Érthetetlen, hogy miért csak két héttel az eset után közölték a kínai vezetők, hogy november 13-án egy vegyi üzem felrobbanása miatt erősen mérgező és rákkeltő benzollal, illetve nitrobenzollal fertőződött a Songhua folyó vize. A titkolózás miatt az emberek pánikba estek, felvásárolták a palackosvíz-készleteket.
A száztonnányi benzollal szenynyezett víz tegnap reggel elérte az az északon fekvő Harbint, ahol a hatóságok még kedden elzárták a vizet karbantartásra hivatkozva. Később elismerték, hogy nem nagyjavítás az ok, hanem a mérgezés. A kilencmilliós nagyvárosban a helyi hatóságok mindenkinek felhívták a figyelmét arra, hogy kerüljék az érintkezést a szennyező anyaggal – írta a BBC tudósítója.
Kínában szakértői csoportot hoztak létre a környezetszennyezés következményei elleni küzdelem megszervezésére. A helyi szakértők szerint a nyolcvan kilométer hosszan húzódó szennyfolt leküzdéséhez ezernégyszáz tonna aktív szénre (elnyelő anyagra) lenne szükség, de Harbinban ennek csak a fele áll rendelkezésre. Az orosz és a kínai környezetvédelmi hatóságok tegnap forródrótot létesítettek egymás között. Az orosz Habarovszki területen már mától rendkívüli állapotot léptethetnek életbe. A szakemberek kétóránként vesznek vízpróbákat a jeges Amurból, amely habarovszki területen másfél millió lakos vízellátását biztosítja. Orosz szakemberek már a hét végére valószínűsítik a benzolfolt érkezését. Amint mérgező anyagokat észlelnek a vízpróbákban, leállítják Habarovszk vezetékesvíz-ellátását. A hatszázezres városban élők máris elkezdték felvásárolni a palackozott vizet.
Gyors halált okozhat. A nitrobenzol tönkreteszi a vér oxigénfelvevő képességét. A keserűmandula-szagot árasztó anyag a központi idegrendszert támadja meg, hányást, fejfájást, görcsöt és eszméletvesztést okozva. Súlyos mérgezésnél néhány óra alatt beállhat a halál. Egykor a nitrobenzolt szappangyártáshoz használták, veszélyes hatása miatt már innen is kiszorult. A benzol a belső égésű motorok hajtóanyaga is volt, de alkalmazása minimálisra csökkent, miután a 80-as években bebizonyosodott rákkeltő hatása. (MTI).