Tegnap hopp volt

Nem túl nagy, de határozottnak mondható emelkedéssel nyitotta a hetet a Budapesti Értéktőzsde vezető részvényeit jegyző index, a BUX. A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának semleges kamatdöntésére a részvénypiaci befektetők nem reagáltak, nem úgy, mint a pénzpiaciak, akik a forint vásárlását sürgették. A BUX napközben lesüllyedt 20 000 pont alá, majd a 20 323 pontot is elérte, végül 20 088,26 ponton, 0,93 százalékkal pénteki szintje felett zárt.

Munkatársunktól
2005. 10. 25. 13:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénteken gyengült, majd tegnap erősödött a magyar tőzsde indikátora, de a befektetők többsége továbbra is a csökkenő irány mellett teszi le a voksát – mondták a kereskedők a zárást követve. A BUX 126 pontos emelkedéssel nyitott, majd délig erőteljesen növekedett. Kora délután volt egy kisebb gyengülési szakasz is az index mozgásában, de nem akkora, hogy előző szintje alá zuhanjon a magyar indikátor. Záráskor az index végül 20 088,26 ponton állt.
Alacsony forgalom mellett folyt le az üzletmenet tegnap: a befektetők nem voltak túlságosan aktívak, ez is jelezte, hogy várhatóan még nincs vége a gyengülési trendnek. A legnagyobb érdeklődés – 5,54 milliárd forint – az 1,5 százalékkal gyengülő Mol iránt volt. Elemzők elmondták, hogy a Mol gázüzletágának sikertelen (az EU részben megtorpedózta) értékesítése nem segíti az olajipari cég részvényárát. Várhatóan a Mol kurzusa a többi vezető részvényével együtt a jövőben tovább csökkenhet, ennek csak a kedvező harmadik negyedéves adatok vethetnek gátat. Addig is, míg a Mol nem jelent, bármekkora esés várható a cég részvényeinek árfolyamában. Hasonló véleménnyel voltak tegnap a dráguló Magyar Telekom-, OTP- és Richter-papírokról is az elemzők. A távközlési részvények 2,1 százalékkal, a bankiak 0,8 százalékkal, míg a gyógyszergyáriak 3,1 százalékkal értékelődtek fel. A nap nyertese a BorsodChem lett 4,4 százalékos drágulásával. Minden jel azt mutatta, hogy a vegyipari cég részvényei azért drágultak annyira, mert a cég rendkívüli közgyűlést hívott össze a sajátrészvény-vásárlás megszavazása érdekében. A saját részvényes ügyletek mindig drágulást okoznak az adott részvény árában, így történhetett tegnap is a BorsodChemmel. A kis forgalmú papírok esetében a Synergon és az FHB árának növekedése volt a legérdekesebb, az emelkedő trenddel szemben haladt, és gyengüléssel zárta a napot viszont az Egis, az Emász és az Elmű.
Szakértők jelezték, hogy a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának semleges kamatdöntése nem okozott változást a BUX árfolyamában, sokak szerint az MNB döntését már beárazta a piac. A bankközi devizapiacon viszont a forint erősödött az euróval szemben, délután 253,65-ös szint közelében állt a forint. A devizapiaci fordulatot az elemzők azzal magyarázták, hogy várhatóan a kamatcsökkentési iránynak vége van, a közeljövőben a jegybank nem fog kamatot csökkenteni.
A pesti börze a nemzetközi irányzatokkal párhuzamosan drágult, azaz a térség tőzsdéi mellett a vezető európai parkettek is javultak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.