Tüntetés a Balaton-partért

Miközben az állam már két alkalommal sem talált vevőt az egykori balatoni pártüdülőre, a Club Aligára, jó páran szeretnék elérni a november közepi határidővel ismét kiírt privatizációs és vagyonkezelői pályázat módosítását, visszavonását.

Munkatársainktól
2005. 10. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meghosszabbította a Club Aliga legújabb pályázati felhívásának határidejét a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI). November 15-ig várja az igazgatóság a Club Aliga három ingatlanegyüttesének megvásárlását, valamint a vitatott partszakaszokat is magában foglaló terület hosszú távú vagyonkezelését vállalók jelentkezését. A kiírás értelmében a vagyonkezelői jog a kikötőre, annak műszaki létesítményeire is vonatkozik. Az ingatlanok összterülete 47 hektár. Ötvenöt épület található rajta, amelyek alapterülete 31 ezer négyzetméter. A pályázatok rangsorolásakor a vételár, illetve a vagyonkezelői jog megszerzéséért ajánlott ár lesz a fő szempont.
Mindez azonban nem tetszik a helyi önkormányzatnak és a település üdülőtulajdonosainak. A közelmúltban demonstrációra is sor került a KVI által kezelt Club Aliga tervezett eladása ellen. A tüntetés fő szervezője, a Balatonaliga Üdülőközössége Egyesület tiszteletbeli elnöke, Veres Lászlóné lapunknak kifejtette: már postára is adták a KVI, a Miniszterelnöki Hivatal, a Pénzügyminisztérium, valamint a Köztársasági Elnöki Hivatal számára petíciójukat, amellyel a jelenlegi pályázati kiírás módosítását vagy visszavonását szeretnék elérni. Fő gondjuk, hogy a településen a Balaton megközelíthetőségét főként az üdülőkomplexumhoz tartozó partszakasz biztosítja. A magánosítással a tópart egy részét elzárnák a helybéliek, valamint az üdülőtulajdonosok, a nyaralók elől.
– Elegünk van abból, hogy a kisember mindig háttérbe szorul, hogy nekünk kell kuncsorognunk a jogainkért, elegünk van a hivatalok packázásaiból – jelentette ki lapunknak Veres Lászlóné. – Egyesületünk 15 éve küzd azért, hogy zavartalanul élvezhessük a Balaton-partot, korlátozás nélkül lemehessünk a vízhez, és ne kelljen naponta fejenként 650 forintot fizetnünk azért, ha fürödni akarunk vagy csak sétálni a tó partján.
A tiszteletbeli elnök emlékeztetett arra, hogy a helyi lakosok és üdülőtulajdonosok legutóbb a múlt év végén, majd az idén februárban hallatták hangjukat a volt pártüdülőre kiírt pályázatok miatt. A KVI már kétszer kínálta fel eladásra az ingatlanegyüttest, ám végül mindkét pályázat eredménytelenül zárult, egy ajánlat sem érkezett a legutóbb bruttó tízmilliárd forintban meghatározott kiírásra. Veres Lászlóné elmondta: az ötvenes években, az államosítás előtt a helyiek tulajdonában volt az üdülő területe, ám az ingatlan elvételéért a település semmiféle ellenszolgáltatást nem kapott. Ezért az önkormányzat szeretné elérni, hogy a part és a vagyonkezelésre felkínált területek kerüljenek köztulajdonba. Ahhoz is ragaszkodnak, hogy az utakon szabad legyen az átjárás, és alakítsanak ki az üdülőközpont egyik végén közterületet és strandot. Februárban a helyi önkormányzat jelezte is igényét a teljes üdülőegyüttesre, ám a Miniszterelnöki Hivataltól azt a választ kapták, hogy a kormány programja szerint az ingatlan eladása a sürgősségi betegellátás fejlesztését szolgálja. Az önkormányzat ennek ellenére az elfogadás előtt álló településrendezési tervében a Club Aliga teljes partszakaszát szabad parti sávként szerepelteti.
Az érdekvédelmi szervezet tiszteletbeli elnöke azért tartja elfogadhatatlannak a mostani privatizációs kiírást, mert a jövőben magánszeméllyel vagy vállalkozással kellene pereskedniük a helyieknek azért, hogy a Balaton-törvényben előírtaknak megfelelően közterületek maradhassanak a vitatott ingatlanrészek, ingyenes bejutást és átjutást biztosítva bárkinek. Veres Lászlóné szerint követeléseikre csak az nyújthat megfelelő garanciát, ha nem magántulajdonos, hanem a helyi önkormányzat lesz a vitatott területek vagyonkezelője.



Amerikai vétó? Az amerikai képviselőházhoz fordultak segítségért a Club Aliga területének egyes korábbi tulajdonosai, akik szerint a privatizációs eljárás törvénytelen. 1958-ban ugyanis nem vásárolták meg a Club Aliga területeit az akkori tulajdonosoktól, azaz a magyar állam ma jogszabályba ütközően birtokolja az érintett ingatlanokat. Az USA-ban élő tulajdonosok megbízottja most az amerikai képviselőház illetékes képviselőjének a segítségét kérte annak érdekében, hogy törvénytelenségre hivatkozva akadályozza meg a Club Aliga magánosítását. Az emberi jogok európai egyezményére hivatkozva a korábbi tulajdonosok azt kérik, kongresszusi képviselőjük mihamarabb vegye fel a kapcsolatot az USA magyarországi nagykövetével az ügy tisztázása végett. Minthogy a Club Aligára november közepéig adhatók le az újabb ajánlatok, a korábbi tulajdonosoknak valójában néhány napjuk maradt arra, hogy a pályázati eljárást meghiúsítsák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.