Folytatódó űregyüttműködés

Nincs már veszélyben újabb amerikai űrhajósok látogatása a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). A napokban ugyanis Bush elnök aláírja azt a tervezetet, amelyben a Fehér Ház engedélyezi a NASA-nak, hogy a jövőben is együttműködjenek az oroszokkal. További bevételeket jelenthet az orosz űrprogramnak, hogy a Föld körüli űrturizmust kiterjesztik a Hold felé.

Schuminszky Nándor
2005. 11. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel az amerikai űrrepülőgépek jövő őszig a Földön maradnak, az oroszok közölték a NASA-val: a jövő évtől már nem áll szándékukban ingyen fuvarozni az ISS-re amerikai kollégáikat. A NASA Szojuz-extramegrendeléseit azonban Washington ez idáig nem engedélyezte, mert Moszkva nukleáris technológiákat szállított Iránnak. Egy 2000-es törvény szerint egyetlen amerikai cég sem vásárolhatott semmiféle orosz „űr know-how-t” az orosz export időtartama alatt. A krónikus pénzszűke azonban Moszkvát engedményekre késztette, amihez nagyban hozzájárult az iráni elnök Izraelnek címzett fenyegetése is. Az amerikaiak azért támogatják kisebb-nagyobb megrendelésekkel az orosz nukleáris és űripart, hogy a szakemberek ne széledjenek szét, és ne adjanak el fejlett technológiát a világ azon tájain, amelyeket Washington ellenségesnek ítél. Az orosz űrhivatallal megkötendő egyezmény lehetővé teszi, hogy a NASA rendelkezésére (is) álljanak a Szojuz űrhajók legkésőbb 2012-ig.
Szintén a pénzhiány motiválja azt az orosz bejelentést, hogy 2009-ben bezárják a távol-keleti Szvabodnij rakétabázist. Nem sokkal a Szovjetunió szétesése után – Bajkonur „külföldre” kerülésével és annak pótlására – ezt a komplexumot kívánták űrrepülőtérré kiépíteni, de a terv nem valósul meg. A lekötött műholdbérindításokat még végrehajtják az elkövetkezendő években.
Nyikolaj Szevasztyjanov, az Enyergija igazgatója a RIA Novosztyinak adott interjújában viszont már egy új rakéta-indítóhely felépítéséről és a közeljövő terveiről számolt be. Ennek közvetlen előzménye, hogy a Space Adventure cég – amely űrturisták toborzásával és repültetésével foglalkozik – 100 millió dollárért (körülbelül 20 milliárd forintért) meghirdette egy expedíció megvalósítását a Hold megkerülésére orosz technikai közreműködéssel.
– Reméljük, hogy hamarosan megalapozhatjuk a hosszú távú bolygóközi űrrepüléseket, és új starthelyről indulhatunk a Hold felé, természetesen új űrhajókkal – mondta Szevasztyjanov az ISS 11. személyzetének fogadásakor.
A mostani egyhetes turistajegy 20 millió dolláros árának ötszöröséért (20,1 milliárd forintért) kéthetes űrutazáson vehet részt az a két jelentkező, aki hajlandó – fejenként – ennyit fizetni a kalandért. Az utasok a pénzükért egy hetet töltenének a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén, majd a Szojuz–TMA űrhajón orosz parancsnok felügyelete alatt repülnének tovább a Holdhoz. Az égitest megkerülése után – miközben láthatnák annak bolygónkról sohasem látható felét – visszatérnének a Földre. Szevasztyjanov szerint az első üzleti holdkerülést már 2008-ban végrehajthatják, hiszen az Enyergija cég a szerződés aláírásától számítva 18–24 hónapon belül el tudja készíteni a szükséges űreszközöket, felszereléseket.



Egy hét múlva indul a Venus Express. Várhatóan november 9-én indítják útnak a kazahsztáni Bajkonurból a Venus Express európai űrszondát, amelynek felbocsátása műszaki okok miatt hiúsult meg október 26-án. A szonda áprilisban éri el úti célját, majd a Vénusz körüli pályára állva kezdi meg tudományos feladatainak elvégzését, főleg a légkör vizsgálatát. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.