Ki ne volna kíváncsi a budai várnegyedben a mintaszerűen felújított Sándor-palotára, a köztársasági elnök hivatalára? Ki ne tette volna fel a kérdést magának, ha arra járt, vajon mi lesz a sorsa a volt Honvéd Főparancsnokságnak, amely valóságos botránykő évtizedek óta, és a felújítására készült tervek ma sem megnyugtatóak. Bizonyára sokan szeretnének bekukkantani a bankok és más hivatalos intézmények által elfoglalt, hajdani főúri paloták zárt ajtajai mögé, elmerengeni gyönyörű természeti környezetben álló várak, kastélyok termeiben, udvarán. Most lehetőség nyílik rá. A bőség zavarával küszködhet, aki el akarja dönteni, merre induljon ezen a hétvégen. Az országon belül mintegy ötszáz, a határainkon kívül negyvenegy helyszínre várják az érdeklődőket.
Íme néhány ízelítőül. A megnyitónak ezúttal a hadiépítészet remeke, a komáromi Monostori erőd ad otthont. Különleges vállalkozásnak tekinthetjük a Tűzoltó utcai Tűzraktárat mint nonprofit független kulturális központot. Különböző művészeti ágakat képviselő fiatal művészek bérelték ki a helyiséget, hogy kölcsönösen hathassanak egymásra és mindazokra, akik kíváncsiak rájuk. Színielőadásokkal, koncertekkel, kiállításokkal és tárlatvezetésekkel készültek. Sokak érdeklődésére tarthatnak számot a Tabánban, a budai várban, a régi pesti zsidó negyedben, az Andrássy úton és a volt mágnásnegyedben, a XII. kerületi hegyvidéken, Cinkotán, Pestszentlőrincen és Nagytétényben induló séták. A nagy vitákat kiváltott Művészetek Palotájában Zoboki Gábor vezetőtervező kalauzolja a látogatókat. A XII. kerületben két szép társasházat is megnézhetnek közelebbről, akiket érdekel az építészet. Az egyikben a XX. század kiváló építészének, Medgyaszay Istvánnak az életművét bemutató kiállítást is rendeztek.
Egyedülálló ipartörténeti emlékként érdekes a BKV Könyves Kálmán körúti áramátalakítója. Csak az örökségnapokon látogatható, szakszerű vezetéssel, a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító I. kerületi vezérlőterme, ahol megtudhatjuk például, hogyan készül a villanyszámla, milyen következtetéseket lehet levonni fogyasztási szokásainkból. Az Országos Atomenergia-hivatal nukleárisbaleset-elhárítási központjába (III. kerület) is csak ezen a két napon kapunk bebocsáttatást és remélhetőleg megnyugtató információkat a központ feladatkörébe tartozó munkáról.
Hangsúlyosan vannak jelen a programsorozatban az Európa 2010. évi kulturális fővárosi címéért versengő hazai városok.
A gyönyörű hazai templomokon kívül Ausztriában szakszerű vezetéssel nézhetjük meg a mariafalvai késő gótikus római katolikus plébániatemplomot, benne a szépséges Zsolnay-kerámiákat. Szlovákiában az alsósztregovai Madách-kastély, számos Árpád-kori templom, Fülek vára, a kalondai Palóc Múzeum, Szlovéniában a lendvai Bánffy-, Esterházy-kastély kínál egyedülálló látnivalókat. Romániában többek között gyönyörűséges templomok (Apold, az idei Europa Nostra nagydíjas segesvári Hegyi templom), hajdan gazdag szász települések műemlékei, kastélyok (Gernyeszegen a Teleki-, Görgényszentimrén a Bornemissza-, Keresden a Bethlen-, Marosvécsen a Kemény-, Nagykárolyban a Károlyi-, Miklósváron a Kálnoky-kastély, a székely nemesi építészet különleges remeke) számítanak széles körű látogatottságra.
