Visszalépett a magyar jelölt Nyitrán

Nem lesz magyar jelölt a szlovákiai megyei elnökválasztás második fordulójában. A Magyar Koalíció Pártja (MKP) Nyitra megyei elnöksége azt javasolta Szigeti Lászlónak, hogy lépjen viszsza a második fordulóban. A jelölt elfogadta a döntést.

Pataky István
2005. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem volt egyszerű a döntés, hosszasan mérlegeltem az elnökség javaslatát – mondta lapunknak Szigeti László. – Több mint negyvenezer szavazatot kaptam az első fordulóban, országosan a harmadik legtöbbet. Ugyanakkor figyelembe kellett vennem, hogy az önkormányzati képviselők választása során győzött az etnikai elv, a „szlovák nagykoalíció” létrehozása a magyarokat nem, a szlovákokat viszont mozgósította, minden valószínűség szerint ez történt volna az elnökválasztás második fordulójában is, ezért döntöttem végül úgy, hogy elfogadom az elnökség javaslatát – magyarázta Szigeti. Az MKP sajtótájékoztatóján jelen volt Bugár Béla pártelnök is, aki üdvözölte a megyei elnökség és Szigeti László döntését. – Emlékezhetünk rá, hogy négy évvel ezelőtt Nyitrán és Nagyszombatban is indultak jelöltjeink a második fordulóban. Mindkét esetben szlovák jelölt volt az ellenfél, mindkét esetben ki is játszották a szlovák pártok ezt a tényt – emlékeztetett Bugár a 2001-es eseményekre, amikor még óriásplakáton is megjelent a szlogen, amely arra szólította fel a szlovákokat, hogy „Ne hagyjuk, hogy magyar legyen megyénk elnöke!” Bugár elmondta azt is, hogy Szigeti László a harmadik helyen végzett jelölt javára lép vissza, aki a Dzurinda vezette Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió képviselőjeként indult a választáson – merthogy az elnöki posztra nem kötöttek szerződést a magyarok ellenében a szlovák pártok. Szigeti visszalépéséről Bugár tájékoztatta már Mikulás Dzurindát.
A felvidéki magyarság helyzetével kapcsolatban Erdélyi Margit, a Selye János Egyetem Tanárképző Karának dékánja elmondta, az utóbbi években az asszimilációs folyamat felerősödött, s ez negatívan befolyásolta a magyar nyelvű oktatás helyzetét is. A dékán lapunknak nyilatkozva hozzátette, a magyar nyelvű felsőoktatási intézmény tavalyi megnyitása óta olyan visszajelzések érkeztek, miszerint megemelkedett a hajlandóság arra, hogy a szülők magyar iskolába adják a gyerekeket. Lélektani szempontból nyilván fontos a családok számára, hogy a középiskola után ugyancsak anyanyelven folytatódhat a továbbképzés, akár a doktori szintig bezárólag – hangsúlyozta Erdélyi Margit, aki abban bízik, hogy ez a tendencia megmarad, sőt tovább erősödik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.