Óriási hiányt jósolnak

Minden eddiginél magasabb hiány-előrejelzés látott napvilágot: jövőre már a hazai GDP tíz százalékára teszi a várható adatot a Morgan Stanley befektetőház.

2005. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap éles hangú kritikát fogalmazott meg hazánkkal szemben a Világbank is, amely a térség negatív példájaként említette Magyarországot. A Financial Times szaklap szerint pedig hazánk számít a régió egyik legkockázatosabb országának.
A Világbank elemzői úgy látják, Lengyelország, Csehország és Szlovákia jól halad a költségvetési hiánycél teljesítése felé. Magyarországra azonban ez a megállapítás nem igaz, mert hazánk megint eltér majd az államháztartási céloktól a bevételek folyamatos túlbecslése miatt, valamint azért, mert nem sikerült a kiadások egy részét a költségvetésen kívülre helyeznünk.
*
A jövő évi büdzsével kapcsolatban a Világbank a megfelelő intézkedések hiányára figyelmeztetett, megjegyezve, hogy a 2006-ra kitűzött célok elérése érdekében nem tettek meg mindent Magyarországon.
Hasonló aggodalmakat fogalmazott meg tegnap Oliver Weeks, a Morgan Stanley befektetőház elemzője, aki szerint a kormány ígéretei ellenére jövőre sem történik meg a hiány szükséges mértékű csökkentése, ezért a deficit 2006-ban a GDP tíz százaléka fölé emelkedhet. Az elemző az eddigi legdrasztikusabb hiány-előrejelzést a portfolio.hu internetes portálnak azzal indokolta, hogy a hivatalos, 4,7 százalékos hiánycélba a Pénzügyminisztérium nem számolta bele sem a Gripen-beszerzéseket, sem pedig az autópálya-építések túlnyomó részének költségvetési terheit. A tényleges hiányszámot Weeks szerint az is növelheti, hogy az új kormány azokat a garanciavállalásokat és hiteleket – így például a nagy állami vállalatok adósságait – is beszámolhatja majd az aktuális hiányba, amik ott jelenleg nem szerepelnek.
A magyar gazdaság problémáival foglalkozott tegnap a Financial Times is. A tekintélyes nemzetközi pénzügyi lap szerint a feltörekvő piacok közül Magyarország és Törökország számít a legkockázatosabbnak, ezekben az országokban a befektetők egy potenciális válság kirobbanásától tartanak. A cikk Tim Leenek, a Pi Economics közgazdászának megállapításait közölve rámutat: a GDP nyolc százalékát is meghaladja a magyar folyó fizetési mérleg hiánya, amit a külföldi befektetők finanszíroznak. A Financial Times megjegyzi: miközben a magyar adósságpapírokba 1998 óta beáramlott külföldi tőke 16,7 milliárd dollárt ért el, a Magyar Nemzeti Bank devizatartalékai összesen 17,9 milliárd dollárt tesznek ki. A forint sebezhetőségével kapcsolatban a lap arra hívja fel a figyelmet, hogy a jegybank sem lesz képes megvédeni a magyar valutát a leértékelődéstől abban az esetben, ha a külföldiek úgy döntenek, hogy kivonják befektetéseiket az országból.
Európa legnagyobb bitelminősítője, a Fitch a hazánk és Törökország közötti párhuzamra figyelmeztet, megállapítva, hogy mindkét ország nagymértékben függ a külföldi befektetőktől, a magas ikerdeficitet, azaz az államháztartási és a folyó fizetési mérleg együttes hiányát döntően e kör vásárlásai finanszírozzák.



Újabb uniós bírálat a láthatáron. A helyi iparűzési adó, az áfaarányosítási rendelkezés és a cégtelefon áfájára vonatkozó rendelkezés mellett a faktoringtevékenység hazai áfaszabályozása is ellentétes az uniós irányelvekkel. A PricewaterhouseCoopers könyvvizsgáló cég véleményére hivatkozva a Világgazdaság tegnap közölte: a brüsszeli előirányzatokkal ellentétes rendelkezés miatt újabb bírálat érheti a pénzügyi kormányzatot, amely azonban meg sem próbálja orvosolni a problémát, ugyanis a november 7-én elfogadásra kerülő adócsomagban nem található erre utaló módosítás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.