Negatív tartományban

Minden a jelzettek szerint alakult tegnap is – nyilatkozták az elemzők, látván a negatív tőkepiaci fordulatot. A BUX a „szokásos kört” írta le, már nyitáskor veszteséget mutatott, és a kereskedés teljes hosszában a negatív tartományban mozgott, végül 291,25 ponttal előző szintje alatt állapodott meg. Gyengülőben volt a forint is a bankközi devizapiacon, az euró a 254-es szint fölé drágult.

Munkatársunktól
2005. 10. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg csütörtökön sikerült emelkedéssel zárni, addig a hét utolsó kereskedési napján újból lejtőre került az index és vele a magyar tőkepiac is. Elemzők a nemzetközi eseményekkel – az európai negatív trenddel – magyarázták a BUX lassulását. Érthető módon az eltelt egy hónap során a befektetők olyan magatartást alakítottak ki, hogy a gyorsan „megtermelt” hasznot gyorsan is realizálják – így történt ez tegnap is. A csütörtöki hasznot leszüretelték a befektetők, és a pozícióikat kizárva nyugodtan indultak neki a hét végének.
Látványosan már nyitáskor elkezdődött az adok-kapok, a BUX csaknem 300 pontos mínuszban kezdte a napot, és előző értékét egy alkalommal sem tudta elérni. Mélypontját az index 19 687,86 ponton, még a nyitást követő első fél órában elérte, majd szinte egy helyben topogott 19 800–20 000 pont között. A zárás pillanatában a BUX 19 902,59 ponton tanyázott, ami 1,44 százalékos csökkenésnek felelt meg. A néhány napos hullámzás és a szűnni nem akaró eladói nyomás tegnapra némileg kifulladt, a forgalmi mutató 20,55 milliárd forintos értéke is jelezte, hogy az eladók visszafogták magukat. Függetlenül az eladói nyomás csökkenésétől, a vezető részvények a Magyar Telekomot kivéve gyengültek, csökkent a Mol, az OTP és a Richter ára is. Sőt lefelé mozgott és némileg leértékelődött az Egis, a BorsodChem és a Rába kurzusa is. Szakértők elmondták, hogy tegnap a kis forgalmú részvényekben jelentkezett nagyobb eladói igény, ami meglepő volt, hiszen az alacsony forgalom azt vonta volna maga után, hogy a „kisebb” papírok esetében legyen nagy a csökkenés. A befektetőket még az sem hatotta meg, hogy az OTP bejelentette, a piaci várakozásoknak megfelelően előzetes, nem kötelező érvényű ajánlatot nyújtott be a romániai Casa de Economii si Consemnatiuni (CEC) többségi részesedésének megvásárlására a 100 százalékban tulajdonos román állam nevében eljáró Román Köztársaság Pénzügyminisztériuma számára. Az indikatív ajánlat benyújtása kapcsán Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta: „A régió meghatározó pénzügyi csoportja, amely öt országban csaknem 1000 bankfiókot működtet, kelet-közép-európai jelenlétének kiemelkedően fontos állomásaként tekint a CEC privatizációjára.” A bankközi devizapiacon a forint a csütörtökihez hasonló, mérsékelt gyengülésen esett át, az euró a 254-es szint fölé drágult a magyar fizetőeszközzel szemben.
Többségében lefelé mozogtak az európai indikátorok is, a befektetők főként a csütörtöki amerikai gyengülési hullámra reagáltak, hiszen tegnap a Wall Street már javában pluszban volt a Google eredményeinek köszönhetően.

Nem vonzó a forint. Csaknem kétévi alulsúlyozottsági mélypontra került októberben a forint a befektetési alapok portfóliójában, áll az egyik vezető londoni befektetési ház tegnap közzétett havi felmérésében – írta az MTI–Eco. A JP Morgan 188 alap adatait felhasználó októberi összesítésében azt írta, hogy a portfóliókban tartott forintbefektetések alulsúlyozottsága mélyponton van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.