Álságos politikai vitával „rondított bele” a Fidesz elnöke a kormány és az erőművek között már hetek óta zajló tárgyalásokba, amelynek célja a kisfogyasztók meglévő áramterheinek csökkentése – hangoztatta Gál J. Zoltán tegnapi sajtótájékoztatóján, szerinte Orbán Viktornak a luxusprofit letörésére tett javaslata valójában szűkítette a kabinet mozgásterét. Az MSZP-s képviselő emellett bejelentette, hogy pártja a villamos energiáról szóló törvény módosítását kezdeményezi, hogy abba visszakerülhessen az a 2001-ben kikerült paszszus, amelynek értelmében a kormány, a gazdasági miniszter révén, az erőművek esetében is élhetne az árszabályozás eszközével. Kérdésünkre, hogy ennek milyen következményei lennének a fogyasztókra nézve, Gál J. közölte: árakról és időpontról felelősséggel nem tud nyilatkozni, az biztos, hogy január 1-jétől 4 százalékkal csökkennek az energiaárak az áfamérséklés miatt.
*
A Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára ábrák segítségével arról is beszélt, hogy a polgári kormányzás idején hozott törvénymódosítással, valamint egy miniszteri rendelettel (ez az áramszolgáltatók kockázati prémiumára vonatkozott) összesen 116 milliárd, háztartásonként 40 ezer forinttal rövidítették meg a magyar adófizetőket. A politikus ezt Orbán-profitnak keresztelte el. Gál J. mindehhez hozzátette azt is, hogy az Orbán-kormány idején a tehetősebbeket jobban támogató, a kisfogyasztóknak számára ezért igazságtalanabb árpolitikát folytattak a szektorban, amit a szocialista–liberális kabinetnek sikerült orvosolnia.
Varga Mihály Fidesz-alelnök, volt pénzügyminiszter cáfolta, hogy 116 milliárd forinttal rövidítették volna meg az adófizetőket, a számítást légből kapottnak minősítette, szerinte a kormánynak az áram árának csökkentésével kellene foglalkoznia. – Sajnáljuk, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és az MSZP nevében a parlamentben felszólalt Gál J. Zoltán is határozott nemet mondott az árcsökkentésre – mondta, hangsúlyozva, hogy a polgári kormány volt az, amely fenntartotta a kormány árszabályozási jogát az áramár kérdésében. Ezt annak idején csak az MSZP – két akkori képviselője, Lendvai Ildikó és Kósáné Kovács Magda kivételével – nem szavazta meg. Varga Mihály kijelentette: 2002 óta drasztikusan nőtt a villamos energia átlagára Magyarországon. – A Medgyessy–Gyurcsány-kormány három éve alatt csaknem kilenc forinttal emelkedett a kilowattóránkénti áramár, míg az Orbán-kormány idején ez évente 1,42 forint volt, ami a ciklus négy évére vetítve 5,68 forintos emelkedésnek felel meg – magyarázta a politikus, aki úgy vélte, a luxusprofit elleni javaslatuknak megfelelően közös munkával csökkenthető az áram ára 2006. március 1-jétől.
Arra a kérdésre, hogy megszavazzák-e az MSZP áramügyi törvényjavaslatát, az ellenzéki képviselő közölte: a mostani szabályozás is lehetőséget ad a kormánynak, hogy csökkentse a villamos energia árát, ugyanakkor minden olyan javaslatot támogatnak, amely csökkenti az áram árát.
A Fidesz gazdasági kabinetjének vezetője tudatta, hogy a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. és az öt nagy energiatermelő vállalat képviselői elfogadták Orbán Viktor meghívóját, így csütörtökön tárgyalhatnak annak érdekében, hogy csökkenjen a villamos energia ára.
Nyolctagú, paritásos országgyűlési vegyes bizottság felállítását kezdeményezi a Fidesz a privatizált erőművek hosszú távú áramvásárlási szerződéseinek felülvizsgálatára – jelentette be tegnap Pokorni Zoltán.

Gázolás miatt állt le a közlekedés Sárospataknál