Merkel, a közvetítő

Villámlátogatásokkal telnek az új német kancellár asszony napjai. Tegnap London volt Angela Merkel úti célja. Az EU soros elnökével, Tony Blairrel folytatott megbeszélését nagyban befolyásolták brüsszeli és párizsi tárgyalásai.

Stefan Lázár
2005. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Merkel-kormány az előjelek szerint közvetítő szerepet kíván magára vállalni annak érdekében, hogy sikerüljön megoldást találni az EU háztartásának kidolgozásánál. Berlin hajlandó kompromisszumokra, ha azok közös erőfeszítések eredményeként jönnek létre. A 2007–2013-as EU-büdzsé megvalósítható, ha az anyagiakról folyó küzdelemben mind a befizető, mind a támogatott országok érdekeit figyelembe veszik.
Pragmatikus megoldást kell találni – hangzott Merkel célkitűzése. Tony Blair figyelmét bizonyosan nem kerülte el, hogy vendége előzőleg megegyezett Jacques Chirackal. Párizs és Berlin továbbra is kormányszinten folytatja a kétoldalú tárgyalásokat, így már december 8-án újabb német–francia egyeztetést tartanak, megelőzve az EU-csúcskonferenciát. – Mozgást akarunk elérni a megmerevedett frontokon – hangoztatta a kancellárt kísérő külügyminiszter, Frank-Walter Steinmeier. A két ország kapcsolatainak ápolása továbbra is a berlini diplomácia kiindulópontja.
Brüsszelben Angela Merkel az EU-komisszió élén álló José Manuel Barroso elvárásával találta szemben magát, aki Németországot a kontinens legbefolyásosabb gazdasági hatalmának tartja. Az uniónak feltétlen szüksége van egy erős Németországra – hangoztatta Barroso. A belga fővárosban Merkel látogatást tett a NATO-nál is, kifejezésre juttatva ezzel a Washington felé való közeledés fontosságát.
Bizonyos fokig meglepetést keltett, hogy Merkel első külföldi látogatásaiból kimaradt Lengyelország. A Berlin–Varsó-viszony pillanatnyilag nem problémamentes. A lengyel választás során több éles kritika érte Berlint az ott létesítendő, hazájukból elűzött németek emlékére létrehozott „száműzetés elleni központ” miatt.
A lengyel diplomáciához kapcsolódik a hír, hogy az unió 2007– 2013 közötti költségvetéséről való megállapodást sürgető levelet nyújtott át a lengyel miniszterelnök Londonban az EU tíz új tagállama nevében Tony Blairnek.



Schröder új munkája. A svájci Ringier tanácsadója lesz január 1-jétől Gerhard Schröder – nyilatkozta a médiakonszernt vezető Michael Ringier tegnapi sajtótájékoztatóján. Az exkancellár nemzetközi politikából ad majd tanácsot a multinacionális cégnek, amelynek érdekeltségébe a Népszabadság is beletartozik. „Voltaképpen mindig is egyértelmű volt, hogy valami közöset fogunk csinálni” – mondta Ringier az N24 hírtelevíziónak. (B. A. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.