Miután nem engedi az amerikai kormányzat, hogy az ENSZ raportőrei négyszemközt beszélhessenek az ott fogva tartott, terrorizmussal gyanúsított rabokkal, a világszervezet tiltakozása jeléül letett arról, hogy vizsgálatot folytasson a guantánamói amerikai katonai bázison – mondta tegnap Manfred Nowak. Az ENSZ emberkínzást vizsgáló szervezetének különtudósítója a december 6-ra tervezett vizsgálatot arra hivatkozva mondta le, hogy Washington nem kívánja biztosítani a raportőrök látogatásának minimális feltételeit; ezek elfogadására ma éjfélig kapott időt az Egyesült Államok a világszervezettől. A feltételek között Nowak a négyszemközti beszélgetést emelte ki közleményében – írja a francia AFP hírügynökség bécsi tudósítója.
Nowak még a nyáron került a figyelem középpontjába, amikor titkos, „úszó Guantánamókról” számolt be. A szakértő ezeket az Indiai-óceán területére, különböző szigetekre, illetve nemzetközi felségterületen állomásozó hajókra feltételezi.
Emberi jogi szervezetek azzal vádolják az Egyesült Államokat, hogy vét a jogállamiság alapvető elvei ellen. Washington eddig csak a Vöröskeresztnek engedte meg, hogy meglátogassa a Kuba szigetén található támaszpontot, ahol az amerikaiak jelenleg ötszázhúsz, többségükben Afganisztánban őrizetbe vett személyt tartanak fogva vádemelés nélkül. A világszervezet csaknem négy éve próbálja elérni, hogy felkereshesse a létesítményt, erre az amerikai kormány nemrégiben csak igen szigorú feltételek mellett adott engedélyt. Adam Ereli amerikai külügyi szóvivő néhány napja „elegendőnek” nevezte, hogy a Vöröskereszt bizottságának bejárási joga van a külterületen felállított fogolytáborba.

Belépett a netbankjába, milliók hiányoztak a számlájáról