Továbbra sem talál hatékony és hosszú távú megoldást a kormányzat a foglalkoztatási gondok enyhítésére – legalábbis ez derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb felméréséből. Idén a harmadik negyedévben a munkanélküliek száma elérte a 309 ezer főt, ezzel a munkanélküliségi ráta meghaladta a 7,3 százalékos szintet – közölte tegnap a KSH. Ez azt jelenti, hogy egy éven belül 54 ezerrel emelkedett a munkanélküliek száma, az egész kormányzati ciklust tekintve pedig mintegy 74 ezer fővel több munkanélkülit tartanak számon. A legnagyobb arányú növekedés – éves összehasonlításban – a 15–24 éveseknél volt megfigyelhető. A munkanélküliek közel 23 százaléka e korosztályból került ki, s ezzel a munkanélküliség körükben a tavalyi 16,6 százalékhoz képest mára már meghaladja a 20,4 százalékot.
*
Nem javult számottevően az Európai Unió által is gyakran bírált aktivitási arány sem. A 2005. július– szeptemberi időszakban a 15–74 éves népesség alig több mint a fele, pontosan 54,9 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon. A foglalkoztatottak létszáma 3,928 millió fő volt. A munkanélküliek 47,4 százaléka egy éve vagy annál régebben keres állást, ez az adat három százalékponttal haladta meg a tavalyi értéket. A munkanélküliség átlagos időtartama 16,2 hónapnak felelt meg.
A luxusbaloldali kormánytagok nem képesek megfelelő intézkedéseket hozni a munkaerő-piaci helyzet javítása érdekében – reagált a KSH adataira Balsai István az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának fideszes elnöke. A kormány – tette hozzá – látszatintézkedésekkel próbál olyan képzetet kelteni, mintha tenne valamit, ám nyilvánvalóvá vált, hogy a különféle bejelentések, lépések mögött nincs tartalom: a munkanélküliség mutatói nem javulnak, inkább egyre rosszabbak. A Fidesz szerint mélyreható, átfogó gazdaságpolitikai váltásra van szükség, ahol a munkahelyek létesítése kap kiemelt szerepet, a megfelelő ösztönzőrendszer kiépítésével. Filló Pál, az MSZP országgyűlési képviselője az MTI-nek elmondta: a regisztrált munkanélküliek számának emelkedését elsősorban a Fidesz-kormány elhibázott oktatáspolitikája okozza, a szétvert szakmunkásképzés, a piac igényeit semmibe vevő oktatási rendszer vezetett a mai helyzethez. Hasonló értelmű közleménnyel reagált Batiz András kormányszóvivő is, aki szerint a kormány lépései hatékonyak, mert több embernek van bejelentett állása, és egyre többen gondolják úgy, hogy ma már érdemes bejelentkezniük a munkaügyi központokba.

Megöltek egy nőt Budapesten