A bejelentett hibák azonnali kivizsgálását kéri a szakhatóságoktól a Hússzövetség – nyilatkozta lapunknak Menczel Lászlóné, a nagyobb húsipari cégeket tömörítő Hússzövetség főtitkára. Az ipar támogatja az agrártárca törekvéseit, hogy megvédjék a magyar piacot. Olyan termékeket kell a fogyasztóhoz eljuttatni, amely megfelel a minőségi és élelmiszer-biztonsági követelményeknek, így Magyarország nem válik az unió szeméttelepévé. A feldolgozók tisztában vannak azzal, hogy vannak olyan termékek, amelyek ára kilónként 200 és 1200 forint között mozog, ugyanakkor itt is érvényesül az a szabály, hogy a minőséget meg kell fizetni.
– A Hússzövetség tagjai megfelelnek minden uniós minőségi követelménynek és előírásnak. Áldoztak arra, hogy az EU-csatlakozás után is talpon maradhassanak és képesek legyenek kielégíteni a hazai fogyasztók igényeit. Komoly piaci versenyben állunk a feketegazdaság termékeivel és az importtal, méghozzá úgy, hogy nem részesülünk más uniós tagországokhoz hasonló támogatásban, s ez ismét csak versenyhátrányunkat fokozza – mondta Menczel Lászlóné.
A szakember szerint a nemrég bevezetett hulladékártalmatlanítási támogatás segítségnek jó, de még mindig nem elégséges. Összességében sokkal több dotáció kellene, többek között az imázs növelésére és erősítésére is.
A húsfeldolgozó-üzemek árbevétele 400 milliárd forint körül alakul, ami az előző évihez képest 10 százalékos csökkenést jelent – állapította meg Menczel Lászlóné a távirati iroda érdeklődésére. A bevétel visszaesésének az az oka, hogy a termelés csökkenését – amit főként a piac szűkülése okozott – nem sikerült megfelelő mértékű áremeléssel kompenzálni. A sertést például már európai uniós árakon veszik meg a feldolgozók a gazdálkodóktól, ugyanakkor a fogyasztói árak csupán harmadát, jó esetben felét érik el a nyugati szintnek.
A húspiaci ellenőrzések jelenleg is folyamatosan zajlanak – jelentette ki munkatársunknak Zádori László, a Vágóállat és Hús Terméktanács titkára. A szakmai szervezet a napokban egyeztetett az agrártárca állat-egészségügyi főosztályával. Az ellenőrzések egyre szigorodnak, ugyanakkor nincs kellő összhang a különböző hatóságok között. Jogszabályban kellene meghatározni, hogy kinek mi a feladata, de az lenne a legjobb, ha az a hatóság irányítaná a vizsgálatokat, amely a teljes ellenőrzési folyamat birtokában van. Ez nem más, mint az agrártárcánál működő állat-egészségügyi hálózat, amely a takarmánytól a fogyasztóig folytathatna ellenőrzéseket, amiket a civil szféra bevonásával kellene végeznie.
*****
Uniós mérleg. Magyarország számára az uniós csatlakozás a mezőgazdaság területén kiszámítható feltételeket teremtett, 13,8 százalékról 18,1 százalékra nőtt az ágazat általános támogatottsági szintje – állapította meg tegnap egy szakkonferencián Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter az MTI szerint. A tárcavezető mindemellett azt is megjegyezte, hogy a régi uniós tagállamok mezőgazdaságának támogatottsági szintje még mindig lényegesen magasabb, 30 százalék felett van. A magyar álláspont szerint ezért az uniós agrártámogatások csökkentése csak akkor lehetséges, ha a régi és az új tagállamok szintje kiegyenlítődik. Gráf a magyar belépés ágazati tapasztalatait összegezve közölte, hogy az nem volt zökkenőmentes, mivel nem épült ki a megfelelő intézményrendszer, és így a támogatások sem jutottak el időben a gazdálkodókhoz.
Iránban kivégezték egy emigráns szervezet két tagját
