Sopron példamutató módon, a borosgazdái, szállodái, éttermei összefogásával mutatkozik be a ma kezdődő 14. Budapesti Nemzetközi Pezsgő- és Borfesztiválon. A kékfrankos fővárosa az Oroszlános udvarban egy közös, 75 négyzetméteres kiállítói területen rendezi be közösségi standját. Rigler Zsolt, a soproni Bormarketing Műhely Kht. ügyvezetője lapunknak elmondta: „Látványában egy kicsit mást, újat képviselünk majd, hiszen soha nem fordult még elő a fesztivál történetében, hogy egy borvidék közös összefogással mutatkozzon be” – mondta Rigler Zsolt. Hozzátette: ő is meglepődött, amikor a korábban felvetődött ötletre a soproni gazdák, vendéglátók és vállalkozók azonnal igent mondtak, hiszen „ez azt jelenti, hogy a bor mögött Sopronban már nemcsak a borászok, hanem más vállalkozások is ott állnak, akik ebben jövőt, lehetőséget és egyfajta pluszt látnak”.
A 14. Budapesti Nemzetközi Bor- és Pezsgőfesztivál borkiállítása és vására vasárnapig tart; Magyarország legrangosabb borszakmai rendezvényén 12 ország több mint 200 borászata 2000-féle borral mutatkozik be.
A díszvendég Olaszország mellett jelen lesznek Ausztria, Görögország, Portugália, Spanyolország, Chile, Dél-Afrika és Ausztrália szakmai képviselői, valamint erdélyi és felvidéki borászok. A fesztivált ma este hatkor a nagyszínpadon Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter nyitja meg, majd Paolo Guido Spinneli, az Olasz Köztársaság nagykövete mond köszöntőt. A megnyitót követően Gáspár László, majd a Ghymes együttes ad koncertet.
Kárpát-medencei verseny. Első ízben rendezte meg a Kárpát-medencei borversenyt a Magyar Borok Háza a Magyar Bor Akadémia kezdeményezésére, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsával együttműködve. Nyikos István ügyvezető igazgató lapunknak elmondta: a versenyt azért hívták életre, hogy a Kárpát-medence – mint szőlőtermelési-ökológiai egység – adottságait jobban megismerjék, és a szakmai kapcsolatokat erősítsék. A borversenyen Kárpátalját és Burgenlandot kivéve valamennyi korábbi, országon kívülre került borvidékünk képviseltette magát. A 87, várakozáson felül teljesítő tétel közül kiemelkedett a szlovéniai Rozmán pincészet 2002-es olaszrizlingje és Balla Géza 2002-es, arad-hegyaljai kadarkája. A legjobb muzeális bor Bíró Gáspár 1999-es furmintja lett Erdélyből.
NoÁr annyira az ukránok mellé állt, hogy még Zelenszkij is belepirulna
