Bebizonyosodott a madárinfluenza-vírus jelenléte a Horvátországban elhullott tizenkét hatytyúból levett mintában – jelentette az MTI a horvát televízióra hivatkozva. A tetemeket parkőrök fedezték fel csütörtökön a Zdenci Nemzeti Parkban. Mate Brstilo, a madárinfluenza ellenőrzésével foglalkozó kormánybizottság igazgatója újságíróknak elmondta, fennáll a valós veszélye annak, hogy a vírus elterjed Horvátországban, de annak nem látja közvetlen veszélyét, hogy embereket is megfertőzne. Ennek ellenére a horvát hatóságok szombaton elővigyázatossági intézkedéseket rendeltek el. Egyebek mellett levágják az összes szárnyast a szóban forgó halastó körül a parttól számított három kilométeres körzetben. A mezőgazdasági tárca megtiltotta a vadászatot a vadon élő madarakra, és felszólította a helyieket, hogy ne engedjék ki háziszárnyasaikat a szabadba. A rendőrség lezárta az Orahovica és Nasice között fekvő halastó környékét.
A zágrábi hatóságok szerint még nem tudni, hogy az elhullott hattyúkból vett minták a madárinfluenza vírusának legveszedelmesebb, H5N1 törzsét tartalmazzák-e, ezért azokat további ellenőrzésre elküldték a nagy-britanniai Weybridge-be. Az ottani laboratóriumtól várják a vírustörzs pontosítását. Az újabb vizsgálat eredményei a napokban várhatók.
A brit környezetvédelmi, élelmezési és vidékügyi minisztérium (DEFRA) péntek esti közleménye szerint madárinfluenza vírusát mutatták ki egy elhullott papagáj tetemében; a H5 vírustörzset egy dél-amerikai díszmadárszállítmány egyik példányában izolálták – közölte az MTI. A szárnyas azonban – éppen az esetleges betegségei kiszűrése érdekében – karanténban volt, amikor elhullott, ezért a kormány közleménye szerint az eset nem változtat Nagy-Britannia madárvészmentes státusán. A DEFRA közleménye szerint a karanténban lévő teljes, 148 dél-amerikai és 216 tajvani madárból álló szállítmányt leölték, a velük kapcsolatba került alkalmazottakat pedig vírusellenes készítményekkel kezelik. A Királyi Madárvédelmi Társaság (RSPB) szombaton felszólította a brit kormányt: az Európai Unió soros elnökeként kezdeményezze a vadon befogott madarak uniós importjának betiltását.
A svéd országos állatorvosi intézet szombaton bejelentette, hogy egy Stockholmtól keletre talált elpusztult kacsával is madárinfluenza végzett, de még nem tudni, hogy a kórokozó a különösen veszélyes H5N1 vírustörzshöz tartozik-e – adta hírül az MTI. Emlékezetes: az említett kórokozó eddig több mint 60, beteg szárnyasokkal – többnyire azok feldolgozásakor – érintkező ember halálát okozta Ázsiában. Azóta, hogy 2003 végén Dél-Koreában felbukkant, költöző madarak eljuttatták Oroszország európai területére, Törökországba és Romániába is.
Közben a madárinfluenza újabb fészkét fedezték fel szombaton Oroszországban, az uráli cseljabinszki területen. Harmincegy elpusztult madarat találtak Szunali faluban, és közülük haton már diagnosztizálták a betegséget. Előző nap az állat-egészségügyi hatóságok azt a gyanújukat jelezték, hogy a kór kiterjedt 24 újabb helységre, amelyek közül húsz a novoszibirszki, három a kurgani s egy a sztavropoli területen fekszik. Öszszesen hét orosz területet érintett az állatbetegség azóta, hogy júliusban megjelent az országban.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter felajánlotta, hogy Magyarország igény esetén kedvezményes eljárásban juttat majd Romániának a madárinfluenza elleni magyar vakcinából – jelentette be a hét végén Eugen Nicolaescu román egészségügyi miniszter. Hozzátette: magyar kollégájával a Bukarestben rendezett közös román–magyar kormányülésen megállapodtak egy, a madárinfluenza ügyében létesítendő Budapest–Bukarest közötti „forró drót” létesítésében.
Romániában újabb madárinfluenzás esetet fedeztek fel a hét végén, ezúttal a Duna-deltában lévő két gócponttól távol eső moldvai Vaslui megyében. A román–moldovai határhoz közel, a Prut folyó partján talált szürkegém-tetemben a laboratóriumi vizsgálatok kimutatták a madárinfluenza H5-ös vírusát, arra azonban várhatóan a napokban a brit járványügyi központban születik válasz, hogy a Szibériából Romániába repült madár a kór N1-es változatát hordozta-e. Ennek ellenére a román hatóságok egyelőre nem rendeltek el karantént abban a faluban, amelytől négy kilométerre megtalálták az elpusztult gémet, ám a környéken szigorúan ellenőrzik a háziszárnyasok és a vándormadarak viselkedését, továbbá felszólították a lakosságot, hogy tartsák bezárva aprójószágaikat. Romániában a madárinfluenza H5N1-es változatának október 7-i felfedezése óta csaknem kétezer, az ország szinte valamennyi megyéjéből származó szárnyason végeztek teszteket, közülük mindeddig csupán a Duna-deltában, valamint a most Moldvában talált minták bizonyultak pozitívnak.
Dicséret Londonnak. Az Európai Bizottság a brit hatóságokat dicsérte, amiért az Egyesült Királyságban eredményesen alkalmazták a közösségi törvényeket az uniós tagországokba behozott állatok ellenőrzésekor. Brüsszel ugyanis a szabályok szerint a díszmadarak importjakor 30 napos karantént alkalmaz, amelynek idején megvizsgálják őket, van-e ragályos betegségük.
Nagy-Britannia – amely az Európai Unió soros elnöke – arra hívta fel az Európai Bizottságot, hogy tiltsa meg a vadmadarak behozatalát. A madárinfluenza megelőzésére hivatott intézkedés azonban a baromfik importjára nem vonatkozik. A brit környezetvédelmi miniszter szerint az egész világra kiterjedő importtilalom napokon belül életbe léphet.
Az Európai Unióban azt is közölték, hogy meg kívánják szüntetni a Horvátországból érkező uniós baromfiimportot, mert déli szomszédunknál madárinfluenzát diagnosztizáltak. A tilalom várhatóan ma lép érvénybe, de Zágráb úgy nyilatkozott, hogy már most sem szállít élő baromfit és szárnyasokat az unióba, olvasható az Európai Bizottság közleményében. Londonban bejelentették, hogy brit tudósok utaznak Délkelet-Ázsiába – Kínába, Vietnamba és Hongkongba – az ott kitört madárinfluenza terjedésének vizsgálatára. Az Orvosi Kutatási Tanács tudósai azt is átgondolják, miként lehet javítani az országok közötti együttműködést.

Cserpes Laura: „Abban a pillanatban egy perc alatt váltam felnőtté”