Az 1984-ben Franciaországból indult, majd az Európa Tanács által is támogatott és európaivá szélesített, „örökségvédelmi szabadegyetemnek” is felfogható programsorozat évek óta egyre népszerűbb Európa minden országában. Magyarországon a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) Társadalmi Kapcsolatok Igazgatósága szervezi az eseményt, de munkatársai azt mondják, hogy az igazi érdem a fogadóké. Rájuk hárul a feladat, hogy végiggondolják, mit miért tartanak bemutatásra érdemesnek, és mivel tudják vonzóvá tenni a látogatók számára szűkebb pátriájukat. Hogy mindennek óriási hozadéka van az idegenforgalom szempontjából, az magától értetődik, de talán még fontosabb az a szemléletformáló hatás, amelyet, sajnos, csak itt-ott érzékelünk. Egyszer talán eljutunk oda, hogy felújított épületeinket nem mocskolják össze, nem rongálják meg újra azonnal, nem terítik be szeméttel köztereinket. De ehhez az kell, hogy minél többen lássák, megismerjék, milyen hatalmas erőfeszítéseket tesznek sok helyütt azért, hogy ne pusztuljon tovább rendkívül értékes épített örökségünk, amelynek évtizedekig nem volt valódi gazdája. És ez nem csak pénzkérdés.
(A teljes program megtalálható a Pesti Est különszámában és interneten a www.oroksegnapok.hu honlapon.)
Fővárosi helyszínek
I. KERÜLET
A Tabán rejtelmei (séta 17-én és 18-án 10 órától a Döbrentei térről). Vári pletykák: a polgárváros életéből (séta 17-én 15 órától a Kapisztrán térről). Budapesti Történeti Múzeum (Dísz tér 2.). Budavári Nagyboldogasszony-templom (Szentháromság tér 2.). De la Motte Palota (Dísz tér 15.). Magyar Országos Levéltár (Bécsi kapu tér 2.). Sándor-palota (Szent György tér 1.), volt Honvéd Főparancsnokság és Hadügyminisztérium (Dísz tér 17.). Budavári Önkormányzat (Kapisztrán tér 1.). Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (Táncsics M. u. 1.). Magyar Kultúra Háza (Szentháromság tér 6.). MAVIR Rt. (Petermann bíró u. 5–7.). Tabán Helytört. Gyűjt. és Dok. Közp. (Döbrentei u. 9.). Telefónia Múzeum (Országház u. 30.).
II. KERÜLET
Buda-nyéki vadászkastélyrom (Hűvösvölgyi út – Fekete I. u.) és az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben lévő Lipót-kápolna (Hűvösvölgyi út 116.). Klebelsberg Művelődési Központ (Templom u. 2–10.). Öntödei Múzeum (Bem József u. 20.). Szentlélek-templom (Máriaremetei út 32.).
III. KERÜLET
Aquincumi Múzeum (Szentendrei út 139.). Graphisoft Park (Záhony u. 7.). Kiscelli Múzeum (Kiscelli u. 108.). Országos Atomenergia-hivatal (Fényes A. u. 4.). Óbudai Múzeum (Fő tér 1.). Textilmúzeum (Lajos utca 138.).
IV. KERÜLET
Újpesti Helytörténeti Gyűjtemény (Berda József u. 48.).
V. KERÜLET
Budapest Ybl-bérházak (séta 17-én 11 órától az Arany János u. 1. szám elől). Belügyminisztérium (Roosevelt tér 1.). Fővárosi Közigazgatási Hivatal (Váci u. 62–64.). ELTE Egyetemi Könyvtár (Ferenciek tere 6.). Közép-európai Egyetem (Nádor u. 9.). Európa Tanács Információs és Dokumentációs Központ (Kossuth tér 1–3.). Eventuell Galéria (Nyári Pál u. 7.). Inter-Európa Bank Rt. (Szabadság tér 15.). Magyar Nemzeti Bank (Szabadság tér 3–9.). Néprajzi Múzeum (Kossuth tér 12.). Országgyűlési Könyvtár (Kossuth tér 1–3.). Petőfi Irodalmi Múzeum (Károlyi M. u. 16.). Politikatörténeti Intézet (Alkotmány u. 2.).
VI. KERÜLET
Avilai Szt. Teréz-templom, kilátó (Pethő Sándor u. 2.). Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Műv. Múz. (Andrássy út 103.). Ernst Múzeum (Nagymező u. 8.). Magyar Fotográfusok Háza (Nagymező u. 20.). Postamúzeum (Andrássy út 3.). Ráth György Múzeum (Városligeti fasor 12.).
