A protestáns egyházak ünnepe

A reformáció ünnepeként ma emlékezik meg a protestáns világ arról, hogy Luther 1517. október 31-én szögezte ki a wittenbergi vártemplom kapujára 95 tételét. Tegnap és ma istentiszteleteken szólnak a kálvini, lutheri és egyéb protestáns irányzatú felekezetek prédikátorai a kiemelkedő eseményről. Lapunk három egyházi vezetőt szólított meg.

Joó István
2005. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hasonlók az egyház kihívásai a reformáció korában és a XXI. században. Mindenekelőtt azért, mert amint akkor a politikailag, gazdaságilag szétszabdalt történelmi országban, úgy most is újra kell építeni a magyarság közösségeit – így aktualizálta Bölcskei Gusztáv püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke a reformáció eredeti jelentését, a „visszaformálódást”.
Másik párhuzamot is említett Bölcskei püspök: ahogyan a XVI. században, úgy a jelenben sem csak az istentiszteletekre összegyűlő hívek számára van mondanivalója az egyháznak, még akkor is, ha vannak olyan politikai-szellemi erők, melyek újra a templom falai közé szeretnék visszaszorítani Isten igéjét és az egyház hangját.
– Amíg csak élünk a földön, embertársaink javára és üdvösségére cselekedjünk – ezekkel a szavakkal „fordította le” D. Szebik Imre, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke a reformáció atyja, Luther Márton híres mondását, miszerint ha másnap volna is a világ vége, ő még ültetne egy almafát.
Az északi egyházkerület püspöke helyeslően nyugtázta, hogy Luthert, aki nem akart kiszakadni a katolikus egyházból, ma már a katolicizmus is tiszteli. Az északi egyházkerület püspöke felidézte: a XVI. századi reformáció előmozdította a vallási és lelkiismereti szabadságot, lényegében az esélyegyenlőséget, amelynek érvényesülése manapság – legalábbis hazánkban – a keresztény–keresztyén rétegek kárára csorbul. D. Szebik Imre ezzel arra utalt, hogy az egyházak iskolái és egyéb közszolgálati intézményei szerinte hátrányt szenvednek az állami finanszírozás terén.
– A kétezer éves keresztyénség törzsén harmadik ágként bontakozott ki a baptista elveket valló ébredési mozgalom, amely a gyermekkeresztség helyett a felnőtt hitvallók bemerítésének fontosságát hangsúlyozta – utalt felekezete születésére és egyik sajátosságára Mészáros Kálmán, a Magyarországi Baptista Egyház elnöke, a székesfehérvári gyülekezet vezetője.
Hangot adott ama meggyőződésének, hogy mind a gyülekezetek, mind a hívők személyes életében változatlanul szükség van reformációra: megújulásra, hogy betöltsük Istentől megszabott küldetésünket a szüntelenül változó világban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.