Vége a kamatesésnek?

Megszakad a kamatcsökkentések eddigi üteme, és a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa ma nagy valószínűséggel változatlanul hagyja a jelenlegi, hatszázalékos jegybanki alapkamatot.

2005. 10. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánk rossz makrogazdasági mutatói és a nemzetközi befektetői környezet alakulása miatt a hazai és a külföldi elemzők az idén már nem számítanak további kamatvágásra. Sőt egyre több gazdaságkutató vélekedik úgy, hogy jövő év elején a jegybank szigorításra kényszerül, és újra megemeli az alapkamatot. Az Inter-Európa Bank elemzőinek számítása szerint a kedvezőtlen folyamatok miatt az irányadó kamat továbbra is hatszázalékos marad, miközben a forint megközelítheti a 255 forintos szintet az euróval szemben. A pénzintézet jelentése rámutat: a nemzetközi környezet kedvezőtlen alakulása ellenére egyértelmű, hogy a forint gyengülésében a hazai gyenge makrogazdasági helyzet is „ludas”, hiszen a forint a térség többi devizájához képest is rossz teljesítményt mutatott.
*
Hasonló aggodalmakat fogalmazott meg az alapkamattal kapcsolatban a Reuters legutóbbi elemzői felmérése, amely szerint ebben az évben lekerül a napirendről a kamatcsökkentés. Az esetleges kamatcsökkentést hátrányosan befolyásolhatja az is, hogy a magas költségvetési deficit miatt múlt csütörtöki uniós elmarasztalásunk után egyes elemzők hazánk újabb leminősítését sem tartották kizártnak. A Morgan Stanley napokban megjelent jelentése egyre valószínűbb esetnek nevezte azt, hogy a Moody’s hitelminősítő intézet leminősíti Magyarország forintban és devizában fennálló adósságát. A múlt hét végén a JP Morgan befektetőház szintén jelentést adott ki, amelyben megállapította: a magyar piac megítélése 21 hónapos mélypontra süllyedt.

Uniós pénzek: csődök, perek. A Figyelő című gazdasági szaklap internetes kiadásának értesülése szerint néhol leállt az uniós pénzek kifizetése. Egyes települések vezetőinek a regionális fejlesztési ügynökségek olyan nyilatkozatokat postáztak ki, amelyekben az áll: tudomásul veszik, hogy decemberig már nem lesz kifizetés. Tetemes körbetartozások alakulnak ki, sokakat a csőd veszélye fenyeget. Több Békés, Csongrád, Zala és Baranya megyei civil szervezet jogi képviselőket bízott meg az uniós támogatás kifizetésének megsürgetésével. Az első ügyvédi felszólításokat már ki is küldték a címzetteknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.