Tegnap reggel megkezdődött Egyiptom történelmi elnökválasztása, amelyen az arab világ legnépesebb országa eldönti, hogy az 1981 óta hatalmon levő Hoszni Mubarak ötödszörre is megkezdje-e hatéves elnöki ciklusát, vagy valamelyik kisebb párt képviselője váltsa fel a veterán politikust. Erre azonban szinte semmi esély nincs, mivel minden elemzés azt mutatja, az egyiptomiak alig ismerik az ellenfeleket, s összességében sem utasítják el Mubarak elképzeléseit. Ezzel együtt az is nyilvánvaló, hogy mivel ez az első, részben szabad választás, az emberek nem is szívesen hagynák el az ellenfelei által „fáraónak” nevezett Mubarak útját.
A Reuters tudósítójának helyszíni beszámolója szerint a nap során a szavazók kezében számtalan, az elnököt támogató transzparenst látott, az ellenfeleket – főként a liberális Vafd párt színeiben induló Numan Gamaát, valamint a Gad párti Ajman Nurt – éltető felirat elvétve akadt csak. A győzelem már a választás kiírása pillanatában sem volt kérdéses, csak a részvételi arány. Maga Mubarak is a szavazáson való részvételre buzdította az embereket, ám Egyiptomban – elsősorban a tét nélküli, egyjelöltes voksolások miatt – hagyományosan alacsony a választói hajlandóság, egyes helyeken a tíz százalékot sem éri el a résztvevők száma. Csökkenti ezt a számot az is, hogy két csoport is bojkottot hirdetett a szerintük egyenlőtlen választásra, egyikük az igen népszerű Mozlim Testvériség.
Bár számos helyen elismerték a reformokat, amelyek lehetővé teszik a többszereplős választásokat, az ország első számú külföldi partnere, az Egyesült Államok aggodalmát fejezte ki, amiért Kairó nem engedte be a nemzetközi megfigyelőket a voksolásra.

Megrázó vallomást tett a súlyos beteg magyar politikus: teljesen összeomlott