Nyomasztó víkend a szellemvárosban

Kijárási tilalom, üres polcok a bevásárlóközpontokban, nem működő bankautomaták – ilyen állapotok fogadják a hazatérőket két héttel a hurrikán pusztítása után a part menti területeken. Munkatársunk a hét végén a kint dolgozó magyar csapattal a szellemvárosban, New Orleansban is járt: egy eltűnt férfit kerestek háza romjai között.

2005. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre több olyan hangot hallani a mélyen vallásos Délen, hogy a hurrikán Isten büntetése volt. A Katrina ugyanis pontosan a Mexikói-öböl szerencsebarlangokról elhíresült részén lépett partra, elpusztítva Gulfport és Biloxi városok összes kaszinóját. A játéktermeket ugyanis a legértékesebb telkekre, közvetlenül a víz mellé építették fel, így ezeket érték elsőként a hullámok. A part menti városok megmaradt utcáit járva szembetűnően sok zálogházra és bizományi üzletre találunk: a pénzüket vesztő játékosok ezekben jutottak némi készpénzhez a következő fizetésig, vagy éppen itt szereztek egy utolsó esélyt arra, hogy megint megkísértsék Fortunát. A hét végén a Mississippi állambeli kaszinóüzemeltetők szövetsége már azt ígérte, hogy legkésőbb kilenc hónap múlva újraindítják a játéktermeket. „Természetesen nem a profit a célunk – nyilatkozta a Sun Heraldnak Beverly Martin igazgató –, hanem az, hogy munkát adjunk annak a tizenhétezer embernek, aki a katasztrófa után állás nélkül maradt.” Sokan azonban úgy gondolják, nem kellene tovább kísérteni a sorsot, és más jellegű attrakciókkal kellene idecsalogatni a turistákat, munkát adva az embereknek.
A part menti városokban különben este nyolctól kijárási tilalom van, s ezt keményen be is tartja a rendőrség és a Nemzeti Gárda. Napközben sincs nagyon mit csinálni – a bankautomaták nem működnek, így készpénzhez jutni lehetetlen, a bevásárlóközpontok zöme zárva van. Amelyiket kinyitják, abban meglepett arcú amerikai vásárlók kószálnak az üres polcok között – láthatóan életükben először szembesülnek azzal a helyzettel, hogy nincs áru, és nem tudnak mit kezdeni az élménnyel. Hűtést igénylő terméket egyáltalán nem kapni (a megnyitott boltokban egyelőre még saját generátorról megy az áram, és nem tudják a nagy teljesítményű hűtőpultokat üzemeltetni), az utánpótlás is akadozik, ezért többnyire csak konzervet és tartós élelmet lehet vásárolni ott, ahol még nem vásároltak fel mindent. A Magyar Baptista Szeretetszolgálat nyolctagú csapata keményen végigdolgozta a hétvégét. – Nem idegen tőlünk a favágás, nekem különben is papírom van róla, hogy kezelhetem a láncfűrészt – nyilatkozta lapunknak Papp István, aki civilben a nyíregyházi kórház osztályvezető főorvosa. Az ő feladata vigyázni a csapat egészségére, de keményen kiveszi a részét a munkából is – közösségi épületeket, családi házakat szabadítottak ki a rájuk dőlt fák alól. Az orvos szabadidejében a Kelet-magyarországi Speciális Mentő Egyesületben is dolgozik – ők otthon is vállalnak hasonló munkákat, hogy az így szerzett jövedelemből a civil szervezetet fenntarthassák. Amerikába természetesen ingyen jött, az idén ez a második (tavasszal járt az indonéziai földrengésnél is), összességében pedig a hatodik nemzetközi bevetése.
Szombat reggel az amerikai Vöröskereszt egyik embere a magyarok segítségét kérte, hogy az egyik csatornánál a partra vetett hajók legénységének élelmet és higiéniai szereket szállítsanak. A helyszínen derült ki, hogy tulajdonképpen vietnami halászok szorultak segítségre – a félig-meddig illegálisan Amerikában tartózkodó emberek a katasztrófa után még orvoshoz sem mertek elmenni, mert attól tartottak, hogy azért is fizetni kell. Amikor megérkezett az élelmet szállító kamion a partra, hiába szólongattuk az embereket, senki nem bújt elő az alaposan összetört, a parton veszteglő hajókból. Némi idő múlva előkerült a halászok szószólója, egy angolul is jól beszélő fiatalember, és az ő hangjára már elő mertek jönni a segítségre szorulók. Folyamatosan hajlongva és hálálkodva köszönték meg a nekik adott almát, tartós élelmet és tisztálkodószereket, miközben elmondták, hogy a FEMA, vagyis a katasztrófaelhárító szervezet rajtuk nem segít, mert nem amerikai állampolgárok. – Nem tudjuk, mi lesz velünk – mondják –, mert hazamenni sem tudunk, amíg a leomlott hidak romjaitól meg nem tisztítják a csatornát.
