Gyarapodtak az alapok

Jelentősen nőtt a befektetési alapok vagyona 2005 első kilenc hónapjában – közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz). A szövetség kimutatása szerint a január–szeptemberi időszak alatt 76 százalékkal nőtt az alapok vagyona, a befektetők ez idő alatt több mint 680 milliárd forintot helyeztek el az alapokban.

Munkatársunktól
2005. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesítve idén a harmadik negyedévben 21 százalékkal, közel 267 milliárd forinttal nőtt a Bamosz-tagok által kezelt alapok összvagyona. Az első negyedévben 28 százalékos, a második negyedévben 14 százalékos volt a vagyongyarapodás.
A Bamosz-tagok szeptember végén összesen 157 alapot kezeltek, amelyek összvagyona 1876 milliárd forint volt. Az év során 20 új befektetési alap indult. A legnagyobb csoportot alkotó kötvényalapokban szeptember végén 690 milliárd forint volt. Ezek vagyona a harmadik negyedévben 27 százalékkal bővült, jelentősen meghaladva a pénzpiaci alapok negyedéves növekedését. Míg az év első felében a pénzpiaci alapok több mint másfélszer gyorsabban bővültek, mint a kötvényalapok, s az ezekbe érkező friss tőke is több mint másfélszerese volt a kötvényalapokba történt új befektetéseknek, addig a harmadik negyedévben megfordult a helyzet, s a befektetők a hosszabb lejáratokat kezdték keresni – tájékoztatott a Bamosz. A kötvényalapokon belül is a hosszú lejáratúak vagyona nőtt gyorsabban a harmadik negyedévben, 52 százalékkal, míg a rövid lejáratúaké 22 százalékkal bővült. A hosszú kötvényalapokba 41 milliárd forintnyi friss befektetés érkezett, s 2 milliárd forintot tett ki a hozamból származó vagyongyarapodás. A rövid lejáratúakba 91 milliárd forintot fektettek be a harmadik negyedév során, s 11 milliárd forintot tett ki a hozamuk.
Szeptember végén 563 milliárd forint volt a rövid kötvényalapok összesített nettó eszközértéke, ami 61 százalékkal haladja meg a 2004. év végi értéket. A hosszú lejáratúak vagyona kilenc hónap alatt 69,5 százalékkal 127 milliárd forintra nőtt.
A második legnagyobb csoportot képviselő pénzpiaci alapok vagyona a harmadik negyedévben 11 százalékkal, míg év eleje óta 62,6 százalékkal gyarapodott, 586 milliárd forintot tett ki szeptember 30-án.
A részvényalapok eszközértéke szeptember végén 151 milliárd forintot tett ki. A harmadik negyedéves vagyonnövekményük 25,3 százalékos volt, ami egyharmad részt az új befektetéseknek, többségében azonban az alapok hozamának a hatása. Az év eleje óta 59 százalékkal nőtt a részvényalapok vagyona, s több mint 22 milliárd forint friss tőke mellett 34 milliárd forintnyi hozamot realizáltak.
A vegyes alapok vagyona a harmadik negyedévben 86 százalékkal 55,5 milliárd forintra emelkedett. A több mint 25 milliárd forintos növekményből 23 milliárd forintnyi volt a friss tőke, míg közel 2,5 milliárd az alapok hozama. A vegyes alapokba kilenc hónap alatt befektetett új tőke meghaladta a 40 milliárd forintot, ez idő alatt a vagyon megötszöröződött.
Az ingatlanalapok szeptember végén 23 százalékos harmadik negyedéves bővülést követően már több mint 268 milliárd forintot kezeltek. Az év eleje óta az ingatlanalapok vagyona 169 százalékkal nőtt. A befektetési alapok egyre jelentősebb részét képezik a garantált alapok, szeptember végén az összes alap vagyonának több mint 4 százaléka, 77 milliárd forint garantált alapokban volt. Jellemzően zárt végű alapok lévén, ezek esetében a vagyongyarapodás elsősorban a teljesítménynek, illetve az induló új alapoknak köszönhető. Az év eleje óta 91 százalékkal bővültek a garantált alapok, ennek viszont jelentős része friss tőke: 31,4 milliárd forint a 36,7 milliárdos növekményből. Az év eleje óta 11 garantált alap indult, így szeptember végén már 28 ilyen működött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.