Mostoha és jogsértő állapot a börtönökben

Az eddiginél is nehezebb helyzetbe kerültek az egyébként is zsúfolt börtönök azzal, hogy januártól átvették az előzetes letartóztatásba helyezett gyanúsítottak őrzését. Jogvédők már tavaly jelezték: ha a rendőrség a foglyokkal együtt nem adja át fogdáinak egy részét is, súlyosan sérülhetnek a letartóztatottak jogai. Azt tapasztalták ugyanis, hogy a büntetőeljárás alatt álló emberek biztonsági okokból a nap nagy részét túlzsúfolt cellákba zárva töltik. Csorbul a védelem joga is, mert több intézményben kevés az ügyvédi beszélők céljait szolgáló helyiség.

2005. 10. 25. 13:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendőrség egyetlen fogdát sem adott át a büntetés-végrehajtásnak (bv) – derül ki abból a válaszból, amelyet az Országos Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya küldött lapunk kérdésére. Mint közölték, néhány fogdát bezárnak, mert nem alkalmasak emberi tartózkodásra. A fogdák döntő többsége azonban továbbra is működni fog, a pénzt ezek felújítására fordítják. A 2003. évi törvény rendelkezett úgy, hogy a gyanúsítottak őrzése ez év január elsejétől a rendőrség helyett a büntetés-végrehajtás feladata. A rendőrség csak külön bírói intézkedés alapján, legfeljebb 60 napra fogadhatja be a büntetőeljárás alatt álló embereket, ha a nyomozás érdeke ezt megköveteli. Az új törvény hatálybalépése előtt nagyjából fordított volt a helyzet: börtönben csupán az előzetesek egy része lakott.
A változtatást emberi jogi megfontolások és uniós normák alapján vezették be. Nemcsak arról van szó, hogy a helyenként rettenetes állapotú rendőrségi, alagsori cellák egészségügyi okból nem mindig voltak alkalmasak a feladatra, hanem arról is, hogy a foglyok nem lehetnek ilyen fokú alávetettségben. A Magyar Helsinki Bizottság munkatársa, Kádár András Kristóf ügyvéd ezt úgy fogalmazta meg: „A rendőrségi fogdában végrehajtott előzetes letartóztatás nagyban növelheti a bántalmazás, a kényszervallatás és a pszichikai nyomásgyakorlás kockázatát, hiszen a terheltet az a szervezet tartja fogva, amely érdekelt lehet a vallomás megszerzésében.” Ugyanakkor tény, hogy az immár kevesebb fogoly is feladatokat ad a rendőrségnek. Az ORFK sajtóosztálya szerint a fogdák többségét továbbra is működtetniük kell, még ha a bíróság netán csak egy-egy embert utal is be az egyes kapitányságokhoz.
A helycsere minden esetre már decemberben elkezdődött. A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának (BVOP) közlése szerint a rendőrségi fogdák addigi lakóit folyamatosan átvették, az újonnan letartóztatottak döntő többségét pedig a bíróság januártól már a bv-intézetekbe küldi. Yazbekné Szabó Katalin alezredes, a BVOP szóvivője kérdésünkre azt válaszolta: jelenleg 4252 előzetesen letartóztatott gyanúsított van a börtönökben – a 11814 jogerősen elítélt személyen kívül. A fogvatartottak összlétszáma 6 százalékkal nőtt. A telítettség 145 százalékra emelkedett.
A szabadságuktól megfosztott gyanúsítottak többségét a megyei büntetés-végrehajtási intézetek fogadták be. Ügyvédek tapasztalatai szerint az ilyen épületek nagy része is kifogásolható állapotú. Kis túlzással a vármegye tömlöce kategóriába sorolhatók. Régi építésűek és korszerűtlenek.
A börtönparancsnokság szerint Somogy, Tolna és Veszprém megye „különösebb probléma nélkül” oldotta meg az új lakók elhelyezését. Ugyanez mondható el a Váci Fegyház és Börtönről is. Nagy erőfeszítésekre kényszerült viszont a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet, ismertebb nevén a Markó, hiszen itt már eddig is kirívóan magas volt a létszám. A Komárom-Esztergom Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet pedig saját berkein belül nem is talált megoldást, hanem más megyékbe szállította a hatókörébe tartozó embereket. Hasonló esetre – jegyezték meg – már a korábbi időkben is szükség volt.
