Elismert királyra vár a sakkvilág

Bilek István
2005. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A FIDE (Nemzetközi Sakkszövetség) Argentínában, közelebbről San Luis-ban rendezi meg a világbajnokjelöltek versenyét (szeptember 27.–október 16.), melynek győztese játszhat majd meccset a sakkvilágbajnoki címért Vlagyimir Kramnyikkal. Ez a mérkőzés felszámolhatja az 1993. óta tartó káoszt (amikor is két világbajnok lett egyszerre), végre kiderüljön: ki a legjobb sakkozó a világon?
Igaz ugyan, hogy Kramnyik helyzete kissé kényes, hiszen hiába győzte le Kaszparovot páros mérkőzésen 2000-ben, félhivatalosan (Élőpont-számítás szerint) azóta is Garri Kaszparov áll a világranglista élén, ami jogilag meglehetősen furcsa helyzet. Az önként távozó „minden idők legjobbja” változatlanul visszakacsint minden aspiránsra 2800 fölötti, mások által sohasem elért pontszámával. Szóval: ki is a legesélyesebb ilyesmire?
Hasonló körmérkőzésre egyszer már volt példa. Aljechin elhunyta után (1946) a FIDE hatfős versenyt (1948, Hága–Moszkva) rendezett az érdekeltek számára, amelyből Botvinnik került ki győztesen (Szmiszlov, Keresz, Reshevsky és Euwe előtt). S egészen 1963-ig (két rövid megszakítással – Szmiszlov és Tal ellen vesztett, de revánsmecscsen visszaszerezte a címet) ő volt a primus inter pares. A sakkvilág megunta az örökös visszavágókat: a FIDE kezdeményezésére Botvinnik lemondott a visszavágó mérkőzés jogáról, mire Petroszjan, valamint Szpaszkij az új rend szerint jutottak el a trónra, amelyre 1972-ben aztán Bobby Fischer is fölkapaszkodott, miután lekaszabolta vetélytársait. Ő azonban harc nélkül eltűnt s feladta szerzett jogát, mire újra a szovjeteké lett a sakktrón: Karpov 10 évig, majd Kaszparov 15 esztendeig uralkodott. Igaz, közben megfosztották hivatalos címétől, s a kettős látszaturalom közepette sokasodtak a „gyors” világbajnokok: Halifman, Anand, Ponomarjov és Kaszimdzsanov a FIDE új rendszere szerint, amely kegyetlenült felgyorsított iramú játékkal áldoz a sakkhiúságnak, hagyományos versenyek helyett leginkább a teniszhez hasonlítható direkt kiesési szisztémájával.
A világbajnokságért mérkőzők közé párhuzamban Short, Anand majd Kramnyik, valamint Kamsky is bekerült, miközben a Sirov– Kramnyik-mérkőzés győztesét – hogy hogy nem – sikerült félreállítani (Kaszparov különvonala). Végül mégis Kaszparov lett az abszolút vesztese a káosznak, mert meglepő módon 2000-ben a korábban Sirov ellen vesztes Kramnyikkal ült le Londonban, s egy könnyű 16 játszmás meccsen (2 vereség mellett 14 döntetlennel) elveszítette a koronát. Sic transit gloria mundi! Öt év múlva aztán rangelsőként minden idők legeredményesebb játékosa önként távozott az arénából, hogy politikai síkon bizonyíthassa képességeit az egész világ ámulatára-bámulatára. Ki tudja, hová vezet az útja?
Mindenesetre a sakkvilág sóhajthat egy nagyot, ha a FIDE tisztába teszi a hagyománynak megfelelő világbajnoki rendszert. Avagy: meghalt a király – éljen a király.
A nyolc világbajnokjelölt: Lékó, Polgár Judit, Adams, Anand, Topalov, Morozevics, Szvidler, Kaszimdzsanov. A győztes eljut Kramnyikig, és ha győz, akkor a helyére kerülhet minden. Kár, hogy tavaly Brisságóban Lékó Péternek hajszálra nem sikerült megszereznie az óhajtott babérkoszorút. Egy költői kérdést azonban feltehetünk magunknak talán mégis: vajon nem lett volna-e még becsületesebb, ha Kramnyik is csatlakozik e nyolcashoz, önszántából, esetleg?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.