Gőzerővel folyt az utóbbi években az állam – még meglévő – vagyonának értékesítése. A jelenlegi kormány mindvégig azt hangoztatta: az állami tulajdon eladásának elsődleges célja a bevétel maximalizálása volt, továbbá hogy az eddigi tranzakciók átláthatóak, tiszta profilúak, és minden törvényi szabályozásnak megfeleltek. Ám az Állami Számvevőszék (ÁSZ) most nyilvánosságra hozott jelentése több cég magánosítása kapcsán mindezt tételesen cáfolta. Ismert, hogy az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. az év legnagyobb tranzakciójának a Budapest Airport (BA) Rt. eladását szánja. Ám a gyors magánosításnak nemcsak a Fővárosi Munkaügyi Bíróság – pályázati kiírást érvénytelenítő – határozata állhat útjában, hanem az ÁSZ figyelmeztetése is, amely jelentésében leszögezte: néhány esetben – például Bábolna Rt., BA Rt. – a vagyonkezelési döntések vagyonvesztéssel jártak. Az ÁSZ szerint a nyereségesen működő, folyamatosan növekvő utasforgalmat bonyolító BA Rt. értékesítése kockázatokat hordoz, mert a társaságnak az alapítás óta nincs elfogadható vagyonértéke, jogosultságai és az elődszervezetétől jogutódlással megszerzett kötelezettségei pedig tisztázatlanok. A Ferihegyi repülőteret üzemeltető társaság 2003. január 1-jétől tartozik az ÁPV Rt. hozzárendelt vagyonába, s az ÁSZ mostani vizsgálatának lezárásáig az ÁPV Rt. nem intézkedett a taggyűlés összehívásáról és a Kincstári Vagyoni Igazgatósággal való vagyonkezelési szerződés módosításáról, amellyel a megalakuláskori rendezetlen állapotból származó – hitelátvállalás ügye, bérleti díjak szedésének jogossága, tevékenységi díjak jogtalansága a földi kiszolgálás miatt, területhasználati jogok – eddig érvényesített vagy ezután érvényesíthető veszteségeket enyhíthette volna.
Az ÁPV Rt. igazgatósága 2003 decemberében felkérte a felügyelőbizottságot, hogy a Ferihegyi repülőtér 2B termináljának megépítésére és a 2A termináljának átalakítására létrehozott Ferihegyi Utasterminál-fejlesztő Kft. által elvégzett beruházás megvalósítását és annak finanszírozási körülményeit vizsgálja meg. A bizottság a jelentésében közölte: nem tudott eleget tenni a felkérésnek, mivel fontos dokumentumok hiányoztak egy tényfeltáró vizsgálat végrehajtásához. A Pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint az apparátusa dolgozik a tisztázatlan kérdések megoldásán, a privatizáció előkészítése keretében.
*****
Még nem adják el a prágai repülőteret. Bohuslav Sobotka cseh pénzügyminiszter szerint kormánya nem kezd hozzá a prágai repülőtéri cég részvényeinek eladásához a jövő évi választásokig, mert a megfelelő részvénytársasági átalakításhoz addig már nincs elég ideje. (MTI)

Hét meghökkentő törvény a világból – a legtöbben elbuknak ezen a kvízen