Az ebédszünetben Gulfport városban akkora volt az igény a meleg ételre az Észak-karolinai Baptista Szövetség által üzemeltetett melegkonyhán, hogy százméteres kocsisor torlódott fel, így a magyaroknak is be kellett állniuk az ételosztók közé. Egyikük a forgalmat irányította, többen pedig a műanyag csomagolású ételadagokkal rohangáltak az autók között a harminchat fokos melegben – a megsegítettek pedig nagyot néztek a Hungary feliratú pólók láttán. Azon a napon több mint tízezer adag ingyenétel fogyott el – az infrastruktúrát és az önkénteseket az északi baptisták biztosítják, az alapanyagok árát pedig a Vöröskereszt fizeti.
Az ebédszünet után fiatal férfi jött be a táborba segítséget kérve: New Orleans határában élő édesapját akarta meglátogatni a húga, de a félig összeomlott házba nem tudott bemenni, és a környéken erős dögszagot érzett. A tábor parancsnoka a magyarokat bízta meg a feladattal, így a férfi vezetésével elindultunk felderíteni a helyet. New Orleans előtt rendőr állította meg az autókat – az egyenruhának köszönhetően továbbmehettünk volna ugyan, de a város nyugati felébe nem tudtunk volna eljutni a víz és az összeomlott hidak miatt. A rendőr kerülőt javasolt, így az ötvenöt mérföldes útból százötven mérföldes lett, amíg a Pontchartrain-tavat megkerültük. Különben ennek a tónak a vize öntötte el a várost az átszakadt gátakon. Nyugatról több mérföldön át cölöpökre épített autópályán lehet megközelíteni a várost, kísérteties élmény a tökéletesen üres sztrádán autózni úgy, hogy nagy ritkán villogó rendőrautók és mentők húznak el mellettünk. Beérünk a településre, amely valódi szellemváros lett – senki nincs az utakon, csak néha látni egy-két katonai kamiont vagy az elektromos hálózat javításán dolgozó autót. Nincs időnk bámészkodni és megnézni az elárasztott belvárost, a kijárási tilalom miatt szorít az idő, ezért azonnal kimegyünk a férfi apjának a házához. A város szélén lévő, eléggé nyomorúságos viskóra rádőlt egy fa, de az ajtó nyitva van, és tényleg meglehetősen erős dögszag terjeng. A magyarok beöltöznek, a férfival együtt bemennek a házba, ahol nem találnak holttestet. Láthatóan az utolsó pillanatban próbált menekülni a nyolcvanesztendős ember: az asztalán ott az autó kulcsa, a falon a fegyverei, de még a pénztárcáját és a cipőjét is megtaláljuk. A házba bejárt a víz, de nem ért a plafonig. Mivel a viskó a Mississippi árterületén van, a magyarok átkutatják a ház körüli rekettyést is, de holttestre nem, csak foszladozó állattetemre bukkannak. A keresett férfi fia – akinek gulfporti házát is romba döntötte a hurrikán, valamint munkahelye, az egyik kaszinó is tönkrement – reménykedni kezd, hátha él az apja, és valamelyik vöröskeresztes óvóhelyen várja a helyzet rendeződését. Igaz, korábban érdeklődött a szervezetnél, de sem az azonosított holtak, sem a regisztrált menekültek között nem találták meg a nevét.



Ciklonriadó. Az amerikai Észak- és Dél-Karolina államokban az Ophelia ciklon közeledtével vasárnap riadót rendeltek el – közölte a Miamiban felállított országos hurrikánközpont (NHC). Az Ophelia, amely néhány nappal ezelőtt még csak trópusi viharnak számított, az előző órákban megerősödött, és immár a ciklonok osztályába sorolják. A riadókészültség, amely az amerikai délkeleti partokon érvényes a dél-karolinai Ebisbo Beachtől az észak-karolinai Cap Lookoutig, azt jelenti, hogy 36 órán belül hurrikán csaphat le az érintett területre. Az NHC szerint a ciklon szemében óránkénti 140 kilométeres sebességgel tombolnak a szelek, de a következő 24 órában nem várható a vihar további erősödése. Két további vihart is jeleztek az Atlanti-óceánon, de a Nate és a Maria nem jelent semmilyen veszélyt a lakott területekre, mert a következő órákban várhatóan csökkenni fog erejük az Atlanti-óceán északi hideg vizeivel való érintkezés nyomán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.