Tapolca Szűz Mária-temploma

Ludwig Emil
2005. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tapolca a Balaton nyugati medencéjének fontos települése, varázslatos pannon táj központja. Környékén tucatnyi bazalthegy magasodik az egykori tűzhányók tanúiként, híres barlangfürdőjét napi 32 millió liter langyos vizet adó forráscsoport táplálja.
A település már a római provincia idején létezett a Keszthelytől Intercisa (Dunaújváros) felé vezető hadi út mentén. A régészek kisebb erődöt, talán szentélyt is sejtenek a templomdomb mélyebb rétegében. Tapolca (szláv eredetű, hévizet jelentő) neve az 1100-as évek derekán bukkan fel II. Béla oklevelében, amidőn a király birtokot adományoz udvari papjának. Már ekkor állhatott első temploma, amelyet egy évszázaddal később (1280-ban) Kőszegi Péter veszprémi püspök az egyházmegye legszebbikének nevezett. A helység a középkorban mezővárosi rangra, plébániája esperesi székhellyé emelkedett. A vízfolyások övezte dombon az 1400-as években kisebb vár épült a templom köré, ezt a törökök lerombolták 1554-ben, bár a település a hódoltság idején végig lakott maradt a templomerőd védelmében.
Tapolca 1871-ben elveszítette városi címét. Az 1881. évi népszámláláskor 5839 magyar lakosa volt a községnek, ma 18 ezren élnek az 1966 óta ismét városi rangú településen. A nyaranta élénk forgalmú helyen tízezerszámra megforduló vendég közül kevesen figyelnek fel a Malom-tó mögött, magas fák közt megbúvó templomra. A barokk tornyú és hajójú épület első pillantásra nem is tűnik középkorinak, hacsak nem a mögötte lévő utca felől közelítjük meg: keleti oldalán ugyanis sokszögzáródású, támpilléres gótikus szentélyt láthatunk. Épségben megmaradt a XV. századi épületrész boltozata is, pedig a Szűz Mária tiszteletére szentelt egyházat az évszázadok során több ízben átalakították. Az 1980-as években folyt régészeti feltárások nyomán kirajzolódott a legelső, XII. századi kápolna kontúrja: a kicsiny méretű, félköríves szentélyű építmény alapja a mostani hajó északkeleti sarka alatt rejlik. A helyén hasonlóan íves szentélyű, de már jóval tágasabb templom készült az 1200-as években, a nyugati végén kegyúri karzattal. Napvilágra került déli falának egy szakasza is, amelyen – a román kori tölcsérablak mellett – falfestés nyomai láthatók. A XIV. század végén Tapolca a lövöldi karthauzi kolostor birtokába jutott, ezt követően került sor gótikus stílusú bővítésére. Keleti irányban hosszúkás szentéllyel és sekrestyével toldották meg, nyugati oldalán előcsarnokkal – és talán toronnyal? – egészítették ki. Az 1745. évi egyház-látogatási jegyzőkönyv torony nélkülinek írja le, a ma is látható barokk harangtornyot Padányi Bíró Márton püspök emeltette 1757-ben. A gótikus szentélyhez kétfelől csatlakozó, romantikus ízlésű szárnyak az előző századfordulón készültek.
A templommal szemközti gimnázium körül a XV. és XVII. század között épült vár falainak, bástyáinak csekély maradványait szemlélhetjük meg; az újkori épület alsó szintjén előkerült a középkori kegyúri kastély boltozatos pincéjének egy szakasza is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.