A kabinet mai ülésén tárgyalja a jövő évi költségvetést. A miniszterek a kormány múlt szerdai ülésén kapták meg zárt borítékban a tárcájukra vonatkozó számokat, s ma jelezhetik észrevételeiket. A büdzséről tovább tart a titkolózás, Veres János pénzügyminiszter tegnap is leszögezte, hogy ezzel kapcsolatban semmilyen információt nem adnak ki. A kabinet részéről nem véletlen ez a hallgatás. Az idei költségvetés születését tavaly éppen úgy botrányok kísérték, mint idén a privatizációt. Múlt év szeptemberében még meg sem alakult a Gyurcsány-kormány, máris törvényt sértett azzal, hogy nem nyújtotta be időben a költségvetést. „A megalakuló kormány első ülésén először rápillant, majd rá is bólint vagy esetleg módosításokat is eszközöl, s csak ezután, október 7-én terjeszti az Országgyűlés elé” – mondta egy éve a kormányfő. A kabinet ily módon megsértette az államháztartási törvény vonatkozó részét, ugyanis szeptember 30-ig be kell nyújtani a törvényt, majd október 15-ig a fejezeti számokat is ismertetni kell. A jogszabály szerint a szeptemberi határidőtől csak választási évben lehet eltérni. A törvénysértés mellett további „újdonságként” a kozmetikázás is megjelent. A költségvetési törvényjavaslat ugyanis az addigi metodika alapján számolt államháztartási deficit mellett közölte a magán-nyugdíjpénztári befizetésekkel korrigált, kedvezőbb számokat is.
Varga Mihály, a Fidesz gazdasági kabinetjének vezetője a 2005-ös költségvetés általános vitáján kifogásolta, hogy a szocialista választási ígéretek többsége ebben a ciklusban már nem teljesül. Az adók emelkednek, a hiány alultervezett, az eladósodottság nő, továbbá számos területen előrelépés helyett visszafejlődést eredményez a büdzsé, amely a leszakadás költségvetése: Varga Mihály szavai pontról pontra beigazolódtak. A párizsi központú Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szakértői úgy vélték tavaly ősszel, hogy az új kormánynak hitelesebb költségvetési stratégiára kellene átállnia, reálisabb célokkal és fenntartható kiadáscsökkentésekkel.
Magas a hiány. A Bank Austria Creditanstalt (BA-CA) tanulmánya szerint Magyarország legkorábban 2010-ben vezetheti be az eurót. A BA-CA szerint Csehországnak, Lengyelországnak és Magyarországnak az államháztartási deficit csökkentésének hiányosságai miatt kell várnia. Ezekben az országokban az államháztartási hiány az idén jóval túllépi a GDP 3 százalékát, s a következő években is csak lassan közelít a megengedett határhoz – áll az anyagban. (Sz. Cs.)