Harcolni és győzni fogunk – ezzel az üzenettel kezdi meg az Európai Unió következő költségvetésének tárgyalásait Kazimierz Marcinkiewicz lengyel miniszterelnök, aki – közép-európai kollégáihoz hasonlóan – elfogadhatatlannak tartja az Egyesült Királyság kiadáscsökkentő terveit.
Az egyelőre nem hivatalos információk szerint Tony Blair brit miniszterelnök az EU 2007–2013 közötti költségvetésének tízszázalékos csökkentésére tesz majd javaslatot, ami Lengyelország szempontjából mintegy hatmilliárd euró veszteséget jelent. A tervezet által sújtott új tagországok vezetői már jelezték, közösen lépnek fel érdekeik képviseletében, s a Financial Times szerint nem kizárt, hogy Varsó a decemberi EU-csú-cson megvétózza a megállapodást. A visegrádi együttműködés kormányfői, illetve Tony Blair közötti, december 2-ára tervezett budapesti találkozót illetően Marcinkiewicz kijelentette, országainknak határozottan ki kell állniuk a sokkal kedvezőbb, júniusban közzétett luxemburgi javaslat mellett.
Szlovákiában újra egységesnek tűnik a politikai színtér, a kormánykoalíciós pártok és az ellenzék is egyként bírálja az Európai Unió költségvetésére vonatkozó brit javaslatot, de azt is, hogy az előkészületek lassan haladnak. Eduard Kukan szlovák külügyminiszter szerint az új tagországoknak a legrosszabb az lenne, ha nem születne meg 2007-ig a költségvetés.
Az uniós költségvetés lefaragását célzó brit elképzeléseket Csehország sem fogadta lelkesedéssel. A külügyminisztérium szerint a megnyirbálás következtében a cseh régiók vesztesége elérheti akár a 77 milliárd koronát is.
Kóka János a Brit Gyáriparos Szövetség tegnap tartott londoni konferenciáján azt mondta, azért nem lenne jó döntés az unióba újonnan belépett országcsoport felzárkóztatási támogatásainak lefaragása, mert ez az a térség, amely képes az EU-t a versenyképességi pályára visszaállítani. A gazdasági miniszter ugyanakkor nagyon rossznak tartaná „az előzetes befeszülést”, azt, hogy a tervezetre az érintettek azonnal nemet mondjanak. Ezzel szemben Gyurcsány Ferenc kormányfő tegnap a Nap-kelte műsorában elfogadhatatlannak nevezte a költségvetés csökkentését.
A négy visegrádi állam miniszterelnöke levelet is írt Tony Blairnek. Az AFP birtokába került levél szerint a közös európai költségvetésre vonatkozó megállapodás hiánya „súlyosan alááshatja” az EU bővítésébe vetett bizalmat – jelentette a francia hírügynökségre hivatkozva az MTI.

Elbénázott bankrablás – saját bombája végzett egy nővel Görögországban