Kegyes halál

Csontos János
2005. 10. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha rangsorolni kellene a halálnemeket, a borzasztósági sorrendben a sárlavina állna az élen. A sárlavina, aminél rémületesebbet a profi horroriparosok sem tudnak kiötleni. Jön a szutykos ár, s orrunkat, szájunkat betömi a föld a maga hígnemű selejtjével. Vízbe fulladni ehhez képest maga a kegyelem. Mi magunk is túlnyomórészt vízből vagyunk: ez esetben „csupán” csatlakozunk az életadó őselemhez. A sár viszont maga az emberi létezés megcsúfolása. Persze tudhatjuk az Írásból: a Teremtő port emelt föl, s vizet kevert hozzá, hogy életet leheljen belénk. Olykor pökhendi módon mi is sárgolyónak nevezzük lakóbolygónkat. Mégis a sár az, aminél nyomasztóbbat nehéz megálmodni.

A halál, a halandóság maga a kódolt demokrácia. Harácsolhatsz vagyont, kijátszhatod a földi törvényeket, mégis – előbb vagy utóbb – törvényszerűen elér a végzet. A csapda abban rejlik, hogy a végzet nem büntetés vagy jutalom, hanem a földi pálya elkerülhetetlen velejárója. Az isteni szándék szerint a teremtésnek nem az egyénnel van terve, hanem az emberi fajjal. Ha úgy tetszik: az emberiséggel. A törzsfejlődési dogmák szerint ez ugyan csak egy elágazás, netán evolúciós zsákutca, úgyhogy ne becsüljük le a lajhárok, kérészek vagy baktériumok sorstragédiáját sem. Legyünk abszolút értelemben demokratikusak, de méltányoljuk kiválasztott fajunk egyetlen előnyét az úgyszólván végtelen biológiai diverzitásban: képes szembenézni az elmúlással.

Persze most hazudok: nem képes. Rendelkezésére áll minden részadat, hervasztó tapasztalat, hogy a halandóságát egyetemes igazságként kezelje; mégis folyvást mentségeket, kivételeket keres. Civilizációs különbségektől függően materiális toplistáról, szferikus paradicsomról, vigasztaló hurik öleléséről álmodik. Az emberi civilizáció nem tudja feldolgozni a saját időlegességét és ideiglenességét, noha az egész humán kultúra erről szól. Igazából azt sem tudni: honnan származik kevély halhatatlanságtudata. Mégis azt érezzük, hogy az isteni igazgatást pótolni szándékozó piactudat fölöttébb képmutató: reklámjaiban, széles körben sugárzott propagandájában az örök fiatalság, az egészség és tökéletesség hazug kultuszát hirdeti. Ezt a kollektív tapasztalat nem csak nem igazolja vissza, de még a földi tereken is kirekesztő: a mindenható fiatalság eszménye – amely az emberi életkor első harmadához köthető – kínáltatik fel a maradék kétharmad számára, akik viszont már képesek is megfizetni e virtuális, illuzórikus portékát.

Egy valószínűleg hanyatlófélben lévő kultúra számára már az is mentség, ha tiszteli halottait. Ha folyamatában látja az életet és a történelmet, s nem csupán az örökkévaló jelenidejűség hamis illúziójában él. Legyünk hát tudatában: nem veszett el minden, ha emlékezni vagyunk képesek elhunyt szeretteinkre, bár ők nyilvánvalóan nem tudnak többé részt venni a fősodornak vélt társadalmi játszmáinkban. Ha különbek vagyunk azáltal, hogy túllépünk anyagi érdekeinken, legalább legyünk büszkék e különbségre. S ne azért tegyünk egyoldalú gesztusokat az emberi egyetemesség, az ősök és utódok végtelen folyama felé, mert az árnyékvilágból már nem tudunk hatást gyakorolni a földi történésekre.

Az őssejtig vagyok minden ős – írta a rögtől elszakadt poéta. Mi terjesszük ki e végtelenített távlatot a másik irányba is: egyben mi vagyunk minden utód. A halottak napja arra is jó, hogy belássuk: a létezésben rövidlátó individualizmusnak helye nincs. Retteghetünk a sárlavinától, az AIDS-től, a rák alattomos étvágyától vagy az országúti kivégzéstől: a lényeg, hogy Isten kegyelméből nem vagyunk egyedül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.