Középkori templom Bakonyszentlászlón

R e j t ő z k ö d ő M a g y a r o r s z á g

Ludwig Emil
2005. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rómer Flóris bencés pap tanár, régészetünk XIX. századi úttörője 1859 nyarán sorra járta a Bakony falvait a régmúlt épített emlékeit kutatva. Augusztus utolsó napjait Szentlászlón töltötte gróf Eszterházy Sándor vendégeként – „a legmagyarabb vendégszeretet minden kellemeivel fűszerezve” –, közben tüzetesen megszemlélte a település templomait is. A község közepén lévő dombon álló, láthatóan régi evangélikus templomról ezt jegyezte fel naplójába:
„A bejárat előtt élükre állított két faragott követ pillantottam meg; az ötször derékszög alatt lépcsőzetesen tagolt alapköveken a román levélkéket és a gömbölyű oszlopok helyeit jól ki lehetett venni; ezekhez tartozik a paplak udvarában fekvő acanthus levelű fejezet is, melyen a megfelelő oszlopok mélyedései szintén kivehetők. Kezdém az ódon kinézésű templomot figyelmesben vizsgálni. A déli oldalon láthatni a körívű bemenetnek a többi vakolattól elváló vonalait, valamint néhány faragott követ is. A régi keskeny ablakok nagyobb világosság kedvéért újabb időben lettek átidomítva. Örvendettem a tudomány diadalának, mely szerént e három fennmaradt kőből az itt állott templomnak – legfeljebb a XIII. század eleiből vett – valószínű keletkeztét meglehet határozni. Megjön, erősen hiszem, az idő, midőn ezen egyszerű nyilatkozatomat oklevelek által fogom bebizonyíthatni…”
Nos, több mint egy évszázad pergett le Rómer felfedezése után, amikorra (1965-ben) a veszprémi Bakony Múzeum régészei elvégezték az első szakszerű falkutatást a bakonyszentlászlói középkori templomon, majd egy újabb emberöltőnek kellett eltelnie, mire az épület kibontakozott a hét évszázados vakolatrétegek alól. A műemlék templom teljes felújítása immár a XXI. századra húzódott át, s a külső homlokzat befejezése még mindig várat magára.
A Bakony északi lejtőjén fekvő, ma 2200 lakosú Szentlászló kétségkívül Árpád-kori alapítású település, egykor szabad királyi kanászok faluja – villa pastorum porcorum – volt. Első írásos említése viszonylag késői – 1432-ből való –, maga a templom azonban tanúsítja, hogy a tatárjárás idején már tekintélyes község. A XV. században a cseszneki várbirtok része, földesurai közt az 1500-as évek derekáig a Garai, Széchi és Szapolyai családok tagjait találjuk. 1636-ban került az Esterházy grófok kezére – és maradt egészen 1945-ig. Több ízben szenvedett kárt a töröktől. A hódoltság utáni betelepítések nyomán alakult ki a Németszentlászló nevű új falurész (1769-ben) svábföldi katolikus lakókkal, az ősi Szentlászlón a lutheránus hitre tért magyarok maradtak (a két falurész 1892-ben egyesült).
Lássuk ezek után az evangélikusok nagyrészt középkori templomát! A kelet–nyugati tengelyű, téglából készült, késő román stílusú épület hajója és fél nyolcszögzáródású szentélye a XIII. század végéről származik. Szabályos hármas osztású: a 7,5 méter széles hajóra 10 méternyi hosszúság, a keskenyebb szentélyre pont a fele, azaz 5 méter jut. A diadalív enyhén csúcsíves, lépcsős bélletű, a szentélyt korai gótikus formájú, fiókos boltívek borítják. A szentélyen és a hajó déli falán nyíló ablakok mind román koriak, tölcséres béllettel. A külső homlokzatot a dunántúli téglaépítészetre jellemző cikcakkdíszes párkányszalagok és kiugró függőleges falsávok díszítik. A déli hajófal ékessége az azóta kibontott, faragott kőlábazatú és oromzatú, hármas (tégla) hengerbélletű kapuzat, amelyet Rómer felismert, és amelyet Koppány Tibor építész – a templom műemléki helyreállításának tervezője – elképzelése szerint rekonstruáltak az elmúlt években. A régi hajó elé 1822-ben építették a barokk ízlésű, tornyos előcsarnokot. Protestáns egyház lévén a templombelső puritán, a fehérre festett fal és az igényes faberendezés ünnepélyessé emeli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.