Az Egyesült Államok a legfontosabb partnerünk. Semmiképpen nem áll szándékomban, hogy előre elítéljem Amerikát – jelentette ki Frattini tegnap Brüsszelben újságírók előtt, a Human Rights Watch nemzetközi emberi jogi szervezet állításainak és a sajtóban megjelent értesüléseknek a kivizsgálását szorgalmazva. Ezt tette az újdonsült német külügyminiszter, Frank-Walter Steinmeier is washingtoni látogatásán – írja németországi tudósítónk. A tárgyalások után a német külügyminiszter közölte, Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter felvilágosítást ígért a CIA-ügyről. Az amerikai fél indokolás nélkül lemondta a közös sajtóértekezletet, a német oldal pedig protokolláris okokkal magyarázta annak elmaradását (közös sajtótájékoztatót az új kancellár látogatása előtt nem tartanak, Merkel pedig csak januárban keresi fel Amerikát). Az amerikai fél az ígéret szerint megfelelő időben válaszolni fog az Európai Uniónak, amelynek nevében Nagy-Britannia kért magyarázatot a CIA feltételezett titkos tevékenységéről. Condoleezza Rice a találkozón hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak a terrorizmus elleni háborúban kifejtett erőfeszítései összhangban vannak az amerikai és a nemzetközi törvényekkel. Condoleezza Rice a jövő héten európai körutat tesz, amelyen megpróbálja élét venni a titkos CIA-börtönökkel kapcsolatban az óceán két partja között támadt feszültségnek. Rice Berlint, Bukarestet, Kijevet és Brüsszelt keresi fel.
Az amerikai külügyminiszter az USA Today tegnapi számában nem erősítette meg, de nem is cáfolta a titkos CIA-börtönökről és légi járatokról szóló értesüléseket, ugyanakkor védelmébe vette a terrorizmussal gyanúsítható személyeknek a megelőzést szolgáló fogva tartását. „Nem várhatjuk meg, hogy valaki bezárása előtt elkövesse a [terrorista] bűncselekményt, mivel ha elköveti, akkor ártatlanok ezrei halhatnak meg” – hangoztatta Rice.
Szankciók árnya. Az EU történelmében még nem történt olyan szankcionálás, mint amilyennel Frattini fenyegetett. Más jellegű, ám igen nagy visszhangot kiváltó intézkedés sújtotta azonban 2000-ben Ausztriát a szélsőségesnek tartott Szabadságpárt kormányzati szerepvállalása miatt. Az EU-társállamai akkor úgy határoztak, alacsony szinten befagyasztják Béccsel fenntartott kapcsolataikat. Pénzügyi szankciók árnya Görögországra is rávetült, bebizonyosodott ugyanis, hogy Athén hamis költségvetési adatokat közölt Brüsszellel. Az unió pénzügyi biztosa nemrég azt mondta, a büdzsé „kozmetikázása” miatt Magyarország eleshet az infrastrukturális támogatásoktól. (MN)