Nem vállalja az alkotmánybírói jelölést Lábady Tamás, a Pécsi Ítélőtábla elnöke. Ezt az érintett tegnap tudatta közleményben, két nappal azután, hogy a pártok képviselői megállapodtak a négy leendő alkotmánybíró személyéről, köztük Lábadyéról. A megegyezés értelmében szeptember 12-én az Országgyűlés négy alkotmánybíróról döntene: Bragyova Andrásról, Kovács Péterről, valamint Holló András mostani alkotmánybírósági elnökről és Lábady Tamásról, a taláros testület korábbi tagjáról. Lábady szűkszavú közleménye úgy szól: „az alkotmánybírói újraválasztásra jelölésem a hozzájárulásom nélkül történt, és nem is kívánok megválni a jelenlegi beosztásomtól és hivatalomtól”. A történtek miatt Szili Katalin házelnök hétfőre összehívta az Alkotmánybíróság tagjait jelölő bizottság soron kívüli ülését.
A szokatlan helyzetre Áder János Fidesz-frakcióvezető adott magyarázatot. Elismerte: ő hibázott, amikor nem tájékoztatta a négypárti tárgyalások fideszes résztvevőjét, Répássy Róbertet arról, hogy a volt alkotmánybíró nem vállalja a posztot. Áder maga kérte fel Lábadyt, aki először igent is mondott, később azonban megváltoztatta álláspontját. A frakcióvezető ekkor arra kérte őt, szeptemberig fontolja meg lépését. Áder azonban csak arról szólt Répássynak, hogy Lábady elvállalta a jelölést. A Fidesz frakcióvezetője – aki Lábadyt és Répássyt is megkövette a történtek miatt – sajnálatát fejezte ki, hogy a Pécsi Ítélőtábla elnöke végül nem állt kötélnek. Az MSZP-s Vastagh Pál azzal bírálta a Fideszt, hogy előkészítetlenül járt el az ügyben, az SZDSZ-es Fodor Gábor nem kívánta kommentálni Lábady bejelentését, Dávid Ibolya, az MDF elnöke viszont úgy értékelte: az, hogy Lábady nem vállalja a jelölést, „egy erkölcsös ember válasza a mai közállapotokra”.
A Fidesz a történtek ellenére ragaszkodik ahhoz, hogy szeptember 12-én négy alkotmánybíróról döntsön a T. Ház. Így hétfőn javaslatot tesznek a negyedik személyre. Áder nem árulta el az illető nevét. Elviekben megvan az esély arra, hogy a Fidesz új jelöltje elnyeri az SZDSZ és az MDF támogatását. E két frakció ugyanis – a konkrét személyektől függetlenül – éppen az alkotmánybírók újraválasztásával kapcsolatban fogalmazott meg elvi kifogásokat a keddi egyeztetés után. Az SZDSZ érvelése szerint ugyanis ha ez gyakorlattá válna, félő, hogy az alkotmánybírók egyes döntéseknél mérlegelnék, állásfoglalásuk nem veszélyezteti-e újraválasztásukat. Az SZDSZ elvi fenntartásai miatt nem is akarta megszavazni Holló és Lábady újraválasztását. Most azonban jelezte: nyitottak bármely jelölt elfogadására, aki még nem volt alkotmánybíró.
Két év. A 11 fős Alkotmánybíróságba több mint két éve képtelenek a pártok új tagot választani. A döntéshez a Ház kétharmadának egyetértése szükséges. December óta a határozatképesség határán, 8 fővel működik a taláros testület, s két hónap múlva az elnök, Holló András mandátuma is lejár. Ha addig nem sikerül alkotmánybírákat választani, működésképtelenné válik az intézmény.