Az oktatási ombudsman ajánlása nyomán az egyetem vezetése hétpontos intézkedési tervet fogadott el. E szerint jövőre már csak költségtérítéses képzés indul a Budapest Média Intézetben (BMI), így nem lehet majd vitatni azt, hogy pénzt szednek a hallgatóktól. A jövőben a hallgatókkal külön szerződést kötnek majd. Ezentúl az általuk befizetett pénzt az egyetem és nem a Havas Henrik vezette Média Menedzser Oktató Kft. számlájára kell utalniuk. Ennek értelmében továbbra is fizetniük kell az államilag finanszírozott képzésben részt vevő BMI-s hallgatóknak, mivel a diákok – a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) vezetése szerint – a fővárosban az alapképzésen túl pluszszolgáltatáshoz jutnak.
*
Szabó Gábor, az egyetem rektora ugyanakkor kijelentette: ha a médiaintézet jelenlegi hallgatói nem írják alá a szerződést az egyetemmel, akkor lehetőségük van arra, hogy tanulmányaikat Szegeden folytassák, de arra is, hogy BMI-ben szerezzék meg a diplomájukat pluszszolgáltatás igénybevétele nélkül. Azok, akik továbbra is befizetik a „pluszszolgáltatásért” járó pénzösszeget, külön igazolólapot kapnak, amely tartalmazni fogja, hogy birtokosa valóban „emelt szintű” képzést kapott egyetemi évei során. Ezt a diplomához tartozó „betétlapot” a korábban végzett hallgatók is megkaphatják, a pénzüket azonban nem fizetik vissza, mivel – Szabó Imre jogi kari dékán szerint – az egyetem részéről nem történt károkozás.
A rektori sajtótájékoztatón egy ideig részt vett Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok miniszteri biztosa is, de még az esemény befejezte előtt távozott és a folyosón válaszolt az újságírók kérdéseire. Az egyetem rektora közölte: ezt a „rektori méltóság megsértésének” tekinti. Az ombudsman fenntartotta véleményét, hogy az egyetem jogsértő gyakorlatot folytatott. Aáry kijelentette: az oktatás közszolgáltatás, nem pedig egyenrangú felek szerződése. Az állam és intézményei csak azt tehetik meg, amit a jogszabály előír és megenged számukra. Elmondta: a napokban a nyilvánosság előtt ismerteti álláspontját.
– Az egyetem a lehető legroszszabb lépést választotta azzal, hogy felajánlotta Szegeden az ingyenes képzést a Budapest Média Intézet jelenlegi hallgatóinak, hiszen ezzel elismeri, hogy a két kurzus között különbség van – mondta lapunknak Ekler Gergely, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke. Hozzátette: teljesen jogszerűtlen, hogy ugyanazért az államilag finanszírozott képzésért Budapesten fizetni kell, Szegeden pedig nem. Ekler logikátlannak nevezte, hogy az egyetem jelenlegi hallgatóival szemben orvosolni akarja a jogsértést, a volt diákoknak azonban nem adja viszsza a pénzt, miközben szóban ragaszkodik ahhoz, hogy jogszerűen jártak el. A testület elnöke holnapra rendkívüli elnökségi ülést hívott össze, ott döntenek arról, hogy milyen további lépéseket tegyenek a hallgatók érdekében.
Három fiatal még tavasszal fordult panasszal az oktatási jogok biztosához, mert szerintük a BMI jogszerűtlenül kért tőlük pénzt. Államilag finanszírozott alapképzésre jártak, mégis nyolcvanezer forintot kellett befizetniük félévente. Az összeget nem az egyetemnek, hanem Havas cégének, a Média Menedzser Oktató Kft.-nek a számlájára kellett befizetni.

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról