinálja. Nincs időm, hogy a megírás furfangjaival bíbelődjem. Elragad a jelen, az út sodrása. A zarándoklaté, amely az élet maga. Alonso és Laura, a két lélekbéli kísérő, az apa, anya, a báty figurája is személyes ismerősöm már, nem csak a főhős. Na és Pablo, aki spanyolnak mondta magát, de nem is beszélt spanyolul.
Úgy érzem magam, mint egy filmben, amelynek szereplője vagyok, mondja főhősünk, aki kívülről is látja magát. Nem az út nehéz, a nehézség maga az út. Az újfajta luxuszarándokokat lenézi hősünk. A macska megevett hét patkányt, aztán elment zarándokútra, ahogy a pandzsábi közmondás tartja. Gazdagság, szegénység, idő és kibertér, televízió és benső vízió, reklám és valódi élet értelme kavarog e látomásban. Az olvasók ilyen közel még nem kerülhettek a szerzőhöz. Az igazi szerelem olyan, mint ez a zarándoklat: nincs stratégiája. Rájövünk, hogy nem a hegy az ellenfelünk, nem is a kavics a cipőnkben, hanem saját magunk. A világ az út, a tao, út menti zarándokmenhelyekkel, esetleg fogadókkal súlyosbítva, és az út vége, a halál. Utunk célját csak akkor tudjuk, ha már megérkeztünk. Az út maga a jutalom.
(Tolvaly Ferenc: El Camino – Az út. Kortárs Könyvkiadó, Budapest. Ára: 2750 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.