A hivatal is csökkentené a luxusprofitot

A kormányfő álláspontját szeretné megismerni a Fidesz a luxusprofit elleni javaslatáról. Áder János (Fidesz) bemutatta a Magyar Energia Hivatal elnökének levelét, amely az erőművek nyereségének indokolt szintre csökkentését szorgalmazza.

Tábori Gabriella
2005. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz Gyurcsány Ferenc miniszterelnök álláspontjára kíváncsi a luxusprofit elleni javaslata kapcsán. Áder János frakcióvezető arra hívta fel a figyelmet, hogy úgy tűnik, a célokban egyetértés alakult ki a kormánypártok és a Fidesz között. Emlékezetes: Orbán Viktor hétfőn kezdeményezte a tíz éve kötött hoszszú távú áramvásárlási szerződések felülvizsgálatát, a szolgáltatók közötti verseny mielőbbi lehetővé tételét, továbbá azt, hogy amíg ennek jótékony hatása nem érvényesül, a kormány ne mondjon le a legmagasabb fogyasztóiár-meghatározó szerepéről. A Fidesz célja ezzel, hogy összességében tíz százalékkal csökkenjenek a háztartási villanyárak Magyarországon. Áder felidézte azt is, hogy hétfőn Kóka János gazdasági miniszter még nevetségesnek titulálta a javaslatot. Szerinte ez is csak újabb tanúbizonysága Kóka alkalmatlanságának, ám azóta a kormány „megokosodott”, és több, a javaslattal összefüggő kérdésben is egyetértést mutat. Nincs már vita abban, hogy drága az áram Magyarországon, drágább, mint az újonnan csatlakozott EU-tagoknál, sőt egyes korábbi tagországoknál. – Ma már abban sincs vita, hogy rossz szerződéseket kötöttek a Horn-kormány idején – tette hozzá Áder. Megjegyezte, hogy nemrég az Európai Unióban is felvetődött a versenyjogi szabályok megsértése kapcsán a szerződések felülvizsgálata.
A frakcióvezető bemutatta a Magyar Energia Hivatal elnökének november 10-i, erőműveknek írt levelét, amelyre hivatkozva kijelentette: már abban sincs véleménykülönbség a kormány és a Fidesz között, hogy van-e luxusprofit. A levélben az erőművek nyereségének indokolt szintre csökkentését tartja kívánatosnak a szervezet. A dokumentumban az olvasható: „a hivatal elengedhetetlennek tartja, hogy a versenypiaci kockázatoktól független, hosszú távú szerződések alapján történő kifizetések ne biztosítsanak indokolatlanul magas nyereséget az erőműveknek”. A szervezet elnöke a levélben 7,1 százalékos nyereségszintnek megfelelő kapacitásdíjat tart indokoltnak, és utal arra, ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre, akkor a hivatal minden jogszabályi lehetőséget felhasznál, hogy az újratárgyalásokat eredményesen zárja le.
– Gyurcsány Ferencnek meg kellene szólalnia. Miért nem halljuk a máskor oly bátor, lendületes, minden kérdésben véleményt nyilvánító miniszterelnök hangját? – vetette fel Áder, aki több kérdésre is választ vár a kormányfőtől. – Felül kívánja-e a kormány vizsgálni a hosszú távú áramvásárlási szerződéseket, és ha igen, akkor milyen határidővel? Milyen mértékben és milyen jogi eszközökkel kívánja csökkenteni a luxusprofitot? – sorolta kérdéseit a politikus.

Féken tartott árak. Batiz András kormányszóvivő szerint a Fidesz olyan kapun dörömböl bebocsátásért, amely nyitva áll. Ráadásul szerinte a Fidesz hétfőn nem valós adatokra hivatkozott, hiszen a magyar emberek jóval kevesebbet fizetnek az áramért, mint az osztrákok. Ismert, a Fidesz elnöke az Európai Bizottság adatai alapján a január 1-től esedékes áremelkedésekkel együtt ismertette hétfőn a Parlamentben a villanyáram árakat. Batiz hangsúlyozta, hogy a kormány nemcsak beszél arról, hogy féken kell tartani az árakat, így az elektromos áram árát, hanem lehetőségeihez mérten tesz is ezért. Itt említette a felső áfakulcs csökkentését, ami megjelenik majd a villanyszámlák végösszegében is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.