Sok milliárd eurós támogatást kaphat Magyarország az Európai Unió következő tervezési ciklusában, vagyis 2007 és 2013 között, ehhez azonban Brüsszelnek rá kellene bólintania az alapok fogadására és felhasználására kialakított fejlesztési programra. A magyar program a jelen állás szerint nem számíthat az EU támogatására. A Budapest Analyses elemzőközpont lapunkhoz eljuttatott jelentésében legalábbis azt állítja, hogy Brüsszel az eddig elkészült anyag teljes újragondolását kérte a Nemzeti Fejlesztési Hivataltól (NFH). Az Európai Bizottság (EB) lépése azt jelentheti, hogy a tervekkel ellentétben a program nem készül el jövő márciusra, így legrosszabb esetben a támogatások is csúszhatnak.
A Budapest Analyses szerint Brüsszelnek pont az a legnagyobb kifogása a magyar tervvel kapcsolatban, amit készítői legnagyobb erényének tartanak, vagyis a decentralizált szemlélet. Az EB véleményét idézve az elemzés kiemeli, hogy az öt irányító hatóság alá szervezendő 19 operatív program nehezíti a sikeres végrehajtást. A „mindenkivel egyeztetés” régi szocialista beidegződését követve alakult ki a szerkezet, amelyről a magyar fejlesztéspolitikai szakemberek is tudták, hogy a gyakorlatban kezelhetetlen. Brüsszel értetlenségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a tervezésért felelős Nemzeti Fejlesztési Hivatal saját irányítása alatt kíván tartani néhány operatív programot – írja a Budapest Analyses.
A Budapest Analyses nem ismeri a helyzetet – reagált az elemzésre Baráth Etele. Az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter cáfolta, hogy Brüsszel elfogadhatatlannak tartaná a felvázolt struktúrát.
– Ha az elemzésben felsoroltak igazak lennének, magam is rossznak tartanám a fejlesztési tervet, de ez nincs így – nyilatkozta Baráth.

Itt van, amit mindenki várt: ünnepel Szoboszlai Dominik és Buzsik Borka – fotó