VII. KERÜLET
Belső-erzsébetvárosi séta, zsidó negyed emlékei (séta 18-án 15 órától a Madách térről, Örkény I. Színház). Régi pesti zsidó negyed (séta 17-én 11 órától és 15 órától a Spinoza-ház elől; 18-án 11-órától a Károly krt. 9. szám elől). Árpád-házi Szt. Erzsébet-plébániatemplom (Rózsák tere). Fasori református templom (Városligeti fasor 7.).
VIII. KERÜLET
Budapesti Műszaki Főiskola (Népszínház u. 8.). Egykori jezsuita kápolna (Horánszky u. 20.). ELTE-botanikuskert (Illés u. 25.). Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (Szabó E. tér 1.). Magyar Építőművészek Szövetsége, székház (Ötpacsirta u. 2.). Magyar Nemzeti Múzeum (Múzeum krt. 14–16.). Rendőrség-történeti Múzeum (Mosonyi u. 7.). SOTE Egészségügyi Főiskolai Kar (Vas u. 17., mindkét nap 11 és 15 órától séta az aulából). Széchenyi-szakközépiskola (Vas u. 9–11.). Zászlómúzeum (József krt. 68.).
IX. KERÜLET
A volt mágnásnegyed Ybl-palotái (séta 17-én 15 órától a Ráday u. 18.-tól). BKV-áramátalakító (Könyves K. 7.). Bolyai Haditechnikai Park (Üllői út 133–135.). Holokauszt-emlékközpont (Páva u. 39.). Művészetek Palotája (Komor Marcell u. 1.). Tűzraktár (Tűzoltó u. 54–56.).
XI. KERÜLET
Gellérthegyi séta (17-én 10.30-tól, 18-án 10.30-tól és 14.30-tól a Hegyalja út és a Sánc u. sarokról). Századfordulós épületek Újbudán (séta 17-én 10 órától a Gellért térről). Albertfalvi Helytört. Gy. Iskolamúzeum (Pentele u. 8.). Ciszterci Szt. Imre-plébániatemplom (Villányi út 25.). Budai Ciszterci Gimnázium (Villányi út 27.). Budapesti Művelődési Központ (Etele út 55.). Molnár C. Pál Múzeum (Ménesi út 65.). Tranzit (régi Volán-pályaudvar, Kosztolányi Dezső tér).
XII. KERÜLET
Hegyvidéki hűlt helyek a XII. kerületben (séta 17-én 10 órától a Költő u. 21.-től). Hegyvidéki Helytört. Gyűjtemény (Városmajor u. 16.). Medgyaszay-társasház (Kiss János alt. u. 59.). Társasház (Kiss János alt. u. 43–45.).
XIII. KERÜLET
Rendőrségi Igazgatási Központ (Teve u. 4–6.).
XIV. KERÜLET
Földtani Intézet (Stefánia út 14.). Mozgásjavító Ált. Isk. és Diákotthon (Mexikói út 60.). Regnum Marianum-plébánia (Zoborhegy tér 18.). Rózsafüzértemplom (Thököly út 56.). Varga M. Kertészeti és Földmérési Szakképző Isk. (Mogyoródi ú. 56–60.).
XVI. KERÜLET
Batthyány Ált. Isk. néprajzi gyűjt. (Georgina u. 23.). Szt. Mária Magdolna-templom (Batthyány I. u. 23.). Cinkotai Kultúrház (Vidámvásár u. 72.). Szerb Antal Gimnázium (Batthyány I. u. 12.)
XVIII. KERÜLET
Pestszentlőrinci séta (17-én 9.30-tól a Kossuth térről). Pestszentimrei Önálló Néprajzi Ipar és Helytört. Gyűjt. (Póth Irén u. 20/A).
XX. KERÜLET
Pesterzsébeti Múzeum (Baross u. 53.).
XXII. KERÜLET
Nagytétényi séta (17-én 10, 12 és 15 órától a Nagytétényi Kastélymúzeum főbejárata elől). Nagytétény, Kastélymúzeum (Kastélypark u. 9–11.). Seybold-pince (Péter Pál u. 39.).