Cseberből vederbe került tehát a hazai jogszolgáltatás – a foglyokról nem is beszélve. Nem csupán a kényelmetlenség, az előírt légtér és terület hiánya sújtja őket, hanem a gyanúsítottakat kényszerűen övező nagyobb figyelem is. Hiszen például a bűntársakat az összebeszélés kizárásáért el kell különíteni egymástól. A Magyar Helsinki Bizottság már a megelőző évben, a jogszabály idei hatálybalépése előtt figyelmeztetett: „Az előzetesen letartóztatottak átadása a büntetés-végrehajtásnak csak hosszabb előkészítés után és csak akkor oldható meg, ha a rendőrség épületeket is átad a fogvatartottakkal együtt, a költségvetés pedig biztosítja a büntetés-végrehajtás számára a többletforrásokat.”
Szükségesnek tartják a feltételek javítását az ügyvédek is. Bánáti János legutóbb a Magyar Ügyvédi Kamara szakmai folyóiratában hívta fel erre a figyelmet. Szerinte az államnak kötelessége gondoskodni róla, hogy a védelemhez való jog kellően érvényesülhessen. Ennek vannak tárgyi, anyagi feltételei – fejtette ki a védő lapunknak nyilatkozva. Bánáti nem tartja elfogadhatónak, hogy – főként a megyei bv-intézetekben – nincs elegendő helyiség az ügyvédi beszélők lebonyolításához. A jogi képviselők olykor száz kilométert utaznak a bv-intézetig, hiszen ezek többsége a megyeszékhelyen van, az ügyvédeknek pedig csak egy része dolgozik ott. Az intézményben azután esetleg órákat vár az ügyvéd, hogy beszélni tudjon letartóztatott védencével, és felkészítse a tárgyalásra. A beszélőhelyiség ugyanis folyamatosan foglalt. Előfordul az is, hogy a beszélgetésre aznap már nem kerülhet sor.
A BVOP szóvivője szerint a letartóztatottak rendőri kihallgatása sem mindenütt oldható meg könnyen. Több intézményben ugyanis helyszűke miatt olyan szobában kell a rendőröknek meghallgatniuk a gyanúsítottat, amely más célt is szolgál. Legtöbbször a rabok közösségi helyiségeit veszik ehhez igénybe. A büntetőeljárás alatt álló személyek ugyanakkor két évig is letartóztatásban lehetnek, s ezalatt több alkalommal is kihallgatja őket a nyomozó hatóság. A kihallgatásoknak csak egy része zajlik a rendőrségen, másik részüket a börtönben bonyolítják le.
A börtönökben azonban kevés a hely, az őr és a pénz. Csak a foglyok száma nőtt, a személyzeté nem. Előrelépés szerintük csak akkor várható, ha a magántőke segítségével 2007-re megépül a szombathelyi és a tiszalöki új intézet. Ezek 800, illetve 700 fogoly befogadására lesznek alkalmasak. A telítettség ekkorra a jelenlegi 145 százalékról 130 százalékra csökkenhet.
Azt persze nem tudni, hogy ekkor is előfordul-e olyan eset, amilyet a Magyar Helsinki Bizottság 2003-ban ismert meg. Tapasztalatuk szerint a balassagyarmati előzetes letartóztatottak egész napjukat a zsúfolt és sötét zárkákban töltik. A bűntársak elkülönítésének követelménye miatt a zárkák ajtaja egész nap zárva van. A fürdést leszámítva csak a napi egy óra séta idejére hagyhatják el a zárkát, mivel azonban csak egy sétálóudvar áll rendelkezésre, a sétán sem szólhatnak egymáshoz, kötött rendben kell körbe-körbe járniuk, és nem sportolhatnak. Ez azt jelenti, hogy noha bűnösségüket még nem állapította meg a bíróság, helyzetük lényegesen rosszabb, mint a jogerős fegyházbüntetésüket töltőké, akik szabadon sétálhatnak és sportolhatnak az intézetben.
Csak reménykedni lehet, hogy nem lesz zendülés a mostoha és jogsértő állapotok miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.