Szennyeződhet az Amur folyó

Elérte Kína egyik legnagyobb városát, az ország északi felében lévő Harbint a Songhua folyón úszó benzolszennyezés. Kilencmillió embernek emiatt nincs vezetékes ivóvize. A veszélyes anyag Oroszország felé tart.

MN-összeállítás
2005. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érthetetlen, hogy miért csak két héttel az eset után közölték a kínai vezetők, hogy november 13-án egy vegyi üzem felrobbanása miatt erősen mérgező és rákkeltő benzollal, illetve nitrobenzollal fertőződött a Songhua folyó vize. A titkolózás miatt az emberek pánikba estek, felvásárolták a palackosvíz-készleteket.
A száztonnányi benzollal szenynyezett víz tegnap reggel elérte az az északon fekvő Harbint, ahol a hatóságok még kedden elzárták a vizet karbantartásra hivatkozva. Később elismerték, hogy nem nagyjavítás az ok, hanem a mérgezés. A kilencmilliós nagyvárosban a helyi hatóságok mindenkinek felhívták a figyelmét arra, hogy kerüljék az érintkezést a szennyező anyaggal – írta a BBC tudósítója.
Kínában szakértői csoportot hoztak létre a környezetszennyezés következményei elleni küzdelem megszervezésére. A helyi szakértők szerint a nyolcvan kilométer hosszan húzódó szennyfolt leküzdéséhez ezernégyszáz tonna aktív szénre (elnyelő anyagra) lenne szükség, de Harbinban ennek csak a fele áll rendelkezésre. Az orosz és a kínai környezetvédelmi hatóságok tegnap forródrótot létesítettek egymás között. Az orosz Habarovszki területen már mától rendkívüli állapotot léptethetnek életbe. A szakemberek kétóránként vesznek vízpróbákat a jeges Amurból, amely habarovszki területen másfél millió lakos vízellátását biztosítja. Orosz szakemberek már a hét végére valószínűsítik a benzolfolt érkezését. Amint mérgező anyagokat észlelnek a vízpróbákban, leállítják Habarovszk vezetékesvíz-ellátását. A hatszázezres városban élők máris elkezdték felvásárolni a palackozott vizet.



Gyors halált okozhat. A nitrobenzol tönkreteszi a vér oxigénfelvevő képességét. A keserűmandula-szagot árasztó anyag a központi idegrendszert támadja meg, hányást, fejfájást, görcsöt és eszméletvesztést okozva. Súlyos mérgezésnél néhány óra alatt beállhat a halál. Egykor a nitrobenzolt szappangyártáshoz használták, veszélyes hatása miatt már innen is kiszorult. A benzol a belső égésű motorok hajtóanyaga is volt, de alkalmazása minimálisra csökkent, miután a 80-as években bebizonyosodott rákkeltő hatása. (MTI).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.