Visszaállamosítaná a MiZót Toller

A pécsi városvezetés és az ellenzéki koalíció közösen áll ki a pécsi tejtermelés megtartása mellett. Toller László azt javasolta a tulajdonos Csányi Sándornak, hogy térítésmentesen adja át a veszteséges üzemet az önkormányzatnak. Az ügy kapcsán terítékre került az uniós normákba ütköző iparűzési adó kérdése is.

Nagy Ottó
2005. 09. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem fordult elő a rendszerváltás óta, hogy egy működő nagyüzem egy pillanat alatt a semmivé vált – kezdte tegnap pécsi sajtótájékoztatóját Toller László polgármester, aki csütörtökön megbeszélésre hívta a városi frakciók képviselőit. A konzultáción kizárólag az Új-MiZo Rt. pécsi tejtermelésének megszüntetéséről volt szó. A politikusok egyetértettek abban, hogy minél előbb megoldást kell találni a kialakult helyzetre.
Mint arról már beszámoltunk, szerdán jelentette be a társaság üzemi tanácsa, hogy október végén megválik 238 dolgozójától, és Pécsett befejezi a termelést. A lépést a cég a racionalizálással, a veszteséges működés javításának szükségességével indokolta. A tejtermékek gyártását várhatóan Szegedre és Csornára helyezik át.
*
Toller László a tegnapi tájékoztatóján kifogásolta, hogy a tejtermelő vállalat előzetesen semmiféle tájékoztatást nem nyújtott a városvezetésnek a cég megszüntetéséről. Elmondta azt is, hogy olyan várospolitikai kérdésről van szó, amely érzékenyen érinti a foglalkoztatást, így kezelést igényel. A szocialista politikus ezért azt a megoldást javasolta Csányi Sándor tulajdonosnak, hogy a pécsi önkormányzat ingyen átvenné a veszteséges céget. – Nem szeretném, hogy csak azért tűnjenek el kiváló magyar termékek, hogy mások jöjjenek helyette – mondta a polgármester. Arra kérem a tulajdonosokat, hogy próbáljuk Pécsett tartani a termelést.
Mikes Éva (Fidesz) az ellenzéki frakciók nevében jelenlétével is demonstrálta, hogy a munkahelyek megóvására minden ésszerű politikai támogatást megadnak. – Nem engedheti meg magának a város, hogy ne tegyen meg mindent a foglakoztatás megőrzése érdekében. Hozzáfűzte: az országban már több példa is akadt arra, hogy egy elkerülhetetlen üzembezáráskor kellő információkkal látták el az önkormányzatot, ami a jelenlegi helyzetben nem történt meg. Kijelentette, hogy partnerek kívánnak lenni akár új szakmai befektetők keresésében, akár a termelés fenntartását célzó megoldásokban.
A pécsi üzem bezárása kapcsán tegnap megszólalt Gerry Lenihan, a Sole Rt. és az Új-MiZo Rt. vezérigazgatója is kifejtve, hogy racionalizálási programjukat a vonatkozó előírások szerint hajtják végre, további elképzeléseikről pedig a szeptember 13-án tartandó üzemi tanácsi értekezleten tájékoztatják dolgozóikat. Annyi azonban biztos, hogy a dolgozók egy részét a szintén a Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó Délhús Rt. veszi át.
Az Új-MiZo Rt. és a Sole Rt. vezetésének várakozásai szerint a mostani lépéssel biztosítható a fennmaradó üzemekben dolgozók további foglalkoztatása. A cég a Dél-Dunántúl ellátásához szükséges pécsi depót továbbra is működtetni kívánja, s a MiZo márkanevet is megtartják, a jelenleg forgalmazott termékeket a jövőben az Új-MiZo Rt. csornai üzemében, valamint a Sole üzemeiben gyártják. Az Új-MiZo Rt. megnyugtatta szerződéses tejtermelőit, szállítóit és vevőit, hogy a pécsi üzem racionalizálása semmilyen kihatással nincs meglévő szerződéseikre.
Toller László megerősítette azt az értesülést is, hogy Csányi Sándor korábban egy levélben arra hívta fel a figyelmét, hogy az európai joggyakorlattal ellentétesnek tartja az iparűzési adót, ami a későbbiekben súlyos következményekkel járhat. Mindehhez az OTP Bank a tegnapi közleményében annyit fűzött hozzá, hogy az EU-tagállamok forgalmi adóra vonatkozó irányelve szerint az unióban csak egy forgalmi típusú adó lehet. Az EEC irányelv szerinti ismérvek alapján az Európai Bíróság már minősített forgalmi típusú adónak olyan adókat, amely – hasonlóan a magyar helyi iparűzési adóhoz – meghatározott időszak árbevételének meghatározott költségekkel csökkentett részét terhelték. Az OTP Bankcsoport adójogi álláspontja szerint a helyi iparűzési adónál a jogharmonizáció az EU-csatlakozás előtt elmaradt, és erről az OTP Bankcsoport írásban értesítette az érintett helyhatóságokat.

Jövő héten elkel a Parmalat. Jövő csütörtökön aláírja a felszámolóval a székesfehérvári Parmalat vételi szerződését az Alföldi Tej Értékesítői és Beszerzői Kft. – nyilatkozta lapunknak Mélykúti Tibor, a cég egyik ügyvezetője. Mélykúti elmondta, az aláírásra eredetileg korábban került volna sor, de a vásárláshoz szükséges banki hitelt még nem bírálták el, ezért a csúszás. A hitelbírálat a jövő hét elején, hétfőn vagy kedden lesz, majd azt követően 15-én délelőtt Székesfehérváron aláírjuk a vételi szerződést – tette hozzá, megemlítve, hogy ekkor hozzák nyilvánosságra a vételi árat is. Korábbi híradásokból annyit tudni, hogy a cég a vételár 60-70 százalékát fedezi banki hitelből, a maradék részt pedig a tagok állják.
– Vállalatunk pillanatnyilag 82 tejtermelő gazdaságot tömörít, de éppen tegnap tartottunk tagfelvételt, aminek következtében ez a szám megduplázódik, s így évi 380 millió literre bővül az összes tejtermelés is – ismertette az ügyvezető. Mélykúti Tibor kérdésünkre elmondta, az új tagok zöme az alföldi térségből, illetve kisebb részük a Dunántúlról való, de baranyai termelő – utalt a pécsi Új-MiZo Rt. bezárására – nem található köztük. Az ügyvezető arról sem tudott nyilatkozni, hogy miként oldják meg a márkanévhasználat körüli problémákat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.