Öngóllal végződő magánakció

A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöksége mai ülésén – egyetlen napirendi pontként – meghallgatja Aján Tamást, majd ítéletet mond. Talán Ajánról is, de ha róla nem, magáról a MOB-ról, áttételesen a hazai sportirányításról mindenképpen. A főtitkár a súlyemelők (nem kis részben általa) felmelegített doppingügye apropóján áll a testület elé, de szóba kerülhetnek a személyét és pozícióját érintő, egyéb kérdések is, amelyeknek már régen szóba kellett volna kerülniük. Ám az alkalom most érkezett el.

2005. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aján Tamás úgy érzi – ennek több ízben hangot is adott –, hogy politikai támadás áldozata. A helyzet ezzel szemben az, hogy a tények támadják, és ezekről a média egy része most már rendszeresen híreket közöl. Például a Nap-kelte, a Blikk, a Népszabadság és a Magyar Nemzet – és ezeket az orgánumokat nehéz lenne azonos politikai platformra hozni. Ma a MOB 17 elnökségi tagjának (ebben a 17-es keretben benne foglaltatik Schmitt Pál elnök, maga Aján Tamás főtitkár, 4 alelnök és 11 tag) is csupán annyi a feladata, hogy a tények alapján alkosson véleményt. Ne fordítva, mert néhányan ezzel is próbálkoznak. Ne az legyen a vezérlő elv, kinek miben segített vagy ártott Aján, ki mennyire tart még vagy nem tart már tőle, csupán az: alkalmas-e arra, hogy a MOB főtitkára legyen.
Talán nem is a doppingüggyel illene kezdeni, hanem azzal: megengedhető-e, hogy a főtitkár évente több mint kétszáz napot töltsön külföldön? Ezt persze a munkáltatónak, Schmitt Pál elnöknek kellene eldöntenie, de a mindent relativizálók, összemosók szerint azért nem teszi, mert ő ugyanilyen keveset tartózkodik itthon. Csakhogy a különbség két okból is óriási: 1. az elnök feladata a stratégiai irányítás, a reprezentálás, a főtitkáré a napi ügymenet vezetése; 2. Schmitt Magyarországot képviseli az Európai Unióban, Aján külföldi utazásai magánjellegűek, legfeljebb sportdiplomatai karrierje építését szolgálják.
Ezután jöhet a súlyemelődopping első fejezete. Ez Aján Tamás azon kijelentéséhez kapcsolható, miszerint ő pontosan tudja, mi történt Athénban. Teljes képtelenség, hogy miközben Ábrahám Attila államtitkár, a Nemzeti Sporthivatal elnöke klasszis sportolók bevonásával akciót hirdet az igazság kiderítésére, azt az embert, aki állítása szerint mindent tud, senki sem kérdezi meg. Élesebben szólva: senki sem vonja kérdőre, ő pedig megteheti, hogy több mint egy éve hallgat. Ma ez a mulasztás is bepótolható. Jókora késéssel, de ugyebár jobb későn, mint soha.
A harmadik kérdéskört Aján Tamás kizárólag saját magának köszönheti. Az athéni doppingvétségek miatt a versenyzők megbűnhődtek, egy-egy sportági vezető megszenvedett, de a felső sportirányításig ez a botrány sem ért fel. Aján például annyira biztonságban érezte magát, hogy csak azért élesztette újra a már holt ügyet idén májusban, hogy egy – a dolgok jelen állása szerint valószínűleg általa kreált – váratlan verzióval arasson még egy részgyőzelmet, és beteljesítsen egy személyes boszszút. Más motivációja legalábbis ép ésszel rendszerezve a történteket, nem lehetett. Csakhogy öngóllal zárult a magánakció; a végrehajtó elemként számba vett Komáromi Lajos nyílt színen, a Nap-keltének és a Magyar Nemzetnek adott interjújában is meghazudtolta Ajánt, részletesen taglalva, hogy igenis ő az értelmi szerzője annak, amihez saját állítása szerint az égvilágon semmi köze sem volt. Komáromit azóta sem cáfolta sehol senki.
A MOB elnökségétől függ, melyik téma milyen súllyal és következményekkel kerül ma napirendre. A grémium a főtitkárt ugyan nem válthatja le, mert az a közgyűlés kompetenciája – az is nevezte ki –, de megteheti, hogy beszámolóját elutasítja, vagy arra kérheti, mondjon le. Az esetleges szavazások titkosak, ami elősegítheti, hogy a voksolásra jogosultak kizárólag a múltban történtek alapján válaszszanak igent vagy nemet, ne a jövőt, akár személyes jövőjüket mérlegeljék.
Aján Tamás profi sportdiplomata és rutinos előadó, a róla kialakult véleményt laikus közegben akár néhány perc alatt árnyalhatja. A MOB elnökségének azonban a tények ismeretében és alapján kell döntenie, ezért a tagok ítéletét az nem billentheti ki egyik irányba sem, melyikük mit gondol Aján Tamásról. Legfeljebb az, mit tart saját magáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.