Botrányos hallgatás

Nánási Tamás
2005. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét a hallgatás fala, csend és homály veszi körül azokat a megállapításokat, amiket az Állami Számvevőszék hozott nyilvánosságra az elmúlt napokban a kormányzat költségvetési bűvészmutatványairól, a csőd szélére sodort önkormányzatokról, valamint arról, hogy milyen kezekben van manapság mindnyájunk pénze és a közvagyon. Egy demokráciában mindebből már világraszóló botrány kerekedne. Banánköztársaságunkban viszont úgy tesz a kormány, mintha a jelentés után semmi teendője nem lenne. Megalázóan semmitmondó válaszokat küld a számvevőknek, a fontos kérdésekről pedig hallgat. Mert ha bármit mondana, a megállapításokból bármilyen következtetést levonna, az a rendszer lényegét érintené, és messzire vezetne.
Kellemetlen az ügy, mert a számvevők túl sokat kívánnak. Például személyi felelősségre vonást az állami vagyonkezelő szervezetnél a feltárt vagyonvesztés és más szabálytalanságok miatt. A kérést természetesen vizsgálják a Pénzügyminisztériumban, immáron egy hete. Végeredmény nem született, vélhetően nem is fog. Mint ahogy arról sem hallunk majd semmit, hogy a vállvonogatáson kívül várható-e a kabinet részéről, hogy a kirívó esetek ellen bármit is érdemben cselekedne.
Például sor kerül-e a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. magánosításának felülbírálatára azután, hogy a számvevőszéki jelentés kimutatta: nem a legmagasabb értékű ajánlat nyert, és a későbbi győztes a második fordulóban – példátlan módon – csökkenthette a vételárat. Vajon vissza kell-e adnia a jelenlegi kormányfőhöz több szálon is köthető befektetőnek a céget a polgárok köztulajdonába? Mire számíthatunk akkor, ha vagyonunk gazdája, az ÁPV Rt. rögtön az – enyhén szólva megkérdőjelezhető – ügylet védelmére kell, és a privatizációs szervezet vezetője nem restelli azt állítani a 700 millió forinttal csökkentett ajánlatról, hogy az volt a legkedvezőbb az állam számára? Vajon kit segít, és kinek az érdekét szolgálja ez a pironkodás és szemrebbenés nélkül elhangzott kijelentés? Lehet-e bármiféle következménye annak, hogy a Mol Rt. 12 százalékos tulajdonrészétől úgy vált meg a kormányzat, hogy áron alul értékesítette a pakettet, nem véve tudomást a részvényárak kiszámolható és látható emelkedéséről? Számít-e bármit a számvevők figyelmeztetése, hogy kockázatos a Ferihegyi repteret üzemeltető Budapest Airport Rt. értékesítése, hiszen fontos dokumentumok hiányoznak és a vagyonkezelői szerződés sincs rendben?
Nem számít semmit, hiszen ha egy pillanatig is komolyan venné a kormány a demokratikus játékszabályokat, nem lódítaná azt, hogy a számvevőszék jelentése a polgári kabinet tevékenységéről állított ki bizonyítványt. Nem küldene lélegzetelállítóan cinikus levelet a pénzügyminiszter, melyben – bár személyi felelősségre vonást kértek tőle – leszögezi: a bírálatokkal kapcsolatban nem tesz észrevételt. S nem állítja azt az ÁPV Rt. elnöke, hogy minden törvényesen és szabályosan történt, ha a jelentésben azt olvassa, hogy a privatizációs szervezet nem volt takarékos, a szakértői, tanácsadói díjak szükségessége és mértéke nem volt indokolt.
A még idézhető példák mind egy eredőre vezethetők vissza. A szocialisták úgy váltottak rendszert hazánkban, hogy a váltás lényegét a mai napig nem ismerik el. Legfőképpen azt, hogy a polgárok és a védelmükre felállított intézmények, mint például a számvevőszék, jogosultak a hatalom ellenőrzésére. Semmibe veszik azokat az embereket is, akik megválasztották őket. Addig várhat még a kommunizmus utáni új korszakra Magyarország, míg ezt büntetlenül és következmények nélkül megtehetik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.