A Katrina és Rita hurrikánok pusztítása nyomán kiesett amerikai termelői és finomítói kapacitások helyreállítása még hónapokig eltarthat. Ennek következtében a nyersolaj iránti felhasználói kereslet gyengült, a rövid távú, meredek emelkedési trend megtört. A kőolaj ára New Yorkban rövid időre hordónként 61 dollár alá süllyedt, majd 62 dolláros árszint körül stabilizálódott. Október közepétől azonban az árak ismét erőteljes emelkedésbe kezdtek, szertefoszlatva azt a reményt, miszerint a legrosszabbon már túl van a világ.
A téli hideg közeledtével a figyelem egyre inkább a földgázra és a fűtőolajra összpontosul. E két termék piaca az USA-ban azért is érzékeny, mert a hurrikánok rendre komoly károkat okoztak a Mexikói-öbölben lévő olajmezőkben, fűtőolajból minimális stratégiai készletek állnak rendelkezésre, a földgáznál pedig ilyenek a tengerentúli államban egyáltalán nincsenek. Ráadásul megbízható előrejelzések szerint Észak-Amerikában ismét kemény tél várható, ami megint csak meglódítja az árakat. A piaci megfigyelők többsége egyetért abban, hogy a várható kemény tél miatt az energiaárak tavaszig magas szinten stabilizálódnak, illetve tovább emelkedhetnek. Ugyanakkor egy tartós árcsökkenés beindulása lényegében elképzelhetetlen.
Mindemellett a Nemzetközi Energiaügynökség minap közzétett jelentése szerint várható, hogy 2006-ban tovább bővül az energia iránti kereslet Kínában. Ezt alátámasztja a Kínai Kommunista Párt közelmúltban elkészült hosszú távú gazdasági programja, amely évi 8,5–9 százalékos GDP-növekedéssel számol, és a 2000-ben mért, egy főre jutó 854 dolláros nemzeti összterméket 2010-re 1700 dollárra kívánja emelni. A párt az energiafelhasználás hatékonyságának húszszázalékos növelését is célul tűzte ki, de ez a piacon semmiképpen nem jelent keresletcsökkenést.
A kőolajtermelés szempontjából fontos stratégiai területeken a helyzet az előző hónapokhoz képest érdemben nem javult. Irak tovább „vietnamizálódik”, Nigériában is jó ideje feszült a helyzet. Az a szaúdi bejelentés, amely szerint a királyság feltárható készletei az eddig ismerteknek több mint a dupláját teszik ki, a piaci résztvevőket hidegen hagyta. A kereslet tehát továbbra is erős, a kínálat pedig bizonytalan.
Mindezek alapján állítható: a korrekció a hosszú távon emelkedő piacon természetes folyamatnak tekinthető. Az áremelkedésre játszó kereskedők és befektetők erre az évre a 70 dolláros hordónkénti árat tűzték ki célul. Mivel ez idő előtt megvalósult, a várható profit jelentős részét már realizálták. Mindezek ellenére nem látni okot arra, hogy a kőolaj és termékei árában, valamint a földgáz árának világpiaci alakulásában rövid és középtávon döntő változás következne be.

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított