Egyes becslések szerint az építőiparban kialakult körbetartozások mértéke meghaladja a százmilliárd forintot.
Az egyre drámaibb helyzettől leginkább a kis cégek szenvednek. Jól mutatja a piaci viszonyokat, hogy a lapunkat megkereső vállalkozók általában nevük elhallgatását kérik. Egy épületgépészeti szereléssel foglalkozó kft. ügyvezető igazgatója elsősorban azt emelte ki, hogy a nagyvállalkozók egy része a körbetartozások miatt a nekik beszállító kis- és közepes vállalkozásokat módszeresen kihasználja, járandóságukat megrövidíti. A megrendelői igények növekedésére hivatkozva gyakran pótmunkákat rendelnek el, majd az eredeti szerződés kifizetését attól teszik függővé, hogy a vállalkozó hajlandó-e ezek értékéről lemondani.
Az ügyvezető igazgató mindennek illusztrálására saját példával szolgált: cégük tavaly októberben kötött átalánydíjas szerződést egy részvénytársasággal ingatlanbővítésre, épületgépészeti munkák kivitelezésére 125 millió forint plusz áfa értékben. A létesítményt időközben már átadták. A részvénytársaság a végszámla befogadását attól tette függővé, hogy a pótmunkák elszámolásában „meg tudnak-e állapodni”. A kft. ügyvezető igazgatója szerint ha lemondanának a nettó 18 millió forintos pótmunkák ellenértékéről, akkor kifizetné őket a vállalat, és ez esetben megkapnák a részszámlákból korábban teljesítési garanciaként visszatartott 12 millió forintot is. Mindez az épületgépészettel foglalkozó cég alapvető működését veszélyezteti, csődhelyzetet eredményezhet, harmincöt ember állása kerülhet veszélybe.
Egy másik – szintén cége nevének elhallgatását kérő – vállalkozó viszont az alvállalkozói kivitelezések minőségét kifogásolta. Mint mondta, miközben az elmúlt 10-15 évben robbanásszerű fejlődés volt az építőipari termékek minőségében és a technológiában, a vállalkozások és a szakmunkások egy része nem ismeri vagy nem is akarja megismerni ezeket, nem tartják be a technológiai előírásokat. Ráadásul a bérköltség megspórolása érdekében gyakran nem szakembereket, hanem betanított munkásokat alkalmaznak, akiknek képzettsége a házgyári építkezés szintjén van. A problémák számonkérése szinte lehetetlen feladat, a szerződés semmit nem ér. A bírósági perek pedig évekig tartanak, a munkát elvállalók baj esetén „felszívódnak”, és rövid időn belül más néven jelennek meg a piacon.
Az oldalt írta: Csákó Attila, Dénes Zoltán, Hunyor Erna